Demokrasi nedir?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Arkadaşlar demokrasi nedir? Bizim ülkemiz demokrasi ile yönetiliyor mu? Hangi ülkeler demokrasi ile yönetiliyor? Demokrasi mantıklı mı?

Arkadaşlar demokrasi nedir?
Özgürlük ve oy birliği ile karar verme. Yani bir karar için 10 kişi var diyelim, 6 kişi "evet" dedi 5 kişi "hayır" dedi o önerge 6 kabul oyuyla kabul edilir. Basitçe anlattım. Tabi günümüzde "ABD Demokrasisi" neden bir şey vardır. Eğer bir toprakta petrol varsa ABD hemen oraya demokrasi götürür.
Bizim ülkemiz demokrasi ile yönetiliyor mu?
Karma Rejim ile yönetiliyor. Yani tek bir kişinin kararı da hakim, demokrasi de hakim.
Hangi ülkeler demokrasi ile yönetiliyor?
ABD, İngiltere, Almanya, İsviçre falan. Ama benim bildiğim Tam Demokratik ülkelerden birisi İsviçre. Tam Demokratik ülkede söz sahibi kesinlikle parlamento yani Meclis olur.
Demokrasi mantıklı mı?
Fazla Demokrasi bence iyi değil. İlla ucundan otoriterlikte olması gerekiyor. Bizim gibi Demokrasiyi bilmeyen toplumlara pekte iyi gelmiyor Demokrasi. Mesela Meclis ikiye bölündü, iyi bir karar olsa dahi sırf karşı parti diye reddediliyor veya kötü bir kararsa sırf kendi partisi önerdi diye kabul görülüyor. İşte bu bizim gibi geri kalmış yobazlığa yakın ülkelerde çok büyük bir eksidir.

Mantıklı olmadığını düşünüyorum.
Diğerlerine cevap vermeye üşendim, birileri yazmazsa cevaplarım

Demokrasi,halkın egemenliğine dayanan sistemdir.Cumhurbaşkanı halk oylaması ile seçilir.Bizim ülkemiz demokrasiye dayanarak kurulan bir ülke fakat son yıllarda kanunlara karşı gelinerek bana göre demokrasiden iz kalmamıştır.

Demokrasi halkın yönetimi seçtiği şu anki en adaletli gözüken yönetim biçimi.
Ülkemiz yarı demokrasi ile yönetiliyor bence doğru bir demokrasi yok.
Birçok çağdaş ülke demokrasi ile yönetiliyor pek çok örnek verilebilir (Fransa,ABD,İngiltere)
Bence teokrasi düzgün yapılırsa daha mantıklı pek bir bilgim yok ama bana öyle geliyor ki her insanın hükümeti yönetme hakkının eşit olması manipülasyona açık bir ülke haline getiriyor bizi.

Fazla Demokrasi bence iyi değil. İlla ucundan otoriterlikte olması gerekiyor. Bizim gibi Demokrasiyi bilmeyen toplumlara pekte iyi gelmiyor Demokrasi. Mesela Meclis ikiye bölündü, iyi bir karar olsa dahi sırf karşı parti diye reddediliyor veya kötü bir kararsa sırf kendi partisi önerdi diye kabul görülüyor. İşte bu bizim gibi geri kalmış yobazlığa yakın ülkelerde çok büyük bir eksidir.
Bence tam tersi, demokrasi fazla otoriter bir rejim. En özgürlükçü lider bile demokratik bir yönetimde otoriterdir veya otoriter olabilir.

Bizde demokrasi var mı sence? Cumhurbaşkanı bile anayasaya uymuyor.
ABD kendi içinde en demokratik ülkelerdendir. Adamlar kendi başkanını yargılayabiliyor. Cahil toplumlarda demokrasi zararlıdır. Cahil millet sesi en çok çıkandan etkilenir güce tapar ve yanlış kişileri başa geçirir. Platon'un Devlet kitabını okumanı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı