Deneyimli Kullanıcı için Linux Dağıtımı önerisi

Arch Linux.

tempestian arch linuxcu mu.jpg

:D

Evet OpenSUSE KDE ile de harika oluyor cidden.
Hafif ve rahat yönetilebilir, hayvan gibi bloatla yollanmamış bir dağıtım istiyordum, ek olarak stabil ve güncel olmasını da istiyordum repoların. Hepsine kavuştum Almanlar sağ olsun.
Peki hocam opensuse'nin hangi sürümü daha iyidir?
Ben güncelciyim hocam ve Tumbleweed bleeding edgeye yakınlığına rağmen yine de üzmedi şu anda.
Stabil sürümünü bir kere denemiştim, update yaparken ruby kurulumunu bozduğu için YaST falan full uçmuştu, geri Fedoraya dönmüştüm.

Fedora da güzeldir de, Yast bambaşka bir deneyim sundu bana şu an.

Ubuntu güzel lan.
Snap mevzularına girmeyeceğim çünkü bence mantıklı sistem de, abi bir dağıtım neden her kurulum sonrası sudo apt update yapamaz repoları okurken çöker.
Ama harbiden profesyonel insanlar öyle.

Mesela Linus Torvalds, Linux'u yaratan kişi Debian'ın kurulumunun zor olduğu zamanlarda, Debian'ı kullanmadığını çünkü kurulumunun zor olduğunu söylemişti.

Ayrıca Richard Stallman kendisi Linux'u başkasına kurdurduğunu söylüyordu.

Ama harbiden Ubuntu bozdu bayağı son 10 yılda.
GUI kurulum yardımcılarından Ubuntunun yeni kendininki dışı hepsi çöp, EFI dizinini uçurmamak için kırk takla atıyorum :D

Son düzenleme:
Hafif ve rahat yönetilebilir, hayvan gibi bloatla yollanmamış bir dağıtım istiyordum, ek olarak stabil ve güncel olmasını da istiyordum repoların. Hepsine kavuştum Almanlar sağ olsun.
Evet kurulumu da çok rahatlık sunuyor bu dağıtımlar arasında kesinlikle bakılması lazım OpenSUSE'a.

Arkadaşlar şu an OpenSUSE tumbleweed KDE'den yazıyorum. Size şu kadar diyeyim: Aşırı sevdim. Şu anda stabilite açısından bir sorun yok, depoları gayet yeterli. Ayrıca çok fazla paket yüklü olmasına rağmen kaynak kullanımı KDE Neon'dan bile az. Yast için de dedikleri kadar varmış. Terminal komutlarına aşinayim ama yast da kullanabilirim açıkçası. Meğerse işin sırrı profil fotoğrafımdaymış 😃

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar şu an OpenSUSE tumbleweed KDE'den yazıyorum. Size şu kadar diyeyim: Aşırı sevdim. Şu anda stabilite açısından bir sorun yok, depoları gayet yeterli. Ayrıca çok fazla paket yüklü olmasına rağmen kaynak kullanımı KDE Neon'dan bile az. Yast için de dedikleri kadar varmış. Terminal komutlarına aşinayim ama yast da kullanabilirim açıkçası. Meğerse işin sırrı profil fotoğrafımdaymış 😃

Seveceğini biliyordum ahahsh. Sen yine de istersen yüklü gelen şeyleri sil, ben kurulumda seçmediğim halde oyunlar gelmişti olsun fazla sürmüyor silmesi sonuçta.

Hocam, bambaşka, gençleştim resmen bu kadar mı fark eder :D

Şu ana kadar çok fazla distro denedim ve Linux hakkında bayağı bir bilgi sahibi oldum. Fakat distro-hoppingden de bıktım. Artık kullanması sıkmayacak, güzel bir Linux dağıtımı arıyorum. Kalıcı olarak geçmek için. Sizden ricam bana hem günlük kullanım için, hem de sıkmayacak dağıtımlar önerir misiniz? Program desteğine o kadar da önem vermiyorum, kendim indirip derlesem de olur ama program desteği bol olsa da hayır demem 😁

Sistem:
8 GB RAM
Intel i7-4790T (8) @ 3.900GHz

NVIDIA GeForce 810A
Intel HD Graphics

Şu anda Void Linux kullanıyorum.
Fedora 38 ya da Endeavour OS, eğer deneyimliyseniz apt kullanan herhangi bir şeyden uzak durun. Fedora 38'de gayet güzel ve yeterli bi dağıtım ama Endeavour OS AUR'dan dolayı şahsi önerimdir. Arch'ın iyi yanlarını alıp kötü yanlarını almayan, kafa yormayan bi dağıtım. Herkese önerimdir (Özellikle KDE ve GNOME versiyonları).

Yeni konular

Geri
Yukarı