Dell XPS L502X laptop oyun sırasında donması ve kilitlenmesi

Ayni cihazdan sizdede mi var ?

Konuyu şimdi gördüm. Benim neler çektiğimi bir bilsen.:) @Murat5038 hocam hatırlar mı bilmem. O zaman da laptop için sağolsun çok yardımcı olmuştu. Konuyu alta bırakacağım. O laptopla benim kadar uğraşan bir insan daha zor bulursun. Recep Bey de problemler için birçok çözüm sunmuştu. Konuda zaten ben laptopla ilgili yaşadığım her problemi yazmıştım. Bende mesela oyundayken bazen oyunun herhangi bir anında ekran tamamen kitleniyordu. Power tuşuyla kapatmak zorunda kalıyordum. Bazen de ekran siyah oluyor, yaklaşık 20 saniye sonra tekrar oyuna dönüyordu. Bazen de 'Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu' hatası alıyordum. Anlayacağın bende her türlü problem vardı. Yani hangi oyun olursa olsun oyundayken kitlenince bende de senin o dediğin 'Dırrr' sesinde kitlediği oluyordu.

Benim burada anlamadığım nokta ekran kartını nasıl değiştirdin? Ne işlemcisi ya. Adama bak işlemci demiş bir de. Bir kere ekran kartını değiştirmesine imkan yok. Anakartla tümleşik GPU. Olabilse ben 1500 kere o ekran kartını değiştirmiştim. Bizim model eski mühendislikle yapılan ve oyun konusunda maalesef hiç verimliliği olmayan bir dizaynla üretilmiş. Aynı bakır borular üzerinden hem CPU hem de GPU geçiyor. Bu 2 bileşen tek bir fanla soğutulmaya çalışılıyor. Saçmasapan bir dizayn.

CPU ellenmediği sürece ve CPU' yu 90 derece üstü sıcaklıklarda kullanmadığın sürece CPU' ya kolay kolay bir şey olmaz. Ben 90 derece civarı çok oyun oynadım. Bir şey olacak olsa benim 100 kere CPU' yu yakmam lazımdı. 95 derecede bile Dota oynadığımı hatırlıyorum. Fakat ara vererek yani sıcaklıktan korktuğumdan üst üste oyun oynamıyordum. Ben bizim laptopu ciğerine kadar gördüm. Benim tamirci abi yanımda açtı. En son sorunumda 9 ay önce Kasım ayında ekran gitti. Dell logosunda kalıyor ve 8 bip ötüyordu. Kitapçığa göre 'Ekran hatası' olarak geçiyor. 2-3 kişiye gösterdim. Ekran kartı sıkıntılı dediler. Fakat hiçbiri de o tamir riskine nedense giremedi.:) Her gittiğim yere tanıdık vasıtasıyla gittiğim için 'Elimizde bu GPU yok. Maalesef hiçbir yerde bulamıyoruz' diyerek tamirden kaçtılar. Çünkü dediğim gibi dizayn olarak GPU anakarta gömülü. Akabinde ben benim tamirci abiye götürdüğümde ekran kartında problem olmadığını, problemin ekrana görüntü veren kabloda olduğunu söyledi. Temizlik falan da yaptırmamıştım. Komple laptopu söktü. Temizliğini gözümün önünde yaptı. Kabloların hasar aldığını, kullanılan malzemenin ince ve dandik olduğunu hatta daha önce temizliğe verdiğim yerde vida takılan birçok yerin önceki temizliği yapan yer tarafından kırıldığını gösterdi. Ben laptoptan hiç ümitli değilken sağolsun söylediği ekrana görüntü veren kabloyu değiştirip problemimi çözdü. Fakat benim hiçbir zaman seninki gibi ekranımda karmaşık renkler olmadı. @Murat5038 hocamın da dediği gibi problem ekran kartında. Muhtemelen tamirci senin GPU' ya işlem yapmış. Yani takılı olanı söküp yenisini takma olayına girmemiştir. Zaten ben fiyat sorduğumda bile 150-300 TL aralığında GPU fiyatı söylemişlerdi. Tamir yapılsa da en düşük 150 TL gibi ücret demişlerdi. Umarım problemini çözersin. Elimden geldiği kadar kendi yaşadıklarımla ilgili bilgileri aktarmaya çalıştım. Ben alta benim yaşadığım problemlerle ilgili olan konuyu paylaşıyorum. Umarım biraz da olsa işine yarar.

Bu arada laptopu ne zaman satın aldın? Kaç senedir kullanıyorsun? İkinci el aldığını söyledin. Aldığın kişiye bir işlem yaptırdın mı diye sordun mu? Aldığın kişi laptopu ne kadar kullanmış? İnşallah problemini çözebilirsin.

Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu

Dosyaları RAR'dan klasöre çıkarın. Winflash.exe'yi çalıştırın. İçindeki bios1.wph adlı dosyayı flashlayın. Recovery almanız gerekiyorsa recovery alın orjinal BIOS dosyanın içinde mevcut.

direk komut dosyası çıkıyor ve yes yada no var ordan yapılıyo heralde modlu bios istiyosan y istemiyosan n var
Maalesef modlu bios ta ise yaramadı maalesef :(

Son düzenleme:
Merhaba , dün akşam biraz bakabildim. Verilen linkteki BIOS'u yükledim bir kaç denemeden sonra. şimdi herhangi bir sorun görmedim. İsterseniz bir mail adresi gönderin oradan yardımcı olmaya çalışayım.

Mailim [email protected]
@Murat5038 sorun %100 ekran kartında değil mi ? birde artık hızını düşürsemde donuyor benim yapabileceğim bir çözüm var mı ekran kartına acaba ?
Screenshot_1.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı