Dell inspiron 5520 Mac OS X Kurma

• Konuyu başlatan 7373
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 6B
İlyas bey sizi gördüğüme çok sevindim. Artık aynı donanıma sahip bir arkadaş daha var. Benim cihazım da Dell Inspiron 5520 (Service tag: FCSGCS1)
Yaklaşık 10 gündür Recep bey üstadın ve diğer arkadaşlarımızın yazdıklarını deneyerek Mac'i açmayı başardım. Başarılı açılışlardan sonra ses, hd'den boot ettirme gibi sorunları çözeyim derken 6-7 defa işletim sistemini sıfırdan kurdum.
Tüm denemelerimi Mavericks'ten önceki 10.8.5'in USB imaj versiyonunda yaptım. Mavericks'i sanırım bu akşam deneyebileceğim.
Başarılı açılış için Recep beyin yazdıklarını uygulamak sonrasında verbos veye safe modda açmak işe yarıyor. Ancak bir defa da olmuyor tabii. Her başarısız işlemden sonra tekrar tekrar denemek :) gerekiyor.

Başarılı yapabildiğim tek şey: ses sürücüsünü kurmak oldu. dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Apple ses kext'ini öncelikle kaldırmak. sonrasında[FONT=Helvetica, Arial, FreeSans, sans-serif] [/FONT]VoodooHDA 2.7.4 kurmak.
Şu siteyi de inceleyebilirsiniz: http://stakeout5.com For This Build

Ancak yapamadıklarım:
HD' den boot.
Ethernet
Wifi (Yukarıdaki sitede kesinlikle olmaz diyor. Harici mac sürücüsü olan bir usb wifi öneriyor)
touchpad (çok üzerine gidecek zamanım olmadı. öncelik yukarıdakiler olduğu için)

Şu an Mac OS'um çökmüş durumda ve mavericks indirmeye çalışıyorum. Ancak akşama tekrar bilgisayar başına geçeceğimden dolayı yeni tecrübelerimi size aktarabilirim.

Bu arada Recep bey üstadım,
Gerçekten muhteşem ötesi işler çıkartmış/çıkartmaya devam ediyorsunuz. Emeğiniz için teşekkürler. Forumunuzdaki bu ilk mesajım ile başarılarınızın devamını dilerim.
Saygılar,

Onur,

İmajı indirip USB’ye yazdırdım, ilk boot ekranı geldikten sonra yüklemeyi başlatıyorum ancak sürücüleri yükledikten sonra siyah ekran geliyor ve öyle kalıyor. Ekran kartı kext'lerini silmemizi önermişsiniz ancak oda işe yaramadı. Yapabileceğim başka neler var? Ati 7670M ve İntel HD4000 ekran kartı var. Seçeneklerden donanım seçenekleri ile ilgili değişiklikler yapılabiliyor ilk boot ekranında. Hangi ekran kartını aktif etmeliyim? İki ekran kartını da aktif hale getirsem çakışma olur mu?

İntel ekran kartını devre dışı bıraktım options seçeneğinden, daha öncesinde Transmac üzerinden hazırladığım USB’den AMD’nin 7xxx dışındaki serilerin sürücülerini sildim. Bide bu şekilde denemek istedim ve sistem kurulumuna başladım. Ml2 ve diğer iAtkos sürümlerine göre farklı olmuş, örneğin özelleştir seçeneği kurulum ekranında çıkmıyor.

Kurulum yapılıyor ana bilgisayarı yeniden başlattığımda yeniden boot etmiyor. Ne hard diske kurulu sistem tarafından nede USB’yi kullanarak boot etmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güvenli modda boot etmeyi denediniz mi?

Kesme işareti kullanmadığım için işgüzar bir moderatör tarafından banlandım. O nedenle farklı hesap açmak durumunda kaldım.

Kurulum kısmında ise anlatımdaki herşeyi yaptım.

Güvenli modda boot etmeyi denedim olmadı.
Ekran kartı kext'lerini sildim oda olmadı.
Komutları girdim ve denedim oda olmadı.
Masaüstüne ulaşamadım bitürlü.
Daha önce iatkos S3V2 versiyonunda kurulumdan sonra masaüstüne gelmiştim ancak hdd üzeriden boot yapamadım. Ayrıca kablosuz bağlantıyı sağlayamamıştım.

Komuttan bol ne var. Hepsini birden, ya da tek tek, ya da farklı kombinasyonlarda dene bakalım:

cpus=1 npci=x2000 (veya npci=x3000) -v -x UseKernelCache=No GraphicsEnabler=No USBBusFix=Yes

Şu BIOS ayarlarının da bir fotosunu koyun. Ayrıca varsa BIOS'u son sürüme güncelleyin (ki vardır).

u97fx.jpg

Bios sayfalarının fotoğrafını yükledim. Son denemelerimde Mavericks yüklemesini yapıyordum ancak kurulumdan sonra masaüstüne erişemiyordum. Bios şuan Dell'in sitesindeki en güncel versiyondadır. Default ayarlarda tekrar yüklemeyi deneyeceğim. Bios ayar kısmında yapılacak bir değişiklik varsa da cevaplarınızı bekliyorum.

Kurulumda sonra masaüstüne erişirken nerede takılıyordunuz?

Gece yaptigim denemelerde nanoseconds lu bir uyari aliyordum sabah tekrar denedim ve sonunda masauatune ulastim. wifi kartini gormedi. Sistemi hdd'den boot edilebilir hale getirip yanina windows 8 kurup stabil hale getirmeye ugrasacagim.

- - - Güncellendi - - -

Sistemi hdd'den boot edebiliyorum ancak bazı komutlar girerek ve options seçeneğide graphics sekmesinde injectEDID seçeneğini işaretleyerek. multybeast üzerinden driver yüklemesi yaptım. Ancak sistem masaüstündeyken ekrana yazılar geldi ekran karıştı yani ve yeniden başlattı. Şimdide açılmıyor.

- - - Güncellendi - - -

Sürücüleri yüklerken sistemi çökerttim. Kurulumu baştan yapıyorum. Kurulum yaparkende hdd üzerinden boot ederkende yapmam gerekenleri de harddiske attığım bootloader üzerindeki metinde yapılacak değişikliklerle sabitleyebileceğimi düşünüyorum. Yani girilen komutlar zaten yapılabilir ancak ekran kartı ile ilgili seçimler yapmak yada kaldırmak gerekiyor. Bunlarıda o metin belgesinden yapabileceğimi düşünüyorum. Ayrıca donanımlarımı tanıtabilmek için yardımcı olabilirmisiniz?
7670M ve hd4000 ekran kartı
Intel(R) Centrino(R) Wireless-N 2230 wireless
Conexant Cx20590 ses kartı
bu donanımlara ait sürücüler hangileridir ve multibeast içinde varmıdır yoksa başka yollardan mı edinmem gerekmekte?

- - - Güncellendi - - -

Onur beyin mesajında daha önce görmüştüm ama sonra aramama rağmen bulamamıştım. Ses ile ilgili sürücüyü öğrendim
VoodooHDA 2.7.4 olacakmış. Geriye kaldı wireless :)

- - - Güncellendi - - -

VerboseArgs verilerini mavericks masaüstünde hdd üzerine attığım efi dosyalarından değiştirebiliyorum ancak hdd üzerinden boot etmem için GraphicsInject seçeneğinde işaretlemem ve işaretini kaldırmam gereken şeyler var. Bunları nasıl sabit bir şekilde ayarlayabilirim komutlarda olduğu gibi?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı