Çözüldü Dell inspiron 3593 RAM yükseltme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kurak Mağara

Hectopat
Yer
Kocaeli/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu an da bilgisayarla gelen SK Hynix marka 4 GB RAM'in yanına Crucial marka 8 GB, 2666 MHz, 1.2 Volt, 19 CL bir RAM taktım.
Aldığım sorun ekran gelmiyor ve batarya ışığı 2 turuncu 4 beyaz şeklinde ışık veriyor.
Yaptığım çözüm yolları.
1. yuvaların yerlerini değiştirmek.
2. sadece 8 GB takmak.
3. BIOS pilini ve bilgisayar pilini çıkarıp güç açma tuşuna 30 saniye basılı tutup BIOS'u sıfırladıktan sonra tekrar RAM'leri yuvalarına takıp tekrar açmaya çalıştım.
Bunları denediğim zaman aldığım hata hep 2 turuncu 4 beyaz ışık şeklindeydi. Sorunu ben bulamadım. Yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkürler.
Bilgisayarla gelen RAM ektedir.
Sipariş verdiğim RAM ise Crucıal 8gb 2666mhz Notebook Ram Ct8g4sfs8266 - n11.com

Dosya Ekleri

• CPU-Z  28.12.2019 18_45_54.png
    CPU-Z 28.12.2019 18_45_54.png
    35,3 KB · Görüntüleme: 86
Silgi de işe yaramadı :) Mantıklı bir cevap bulamıyorum ona göre hareket edeyim. Bu 2 turuncu 4 beyaz eğer RAM bozuk olduğunda da çıkıyorsa tek cevap aldığım RAM bozuk. Değişim mi yoksa iade edip daha farklı marka bir RAM almalıyım? Bu arada sadece 4 GB RAM'i 1.yuvaya takınca da ekran gelmedi.(İlk açtığımda 2.yuvada duruyordu.) Yuvanın bozuk olduğunu düşünüp sadece 8 GB olan RAM'i 2.yuvaya taktım ve yine ekran gelmeyip aynı hatayı aldım. Yani 2. yuva çalışıyordu ama neden 4 GB olan RAM tek başına 1.yuvada çalışmayıp 2.yuvada çalıştı?

Slot bozuk olsaydı 4 GB 2.yuvaya, 8 GB 1.yuvaya(bozuk dediğimiz) taktığımda yinede açılması gerekmez miydi? Ve bu şekilde açıp kapattım garantisi gitmiş midir? Herhangi bir yerde tırnak izi yok ancak vidalara biraz zarar verdim gibi.

Eğer altında bir garanti etiketi var ise ve o etiket delindi ise garantisi gitmiş olabilir.

Bozuk dediğimiz bellek 1. yuvaya takılı şekilde yinede açılmazdı çünkü yuva pinlerinin biri dahi arızalı olsa diğer pinler devreyi tamamladığı için yine uyarı verirdi.

4GB'lık bellek 1. yuvaya takılı biçimde aynı hatayı veriyor?

Geri
Yukarı