Dell Inspiron N5010 P10F ekran kartı değişir mi?

Pulzay

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar bundan bir kaç sene önce Dizüstü bilgisayarımın üzerine çay döküldü. Bu olay olduğunda bilgisayarı alalı 6-7 ay olmuştu. Bilgisayarı çay dökülmesi sorunuyla servise verirsem direkt olarak ana kartı değiştireceklerdi. Bu işlemde oldukça masraflı olduğu için tanıdık bir bilgisayarcıya gidip. Bilgisayarı kurtarmaya çalıştım. İçini dışını temizlediler. Bilgisayarım kurtuldu ancak hiç bir zaman tam olarak verim alamadım. Bilgisayar benim ancak kullanıcısı kardeşim :) O yüzden bu durumu fazla önemsemedim. Bu sene kazandığım üniversite yüzünden ailemin yanından ayrılıp yurda yerleştim. Masaüstü bilgisayarımı haliyle yurda götüremiyorum. Bu bilgisayarı götürmem lazım. Ancak şöyle bir durum var bilgisayarın GPU'su çok fazla ısınıyor. Masa üstünde 60 derece, video, internet vs. uygulamalarda 70-75 arası ısılara ulaşıyor. Nerede ölçtün diye sorarsanız speedfan adlı bir programla ölçtüm. Ne kadar doğru olur bilemiyorum.

Bilgisayarın içi toz olmuştur diye düşünen arkadaşlarım için bilgisayarın içi tamamen temizdir. Ekstra olarak üflediği havada sıcak gelmiyor. Ancak bilgisayarın alt bölgesinde sanıyorum ki GPU'nun bulunduğu bölge bariz bir şekilde sıcak oluyor. Bilgisayarı tamir ettirmek için götürdüğüm yer "Bilgisayarı Teste sokamıyoruz GPU'su ısındığı için kendini kapatıyor. ( Bilgisayarı temizlemeden önce hava üflediği yerden hava gelmiyordu. Haliyle bilgisayar daha çok ısınıyordu. Bu kapanma işi benimde başıma çok geldi ) GPU'sunu değiştirmemiz gerekiyor. GPU'su değiştikten sonra başka bir sorun çıkar mı bilmiyorum." diye sorunu tanımladı. Şimdi benim sizlere sorduğum şey , Dizüstülerde GPU değişimi diye bir olay var mıdır? 120 Lira gibi bir masraf çıkardılar. Bu parçalar bu denli pahalı oluyor mu? Kandırılmak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamire verdiğin yer Gpu ile soğutucusu arasında termal macun sürmüş mü ? sürdüyse ne kadar sürmüş yada bi etiket falan yapıştırmışlar mı ? açıp bakabilirim eksikse kendim macun sürebilirim dersen elin yatkınsa macunları yenile tabi dikkatlice ve ince bi tabaka şeklinde sürmen gerekiyor yapabilirim dersen bi dene.

Ekran kartı modeli ATI Mobility Radeon HD 5650. Değiştirilebir mi?
İçini açıp bakmam pek mümkün görünmüyor. Termal macun işini yaparlarken yanlarında olmadığım için o konuda bir şey diyemeyeceğim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı