Dell Inspiron N5110 yükseltme

Bu cihazın bu yıla kadar gelmesi mucize. Soğumuyor. Yakmamamız bir başarı olmalı. Bunu yükseltmek yerine başka cihaz alman kat kat iyi olur. İkinci cihaz olarak kullanılabilir hala fakat oyun falan oynatamayacak kadar çok ısınıyor benimki.

Yaklaşık olarak 12 yıldır bende cihaz ben sürekli olarak 6 ayda bir mutlaka genel bakım yapıyorum. Şu anda 256 GB SSD ve 8 GB RAM (upgrade) var. Windows 10 Pro lisanslı bu arada ve dediğin gibi oyun oynamıyorum. Genel kullanım fakat CPU aşırı yük bindiğinde YouTube üzerindeki videolarda bile ses takılması oluyor. CPU çalışma yükü hafiflediğinde sorun olmuyor. Şu anda bir bilgisayar almam için öncelikle işe girmem lazım o bu ekonomi de zor maalesef.

Yaklaşık olarak 12 yıldır bende cihaz ben sürekli olarak 6 ayda bir mutlaka genel bakım yapıyorum. Şu anda 256 GB SSD ve 8 GB RAM (upgrade) var. Windows 10 Pro lisanslı bu arada ve dediğin gibi oyun oynamıyorum. Genel kullanım fakat CPU aşırı yük bindiğinde YouTube üzerindeki videolarda bile ses takılması oluyor. CPU çalışma yükü hafiflediğinde sorun olmuyor. Şu anda bir bilgisayar almam için öncelikle işe girmem lazım o bu ekonomi de zor maalesef.
Ben de güç bela Monster aldım bozulup duruyor. O sırada açıyorum Dell'i canavar. Bende SSD ve RAM yükseltmesi yok. RAM yükseltmesi olsaydı belki Win 10 Home kurulabilirdi ama şu an Windows 10 2016 LTSB kullanıyorum. RAM kullanımı çok düşük oluyor. Çok uyumlu oldu. Aslında sitesinde driver indirecekken "Win 10 uyumlu değil" diye uyarı çıkıyor ama görüldüğü gibi çatır çatır da kullanıyoruz. Tek sorunu ısınması. 6 yıldır bakım yapmadım çünkü bakım yapsam da macunu hemen kurutuyor ısındığı için. Tozlu topraklı kullanıyorum ama 2016 LTSB kurunca bilgisayar öyle hafifledi ki, ben Win 7 kullanırken bile belki bu kadar düşük sıcaklık görmemiştim. Ses takılması sorununu da Win 7 kullanırken yaşadığım oluyordu ama modlu 8.1 ve 2016 LTSB kullanırken yaşamadım. Win 10 Pro çok yük bindirdiği için belki de sende öyle bir şey yaşanıyordur. İnternette gezinirken benimki durduk yere 65'e çıkıp sonra geri 40 derecelere iniyor. Boşta 30 dereceleri görüyorum ki dediğim gibi Win 7'de bile görmemişimdir. DVD sürücüsünü çıkarıp HDD'yi oraya takmak ve SSD almak çok cazip geliyor. Üstüne bir de CPU yükseltmesi yapılabilirse bence çok daha iyi bir laptop olabilir. Ayrıca 1 GB ekran kartı da oyun oynayan birine yetmez (bendeki ekran kartlı model). Oynamadığın için onu yükseltmek saçma olur. Günlük kullanım için yani Office ve internette gezinmek için yeterli bir pc çünkü. İşe girince elbette daha iyilerini alırız. Bir de bataryası ölü olduğu için çıkartmadan prize takılı kullanıyorsundur muhtemelen. Benim batarya %0 dolmuyor görünüyor. O da bir sorun teşkil etmiyor neyse ki.

Geri
Yukarı