Sayısal Denemedeki fizik soruları hatalı mı?

perfectoo

Hectopat
Geçenlerde deneme olmuştuk. Fizikte iki üç soru çok saçma geldi. Bir de siz bakabilir misiniz? Cevap anahtarı sorunlu olabilir. Sorunlu olduğunu düşündüğüm sorular 2,3 ve 4. sorular.

IMG20231223182133.jpg

IMG20231223182359.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
2. soruya baktım şimdilik bir sıvıya ekstra bir daha sıvı eklersen sıcaklığı ne olursa olsun iç enerjisi artar diye biliyorum.

2 D doğru 3. postülatta toplam ısının yani enerjinin arttığını soruyor doğru sıcaklık düşmüş olabilir ancak toplam ısı madde eklendiği için artmıştır.
3. soru yoruma oldukça açık çünkü soruyu soran adamın "hemen sonra"'dan kastını yükler heryere eşit dağılmadan öncesi mi sonrası mı anlayamıyorsun ama bakarsan fizikçilere göre doğrudur.
4. soruyu resmi döndüremediğim için okuyamıyorum lütfen düz çekin.

2.soruda sıvı eklemesinden ötürü iç enerjisi artar. 3t->2t olduğuna göre demek ki diğerinin sıcaklığı 2Tden az olabilir.

4. Soru bu şekilde.
@riseofturkey

IMG20231223194753.jpg

Şimdi ikinci soruda 3. kısımda madde miktarı arttığından dolayı iç enerjisi artmış olabilir. Ancak kendi sıcaklığından daha düşük sıcaklıkta bir sıvı eklendi. Burada formül de yok. Belkide iç enerjisi azalmış da olabilir. Bunu nereden bilebiliriz? Eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin.
3. soruda D şıkkı olduğunu düşünüyorum ancak tam olarak D şıkkındaki gibi de olmamalı. Çünkü yükler o sürtünme yaşanan bölgede ağırlıklı ve geri kalan bölgelerde de çok az olmalı diye biliyorum. Yani hem D hem de e şıkkındaki şekillerin birleşimi olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Şu ana kadar olduğum en garip denemeydi gerçekten. Zaten olduğumuz yayın her denemesinde saçma sorular soruyor. Bu arada bu denemede biyoloji sorularında da hata olduğunu düşünüyorum. Birazdan biyoloji soruları ile ilgili bir konu açabilirim. İki tane biyoloji sorusunun hatalı olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
4. Soru bu şekilde.
@riseofturkey

Eki Görüntüle 2062592

Şimdi ikinci soruda 3. kısımda madde miktarı arttığından dolayı iç enerjisi artmış olabilir. Ancak kendi sıcaklığından daha düşük sıcaklıkta bir sıvı eklendi. Burada formül de yok. Belkide iç enerjisi azalmış da olabilir. Bunu nereden bilebiliriz? Eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin.
3. soruda D şıkkı olduğunu düşünüyorum ancak tam olarak D şıkkındaki gibi de olmamalı. Çünkü yükler o sürtünme yaşanan bölgede ağırlıklı ve geri kalan bölgelerde de çok az olmalı diye biliyorum. Yani hem D hem de e şıkkındaki şekillerin birleşimi olması gerekiyor diye düşünüyorum.
Şu ana kadar olduğum en garip denemeydi gerçekten. Zaten olduğumuz yayın her denemesinde saçma sorular soruyor. Bu arada bu denemede biyoloji sorularında da hata olduğunu düşünüyorum. Birazdan biyoloji soruları ile ilgili bir konu açabilirim. İki tane biyoloji sorusunun hatalı olduğunu düşünüyorum.
4. soruyu şöyle açıklayayım çizgi dümdüz ise basınç en yüksektir çizgi eğik hale geçtiyse orada basınç düşüktür.

3. Soruda negatif yüklü enerji parçacıkları balona sürtünerek geçtikten hemen sonrasında O şeklinde bir noktada birikir bu yüklerin balonun her tarafına eşit şekilde dağılması biraz zaman alır. 6,02*10^-23 saniye falan. Bu olay çok çok az bir zamanda gerçekleşir ancak soruda yazan öğretmen yüklerin dağılma hızından çok daha hızlı kolumuzu çekebileceğimizi varsaymış teorik olarak. O kadar hızlı kolumuzu çekebilseydik muhtemelen kol olduğu gibi vücuttan kopup mermi gibi bir hızla uzaya kadar çıkabilirdi.

Son düzenleme:
4. soruyu şöyle açıklayayım çizgi dümdüz ise basınç en yüksektir çizgi eğik hale geçtiyse orada basınç düşüktür.

3. soruda negatif yüklü enerji parçacıkları balona sürtünerek geçtikten hemen sonrasında o şeklinde bir noktada birikir bu yüklerin balonun her tarafına eşit şekilde dağılması biraz zaman alır. 6, 02*10^-23 saniye falan. Bu olay çok çok az bir zamanda gerçekleşir ancak soruda yazan öğretmen yüklerin dağılma hızından çok daha hızlı kolumuzu çekebileceğimizi varsaymış teorik olarak. O kadar hızlı kolumuzu çekebilseydik muhtemelen kol olduğu gibi vücuttan kopup mermi gibi bir hızla uzaya kadar çıkabilirdi.

Peki hocam 4. sorudaki 3. kısım neden yanlış? Eşit olması gerekmez mi?

Peki hocam 4. sorudaki 3. kısım neden yanlış? Eşit olması gerekmez mi?
Altındaki ve üstündeki basıncın eşit olması 76 mmHg olduğuna kanıt değildir. Rüzgar tünelinde açık hava basıncı 76 dendiyse rüzgarın düzlem çizgisinden sapmak zorunda kaldığı bölgelerin basınçları daha düşük olmalıdır. Çünkü rüzgar düzlem çizgisinden saptığında farklı hızlarda hareket eder. Hız arttıkça basınç azalır, hız azaldıkça basınç artar.

Yeni konular

Geri
Yukarı