Çözüldü Dell Inspiron N5110 kapanma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Steward

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Videoda görüldüğü gibi Dell bilgisayar Windows parola ekranından sonra mavi bir ekran geliyor ve bir süre sonra kapanıyor. Mavi ekran gelmediğinde de kapanma durumu var. BIOS ekranına sıkıntısız bir şekilde giriliyor ve kapanma durumu olmuyor. Sizce sorunun kaynağı nedir?

Çözüm
Sorunun kaynağı bataryaymış arkadaşlar. Bataryayı çıkardığımızda sorun düzeldi. Konu kilitlenebilir.
Kronik sorunlu bir laptop. Ayni sorun arkadasimda vardi. Yaz tatilinde laptop asiri sicakliktan dolayi kapanip duruyordu. Acaba termal macunu degistirmeyi denediniz mi?

Sıcaklıktan dolayı olabileceğini düşündüm ama BIOS ekranında saatlerce sıkıntısız bir şekilde açık kalıyor. Parola yazdıktan sonra Başlat menüsü gelmeden kapanıyor. Yakın bir zamanda Windows 10 Sürüm 1909'u yüklemiştik. Laptop fazla eski. i3 2330M ve GT 525M var. Windows sürümünden kaynaklı olabilir mi?

İkinci nesil intel işlemciden dolayı. Soğutucu biraz tozlandığında termal macun kuruduysa kapanıyor. Çünkü bu nesil işlemciler çalismaya başladığında önce inanılmaz derecede ısınıyor sonra soğuyor. Sanki Işlemci zirve noktaya çıkıp bir deneme yapıyor. Bu noktada aşırı ısı soğutucu boruya iletilemediğinde çat diye kapatır. Yıllarca kullandım bu modeli. N5010 modelini de kullandım. Aynı. Hatta bu nesildeki birçok modeli kullandım. Benzer sorun hep var. İşlemciler deli gibi ısındığı için. Temizlik ve termal macun değişimi yapman yeter.
Sıcaklıktan dolayı olabileceğini düşündüm ama BIOS ekranında saatlerce sıkıntısız bir şekilde açık kalıyor. Parola yazdıktan sonra Başlat menüsü gelmeden kapanıyor. Yakın bir zamanda Windows 10 Sürüm 1909'u yüklemiştik. Laptop fazla eski. i3 2330M ve GT 525M var. Windows sürümünden kaynaklı olabilir mi?
BIOS açıkken işlemci hız aşırtma yapmıyor çünkü. Bekliyor sistemin açılmasını. Sorun temizlik ve macun değişimi.

Isınma oluyorsa soğutucu al işe yarıyor, bir de termal macun değiştir kaç senelik laptop kurumuştur macun. Bir de HDD'yi kontrol et bozulmuş olabilir bende de aynı laptop var.

Sorunun kaynağı bataryaymış arkadaşlar. Bataryayı çıkardığımızda sorun düzeldi. Konu kilitlenebilir.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı