Çözüldü Dell Inspiron N5030 laptopa işlemci takılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Müco bey

Decipat
Makaleler
2
Yer
Ankara, göksu
Selam, arkadaşlar. Elimde bulunan dükkanım için kullandığım laptopu adam etmeye karar verdim. Değiştirebildiklerimi değiştirip eGPU takmak gibi bir düşüncem var. Kasa alınır tabii o fiyatlara ama ben buna ne yapabilirim, ne verim alırım merak ettiğimden böyle yapmaya karar verdim.
Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla bu modele Core 2 X9100 Extreme, QX9300, Quad Q9100, Core 2 Duo T9900 işlemci takanlar vs. olmuş. Ben bu sokete uygun işlemcileri nereden bulabilirim?

Intel Cantiga GM45.
BGA479 / Soket P. (yanlışım varsa düzeltin.)
Laptop: Dell Inspiron N5030.

Çözüm
QX9300 kullanmak için modifiye yapman ve BIOS modlaması lazım, P9700 ya da T9900 kullanabilirsin.

4 çekirdek kullanmak için iyi bir lehim bilgisi gerektirebilir.

X9100 çok fazla ısı yapar ve kullandığın laptop onu soğutacak güce sahip değil.

ptm2iy8vdxw81.png
QX9300 kullanmak için modifiye yapman ve BIOS modlaması lazım, P9700 ya da T9900 kullanabilirsin.

4 çekirdek kullanmak için iyi bir lehim bilgisi gerektirebilir.

X9100 çok fazla ısı yapar ve kullandığın laptop onu soğutacak güce sahip değil.

ptm2iy8vdxw81.png

Çözüm
Vacuum cooler, coolpad falan kullansak?

X9100 kolay soğutabilecegin bir işlemci değil, o Extreme serisi bir işlemci ve 45W TDP oranı var, o yıllar TDP 25 ve 35 arasıdır.

4 çekirdek işlemci kullanmak GM45 ile anakarta müdahale ve BIOS'a müdahale gerektirir.

En güçlü ve serin işlemci Core 2 Duo P9700, performans ısıya dönüşmez.

Nereden bulacağım?

Ali ve eBay üzerinde bolca sahte Core 2 Duo var, bir tahta parçası ile ayni ve gereksiz pahalı.

Bazı bozuk dizüstü bilgisayarlardan X9100 ve P9700 çıkardım, çevrende bozuk laptop var ise kontrol etmelisin.

Bu eski aletler için eGPU gereksizdir ve onlardan umudu kesmelisin, kullandığın telefon muhtemelen daha güçlüdür.

Ali ve eBay üzerinde bolca sahte Core 2 Duo var, bir tahta parçası ile ayni ve gereksiz pahalı.

Bazı bozuk dizüstü bilgisayarlardan X9100 ve P9700 çıkardım, çevrende bozuk laptop var ise kontrol etmelisin.

Bu eski aletler için eGPU gereksizdir ve onlardan umudu kesmelisin, kullandığın telefon muhtemelen daha güçlüdür.

Bunlar masaüstü işlemcisi, senin bakman gereken PGA478 & PGA479 soketli mobil işlemciler.

Vereceğin para ve emek kesinlikle gereksizdir, en güçlü PGA478 soket işlemci olan Core 2 Duo Extreme X9100 günümüzde neredeyse hiçbir işlem yapamaz ve YouTube ile video izlemek işkencedir.
Anladım hocam.

Geri
Yukarı