Dell Inspiron N5110 GT 525M ile kendi kendine kapanıyor

Terurian

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar öncelikler sistem özelliklerini vereyim:

• i7-2670QM.
  • 6 GB RAM.
  • GT525M-HD Graphics 3000.
  • Windows 10 Pro.

Sorun GT525M'le oyun açınca PC kendi kendine kapanıyor ama HD Graphics'le açınca PC kapanmıyor ama 60-70 FPS almam gereken oyunda 10-20 alıyorum kapanma öncelikle fanın ani bir şekilde çalışıyor ve hiçbir şey olmadan kapanıyor sanırım sıcaklıktan kaynaklı ama altında destekleyici fan var sıcaklık değerleri şöyle:

• Chrome açıkken ekran kartı sıcaklığı 72-73.
  • Chrome açıkken işlemci sıcaklığı 52-53.

Mesela sıcaklık değerleri için HWMonitor kullanıyorum onu açtığım anda fan çalışmaya başlıyor sıcaklık 90'a falan çıkıyor sonra tekrar 70'lere iniyor oyun sırasında hiç bakmadım kaç derece diye.

Biraz araştırınca PC'nin şarj kablosunun yeterli enerjiyi vermediği içinde olabileceği yazılmıştı. Doğru olma ihtimali var mıdır? Çünkü şarj aletinin bataryası bayağı sıcak oluyor yani geçen gün kendisinden yanık kokusu falan gelmeye başlamıştı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar öncelikler sistem özelliklerini vereyim:

• i7-2670QM.
  • 6 GB RAM.
  • GT525M-HD Graphics 3000.
  • Windows 10 Pro.

Sorun GT525M'le oyun açınca PC kendi kendine kapanıyor ama HD Graphics'le açınca PC kapanmıyor ama 60-70 FPS almam gereken oyunda 10-20 alıyorum kapanma öncelikle fanın ani bir şekilde çalışıyor ve hiçbir şey olmadan kapanıyor sanırım sıcaklıktan kaynaklı ama altında destekleyici fan var sıcaklık değerleri şöyle:

• Chrome açıkken ekran kartı sıcaklığı 72-73.
  • Chrome açıkken işlemci sıcaklığı 52-53.

Mesela sıcaklık değerleri için HWMonitor kullanıyorum onu açtığım anda fan çalışmaya başlıyor sıcaklık 90'a falan çıkıyor sonra tekrar 70'lere iniyor oyun sırasında hiç bakmadım kaç derece diye.

Biraz araştırınca PC'nin şarj kablosunun yeterli enerjiyi vermediği içinde olabileceği yazılmıştı. Doğru olma ihtimali var mıdır? Çünkü şarj aletinin bataryası bayağı sıcak oluyor yani geçen gün kendisinden yanık kokusu falan gelmeye başlamıştı.
Sıcaklık yüzündendir hocam. Dell İnspiron 5558 kullanıyorum. Chrome açıkken ekran kartı da işlemci de 40 derece. En son 6 ay önce macun değiştirdim.

Sıcaklıktan olabilir. Oyun içi sıcaklıklara bakınız. İkinci bir yöntem eski bilgisayar olduğundan laptopun içinde adaptör kablosu olur. Soğuk lehim denilen bir olay oluyormuş ve benim bilgisayarda laptop prizde iken adaptörden elektrik almayı kesiyordu ve bataryaya geçiyordu. Batarya da bitik olduğundan kısa sürede kendini kapatıyordu. adaptör kablosunun(bilgisayar içindeki) 2 tarafını da tekrar lehim yaptırınca sorun çözülmüştü.

Sıcaklıktan olabilir. Oyun içi sıcaklıklara bakınız. İkinci bir yöntem eski bilgisayar olduğundan laptopun içinde adaptör kablosu olur. Soğuk lehim denilen bir olay oluyormuş(başıma gelmişti). Oraları tekrar lehim yaptırınca sorun çözülmüştü.
tahminen ne kadara yapılır bu soğuk lehimleme?

tahminen ne kadara yapılır bu soğuk lehimleme?
Ben adaptör kablosunun ankarta takılan yerini sökmüştüm geri takamadım, o şekilde lehim yaptırdıydım. 10 lira vermiştim. Elektronikçiler yapar ama hepsi uğraşmaz. Yani adaptör kablosu var ya soketli şekilde oluyor anakarta takılıyor. Ben soketinden çıkarttım uçlarını kestim sonra tekrar içine sokamadığım için lehim yaptırdım.

Ben adaptör kablosunun ankarta takılan yerini sökmüştüm geri takamadım, o şekilde lehim yaptırdıydım. 10 lira vermiştim. Elektronikçiler yapar ama hepsi uğraşmaz. Yani adaptör kablosu var ya soketli şekilde oluyor anakarta takılıyor. Ben soketinden çıkarttım uçlarını kestim sonra tekrar içine sokamadığım için lehim yaptırdım.
yani bir servise götürüsem yapabilirmi?

Geri
Yukarı