Dell Inspiron 3585 ısınma sorunu ve termal macun değişimi

Haorelian

Kilopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Öncelikle merhabalar, internet üzerinden yaptığım araştırmalarda bazı videolarda dizüstü bilgisayarların kötü termal macun ile fabrikalardan çıkıp, işçiliğinin kötü olduğunu söylüyorlar. Bu videolar çoğunlukla Gaming dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklı ve termal macun değişiminde 15 derece kadar uçuk düşüşler gözlemleniyor (sıvı metal uygulamasında ise 20-25 arasında seyrediyor). Sizlere sorum şudur ki elimdeki Dell Inspiron 3585 model bilgisayarım boşta 60 derecelere kadar tırmanıyor, basit seviye ya da e-spor oyunları açtığımda ise 90-95 derecelerden inmiyor işlemci throttle yaparak çoğu oyunda FPS düşmesi ve alabileceğimden daha az performans alıyorum. Denemek için Arctic MX-4 termal macununu sipariş ettim. Ancak sorun başka bir problemde ya da bilgisayarın tasarımında mı yatıyor bilemiyorum. Sizce sorun ne olabilir?
Bilgisayarıma M.2 NVMe SSD ve RAM yükseltmesi yaptım bunlardan olamaz diye düşünüyorum. Son olarak termal macun değiştirirken eski termal macunu ne ile silmem doğru olur? Islak mendil ve pamuklu kulak çubuğu kullanmayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

Hocam macun değişimi yaptıktan sonraki sıcaklıklara göre bir sorun değerlendirmesi yapılması en doğrusu bence. Temizlerken bastırmamaya dikkat edin. Kulak çubuğu ile temizleyebilirsiniz. Bir tür tiner vardı, adını unuttum. Onunla veya izopropil alkol ile temizliyor profesyoneller. Ev kullanıcısı ne kullanıyor bilmiyorum inanın ki. Bir sürü açılmış konu var, onlara bakabilirsiniz.

Hocam macun değişimi yaptıktan sonraki sıcaklıklara göre bir sorun değerlendirmesi yapılması en doğrusu bence. Temizlerken bastırmamaya dikkat edin. Kulak çubuğu ile temizleyebilirsiniz. Bir tür tiner vardı, adını unuttum. Onunla veya izopropil alkol ile temizliyor profesyoneller. Ev kullanıcısı ne kullanıyor bilmiyorum inanın ki. Bir sürü açılmış konu var, onlara bakabilirsiniz.

Hocam değişimi yaptım fakat oyun oynamama rağmen sadece Firefox ve word açık 80-90 dolaylarında dolaşıyordu dedim yanlış sürdüm macunu fakat geri açtım güzel ince yayılmış vb sonra silip tekrar uyguladım ama yine bir şey değişmedi. Bu Laptop'a ne yapabilirim?

Soğutucu blokların içerisinde su damlacıkları veya bazı gazlar oluyor bu gazlar ısının CPU ve GPU üzerinden alınıp fan yardımıyla soğutulmuş taraf ile ısı alışverişi sonucu bilgisayarın soğutulması sağlanıyor. Sizin blok özelliğini yitirmiş olabilir. Fanın yükte döndüğünden emin olun. İlk olarak fan değişimi sağlayın devirli dönmüyor olabilir. Sorun hâla devam eder ise soğutucu blok değişmeli.

Hocam ilk aldığınızda böyle miydi? Fanlar dönüyor değil mi?

Böyleydi dedim termal macundan sıkıntı olabilir onda da fazla fark etmedi sadece daha hızlı soğuyor. Fanlar dönüyor evet, kanallarını da temizledim.
Soğutucu blokların içerisinde su damlacıkları veya bazı gazlar oluyor bu gazlar ısının CPU ve GPU üzerinden alınıp fan yardımıyla soğutulmuş taraf ile ısı alışverişi sonucu bilgisayarın soğutulması sağlanıyor. Sizin blok özelliğini yitirmiş olabilir. Fanın yükte döndüğünden emin olun. İlk olarak fan değişimi sağlayın devirli dönmüyor olabilir. Sorun hâla devam eder ise soğutucu blok değişmeli.

Hocam bilgisayar ilk alındığından beri böyle soğutucu blok aşırı küçük belki ondan dolayı iyi bir soğutma sağlanamıyor. Bir de size bir sorum olacak daha yüksek hızlarda çalışan bir fan takabiliyor muyum bu bilgisayara?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı