Çözüldü Dengeli güç ayarında i5 480M 2.90 GHz'te çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Doğukan Acar.

Hectopat
Yer
Hatay/Dörtyol
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, ilk olarak yaşlı bilgisayarım;

ASUS K52JT
Intel Core i5 480M 2.67 GHz
AMD Radeon HD 6370M
6 GB RAM
Windows 10.

Benim sorunum başlıkta görüldüğü gibi güç planlarında "dengeli" ayarını kullandığım halde hiçbir program çalışmıyorken %30 CPU kullanımı ve 2.91 GHz gibi overclock bir şekilde çalışması. Ve ben bu sorundan şikayetçiyim. Çünkü oyunlarda çok fazla ısınmaya ve anlık donmalara neden oluyor. Güç planlarında "güç tasarrufu" moduna almayı denedim ve işe yaradı. İşlemcimin kullanımı %12'ye ve 1.70 GHz'e düştü fakat güç tasarrufu olduğu için acaba performansımı düşürür mü diye düşündüm. Bu yüzden buraya danışmaya geldim. Ve bu arada bilgisayarımda herhangi bir overclock yok. Bir tek sanal bellek ayarladım o kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çözümü Buldum: Sanal Bellek ayarlarımı yaparak çözdüm bu sorunumu artık oyunlar 2.90 olurken bilgisayar boşta iken 1.70'e falan düşüyor...
Ben şahsen performansda kullanıyorum ve inanılmaz ısınıyor laptop.
Tabii ki tasarufa aldığınızda GHz'nin düşmesi ile beraber buna önem veren oyunlarda da FPS düşüşü olacak.
Üstüne yükleme süreleri vb şeylerin biraz uzun sürmesi ve algılama süresinde uzunluk olacak.

Ben şahsen performansda kullanıyorum ve inanılmaz ısınıyor laptop.
Tabii ki tasarufa aldığınızda GHz'nin düşmesi ile beraber buna önem veren oyunlarda da FPS düşüşü olacak.
Üstüne yükleme süreleri vb şeylerin biraz uzun sürmesi ve algılama süresinde uzunluk olacak.

Fakat ben güç tasarrufunda kullanırken bir deney yaptım ve dengeli ayarda 1080P video izlerken takılma oluyor ve işlemci %100 kullanımda fakat güç tasarrufu modunda iken 1080P video izlediğimde anlık takılmalar olmuyor ve işlemci %85 kullanımda oluyor ve bu arada iki deneyimde de GHz hızı 2.90 - 2.91'e kadar çıkıyor...

Fakat ben güç tasarrufunda kullanırken bir deney yaptım ve dengeli ayarda 1080p video izlerken takılma oluyor ve işlemci %100 kullanımda fakat güç tasarrufu modunda iken 1080p video izlediğimde anlık takılmalar olmuyor ve işlemci %85 kullanımda oluyor ve bu arada iki deneyimde de GHz hızı 2.90 - 2.91'e kadar çıkıyor...

Bilmiyorum video izlerken test etmedim ama oyun oynarken bende vaka öyle.

Geri
Yukarı