Demir eksikliğine bağlı el soğukluğu

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Selam. Fakat ellerim gün içerisinde soğuk oluyor. Mesela ellerimi dizime, ayak bileğime, koluma, vücudumda bir yere koyarsam bazen gaz çıkıyor. Hemen değil ama tetikliyor bu durumu. İnsanlara ellerim neden soğuk diye sorduğumda demir eksikliği diyorlar. Elbette bu durumu (biraz) internetten araştırdım. Bu durumun sağlıklı beslenmeyle, demir içeren ürünlerle düzeleceği yazıyor.

Peki benim gün içerisinde ne yapmam gerekiyor? Sizlerin önerisi neler? Beslenme konusunda planlamam nasıl olmalı?

Selam. Fakat ellerim gün içerisinde soğuk oluyor. Mesela ellerimi dizime, ayak bileğime, koluma, vücudumda bir yere koyarsam bazen gaz çıkıyor. Hemen değil ama tetikliyor bu durumu. İnsanlara ellerim neden soğuk diye sorduğumda demir eksikliği diyorlar. Elbette bu durumu (biraz) internetten araştırdım. Bu durumun sağlıklı beslenmeyle, demir içeren ürünlerle düzeleceği yazıyor.

Peki benim gün içerisinde ne yapmam gerekiyor? Sizlerin önerisi neler? Beslenme konusunda planlamam nasıl olmalı?

Benim de ellerim hep soğuk ve kemikler bayağı belli oluyor demir eksikliğindenmiymiş bu? Ya da bizim ev soğuk diye 😄 😄

Evet bu durum demir eksikliğinden kaynaklanıyor, bende de var demir eksikliği ağır bir ilaç kullanmıştım gün içerisinde bayağı bir yan etki yapıyordu. Evin ısısı 26-27 derece idi fakat ellerim ve vücudum soğuyordu. Demir eksikliğine bağlı yiyecek içecekle düzeleceğini sanmıyorum ilaç kullanmalısınız. Bende düzeldi.

Bu tür konuları keşke bize sormak yerine bu işin uzmanlarına sorsanız.

Doktorlar size kan testi yaptıktan sonra ne eksiğiniz varsa ona göre ilaç verecektir.
Daha evvel bu öneriyi de almıştım. Kan testi vermek aklımda bir seçenek lakin annemin "Ne testi, hasta mısın sen? Değilsin ki. Boşver" gibisinden beni de korkutmama amacıyla test vermeyeceğini düşünüyorum. O yüzden insanlardan öneri almaya bakıyorum.

Daha evvel bu öneriyi de almıştım. Kan testi vermek aklımda bir seçenek lakin annemin "Ne testi, hasta mısın sen? Değilsin ki. Boşver" gibisinden beni de korkutmama amacıyla test vermeyeceğini düşünüyorum. O yüzden insanlardan öneri almaya bakıyorum.
İnsanların verdiği öneriyle hareket ederseniz, başınız çok yanar.

Belki demir eksikliğiniz yok, başka bir hastalığınız var. Bunu doktora sormadan bilemezsiniz.

Kan testi vermek için illa hasta olmak gerekmiyor, kan testi vermek vücuda da yararlıdır. Test vermek için hasta olmak gerekseydi, doktorlar herkesten test almazlardı.

El soğukluğu dolaşım azlığından kaynaklanır. Bu da en sık anemi yani kansızlıktandır. Kansızlığın en sık sebebi de demir eksikliği. B12, folik asit, çeşitli hematolojik hastalıklar vs de olabilir

Bunun dışında kalp kapak hastalıkları, çeşitli damar hastalıkları, romatizmal hastalıklar vs sebep de olabilir ama çok daha nadirler.

Bir dakika, hareketsiz olmak da buna dahil olabilir mi? Gün boyu bir yere kalkıp yürümek vs dışında basit hareketler dışında çoğunlukla uzanıyorum. Bu da sebep olabilir mi?
Çok etkili olacağını sanmıyorum bilemedim. Mümkündür herhalde ama kan değerlerinize mutlaka bir bakılsın bence.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı