DELL Tower 5810 RAM Yükseltmesi

HKNBRCN

Centipat
Elimde Dell 5810 bir iş istasyonu var bu iş istasyonunda RAM yükseltmesi ve M.2 SSD ile performansını artırma düşüncesindeyim. ECC RAM destekli bir anakart var makineda. ECC desteksiz RAM takarsam herhangi bir problem olur mu?
Quad channel RAM slotları bu arada 4X4GB RAM var buna ek olarak 2X8GB daha normal standart RAM takmayı düşünüyorum. Toplamda 32 GB RAM bellek işimi görecektir.

PCI Express yuvasınada bir adaptör vasıtasıyla NVMe M.2 SSD takmayı düşünüyorum biraz araştırma yaptım bu konuda da.
Tabii ki tavsiyeniz var ise bu konu ile ilgili dikkate alırım.

Bilgisayarı SolidWorks 2017'de tasarım amaçlı kullanıyorum büyük montajlarda çok problem yaşamaya başladım. Bu sebeple bir güncelleme yapma durundayım.

Dell
ModelPrecision T5810 E5-1650v3 4x4GB 1x1TB 4GB K4200 WIN 10
Ürün KoduT5810-ADANA
İşlemci TürüIntel® Xeon® E5-1650v3 (15MB önbellek, 3.5GHz / 3.8 GHz, 6 Çekirdek)
Yüklü İşletim SistemiWindows 10 Pro (64Bit) Turkish
Yonga KümesiIntel C612
Form FaktörüMidi Tower
Standart Bellek16 GB (4x 4GB) DDR4-2133MHz ECC RDIMM
Bellek Yuvaları8 DIMM slot Maksimum 256GB
Dahili Sürücü Bölmeleri
Harici Sürücü Bölmeleri
Dahili Sürücüler1TB 3.5inch Serial ATA (7,200 Rpm) Hard Drive
Optik Sürücüler8x Slimline DVD+/-RW Drive
Grafik Kartı4GB NVIDIA Quadro K4200 (2 DP, DL-DVI-I) (1 DP to SL-DVI adapter)
Harici G/Ç Bağlantı NoktalarıDahili 3 x USB 2.0 4 x SATA 6.0Gb 2 x SATA 6.0Gb (Optik)
Önde 3 x USB 2.0 1 x USB 3.0 1 x Microphone 1 x Headphone
Arkada 3 x USB 2.0 / 3 x USB 3.0 2 x PS2 / 1 x RJ45 1 x Serial
YuvalarPCI Express x16 3 Adet
PCI Express x4 1 Adet

Son düzenleyen: Moderatör:
ECC RAM ile ECC olmayan RAM'in birlikte çalışabileceği söyleniyor ama garantisi yok. Bu bir yana, siz bir de farklı marka/model RAM'leri aynı sistemde çalıştırmak istiyorsunuz ki bu da ikinci bir uyum riski demek. Tavsiye etmem. Bütün RAM'leri satıp 16 x 2 Kit almanızı öneririm.

PCI Express yuvasınada bir adaptör vasıtasıyla NVMe M.2 SSD takmayı düşünüyorum biraz araştırma yaptım bu konuda da.

Takabilirsiniz ve gördüğüm kadarıyla boot da edebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam cevabınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi 2x16 gb kit alsam fakat bunlar ECC olmasa normal DDR4 DIMM 288 Pin alsam, tasarım amaçlı kullanıyorum Pc'yi sizce herhangi bir problem olurmu? Yani ECC olması aman aman önemli bir şey midir?

Son sorum ise bu bilgisayar için aşağıdaki gibi bir RAM bağlantı tablosu verilmiş. 4x8 GB almam gerekmez herhalde. 32 GB için 2 farklı kit önerisinde bulunulmuş.

Dell-Precision-T5810-Memory-Slots.png

Merhbalar. Hocam 4X16 GB RAM aldım fakat sistem açılmıyor. Eski RAM'leri taktığımda herhangi bir problem görünmüyor. Aldığım RAM Kingston marka hız uyumunda bir problem yok. Hatta sipariş etmeden öncede kendi evimdeki bilgisayarda bulunan birebir aynı RAM'in 8 GB olanını evden getirip denedim bilgisayarda bir problem olmamıştı açılmıştı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı