Çözüldü Dell Inspiron 7567 aşırı ısınma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gunerii55

Picopat
Daha fazla  
Inspiron 7567 var bende. LoL oynarken bile öyle ısınıyor ki tuşlara dokunamıyorsun. Fan da ayarlanmıyor. Inspiron'larda böyle sorun yaşayan var mı? Yeni macunlattım.

Çözüm
Teşekkürler. Dediklerini yaptım ve C'yi sıfırladım büyük ölçüde çözüldü sorunlar teşekkür ederim dostum.
Esasında termal macunlarınızı yeniledikten sonra böyle yapmaması gerekiyor. Birtakım önerilerde bulunabilirim. İşlemcinize ve ekran kartınıza undervolt işlemleri uygular iseniz işlemciniz turbo açık şekilde 75-85 derece arası gezinirken, ekran kartınız da 73-75 derece arasında gezinir. İşlemcide turbo kapalı şekilde ise sıcaklıklar oyunda iken 60-76 derece arasında gezinir. LOL çok fazla zorlamayacağı için fazla ısınmaz diye düşünüyorum. Ama yine ekran ve klavye arasındaki bölge ısınır. Altta gerekli programlarda (Msi Afterburner + throttlestop) yapılacak ayarların ekran görüntüsünü atıyorum. Ek olarak biostan Intel SpeedStep ayarını kapalı tutun. Bu ayar hem ekran kartını kısıtlıyor hem de işlemcinin tam performansını kullanmasını engelliyor.

Screenshot_139.png

Screenshot_140.png

Esasında termal macunlarınızı yeniledikten sonra böyle yapmaması gerekiyor. Birtakım önerilerde bulunabilirim. İşlemcinize ve ekran kartınıza undervolt işlemleri uygular iseniz işlemciniz turbo açık şekilde 75-85 derece arası gezinirken, ekran kartınız da 73-75 derece arasında gezinir. İşlemcide turbo kapalı şekilde ise sıcaklıklar oyunda iken 60-76 derece arasında gezinir. LOL çok fazla zorlamayacağı için fazla ısınmaz diye düşünüyorum. Ama yine ekran ve klavye arasındaki bölge ısınır. Altta gerekli programlarda (Msi Afterburner + throttlestop) yapılacak ayarların ekran görüntüsünü atıyorum. Ek olarak biostan Intel SpeedStep ayarını kapalı tutun. Bu ayar hem ekran kartını kısıtlıyor hem de işlemcinin tam performansını kullanmasını engelliyor.

Eki Görüntüle 602805

Eki Görüntüle 602806
undervolt için gereken intel utility programını indirdim. ayarları nasıl yapacağım konusunda yardımcı olur musun?

undervolt için gereken intel utility programını indirdim. ayarları nasıl yapacağım konusunda yardımcı olur musun?

CPU Core ve CPU Cache bölümünden Offset Voltage değerlerini - 0.125 mV değerlerine çekmen gerekiyor. - değer olması gerekiyor ona dikkat et.

Ek olarak bu ayarlar, bilgisayarı her yeniden başlattığında tekrar default (+0.0 mV) haline döner. Bilgisayarını her açtığın zaman bu değerleri -0.125 mV'a çekmen gerekiyor. Eğer uğraşmak istemiyorsan profil oluşturup onu default yapabilirsin veya throttlestop programını kullanabilirsin.
Screenshot_142.png

Bu arada 3 saat 20 dakika boyunca aralıksız CS:GO oynadım. İşlemcide turbo-boostu aktif etmedim. İşlemcinin throttle olma şansı yok çünkü driverları pasif yaptım. İşlemcinin maksimum sıcaklığı 70 derece iken ekran kartının maksimum sıcaklığı ise 66 dereceydi. En son 6 ay önce termal macunları yenilemiştim.

CPU Core ve CPU Cache bölümünden Offset Voltage değerlerini - 0.125 mV değerlerine çekmen gerekiyor. - değer olması gerekiyor ona dikkat et.

Bu kısmı yaptım ve speedstep kapattım. başka yapacağım bir işlem var mı kral?
Sende olan Msi ve Techpowerup programlarını indirmeme gerek var mı onlarda bir işlem var mı?

Teşekkürler. Dediklerini yaptım ve C'yi sıfırladım büyük ölçüde çözüldü sorunlar teşekkür ederim dostum.
Nasıl çözdün biraderim valla benimde sadece klavyede g tuşundan ş ye kadar dikdörtgen şekilde ısınıyor?
Nasıl çözdün biraderim bende de aynı sorun var

Yeni konular

Geri
Yukarı