Deneyap Kart ile fırçasız motor nasıl kullanılır?

Enis27

Decapat
Daha fazla  
Elimde bir Deneyap Kart setim var. Bu kartla Sunnysky X2304 ya da benzeri bir motoru nasıl kullanabilirim? Araştırdığım kadarıyla ESC dedikleri parçayla yapıyorlarmış. Motor ve ESC bağlantılarını nasıl kurabilirim acaba? Ve kodla hız kontrolü nasıl yapabilirim? Aynı zamanda ESC'yi kaç Volt'la beslemeliyim? Bilen arkadaşlar ayrıntılı bir şekilde anlatırlarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle deneme amaçlı potansiyometre ile yapmanı öneririm. ESC ile motor bağlantısını sağladıktan sonra ESC'den çıkan PWM kablolarını breadboard üzerinde potansiyometreye taktıktan sonra karta takman gerekiyor. Potansiyometrenin bulunduğu konuma göre motoru çalıştırabilirsiniz.

Ben bunu zamanında Arduino ile yapmıştım, Deneyap'ın hangi sürümü ve pin diyagramını ezbere bilmiyorum açıkçası ama yine ESP32 tabanlı olan lora ile burada yapmışlar.

ESC'yi en az 3S ya da 4S yani 12-14V bir pil ile beslemenizi tavsiye ederim.

Öncelikle deneme amaçlı potansiyometre ile yapmanı öneririm. ESC ile motor bağlantısını sağladıktan sonra ESC'den çıkan PWM kablolarını breadboard üzerinde potansiyometreye taktıktan sonra karta takman gerekiyor. Potansiyometrenin bulunduğu konuma göre motoru çalıştırabilirsiniz.

Ben bunu zamanında Arduino ile yapmıştım, Deneyap'ın hangi sürümü ve pin diyagramını ezbere bilmiyorum açıkçası ama yine ESP32 tabanlı olan lora ile burada yapmışlar.

ESC'yi en az 3S ya da 4S yani 12-14v bir pil ile beslemenizi tavsiye ederim.

Peki ESC'yi 7.5 Volt'la beslesem olur mu? Buy XXD Banana Plug Brushless ESC - 30A - Affordable Price
Bu linkteki ESC ile 7.5 Volt versem bir tane fırçasız motoru çalıştırır mı? Yeterli verimi alabilir miyim? Bir de Deneyap Kart en yüksek kaç Volt alabiliyor? Yukarıda gösterdiğiniz kart Deneyap Kart'a çok benziyor. Acaba aynı kodlarla aynı şekilde çalışır mı?

Kodların benzer olacağını düşünüyorum da 7.5 Volt ile verimli çalışacağından emin değilim açıkçası. 7.5V ile çalışır ama verimsiz çalışır diye düşünüyorum. @SideWinder hocam bu konuda fikrini belirtir ise daha iyi olacaktır. Bu arada gücü deneyap üzerinden vermeyeceksin, Li-Po ya da Li-İon bir batarya kullanmanı öneririm.

Kodların benzer olacağını düşünüyorum da 7.5 Volt ile verimli çalışacağından emin değilim açıkçası. 7.5v ile çalışır ama verimsiz çalışır diye düşünüyorum. @SideWinder hocam bu konuda fikrini belirtir ise daha iyi olacaktır. Bu arada gücü Deneyap üzerinden vermeyeceksin, li-po ya da li-ion bir batarya kullanmanı öneririm.

Anladım teşekkürler.

Geri
Yukarı