Denklem, lineer ve cebir soruları nasıl çözülür?

HeyDouglas

Hectopat
İstatistik ve bilgisayar bilimleri okuyorum. Dif denk lineer cebir gibi mat ağırlıklı dersler var. Bende mat 2 hiç yok. Meslek lisesi mezunuyum. Dif Denk'de hoca şu an türev integral cos sinüs falan diyor ama ben anlamıyorum. Bu derslerden geçmek için direkt tüm AYT konularına çalışayım mı yoksa özel çalışmam gereken konular var mı?
Mod kardeş ben ne soruyorum sen ne yazıyorsun, anlama sorunun mu var? Git kitap oku yeter artık, sanki daha iyisini yapıyormuş gibi müdahale edip durma sorulara, yoruyorsun insanı.

Son düzenleme:
Tüm AYT konularını bilmeden lisans düzeyindeki matematiği anlayamazsın mesela bir fonksiyonun maksimum-minimum noktasını bulman için türev, ikinci dereceden denklemler, ikinci dereceden eşitsizlikler, limit, parabol vs. gibi AYT konularını bilmen gerekir. Youtube'da AYT ders videoları izleyebilirsin ama sırasıyla öğrenmen lazım mesela ikinci dereceden denklemleri bitirmeden parabol öğrenmeye çalışma.

Tüm AYT konularını bilmeden lisans düzeyindeki matematiği anlayamazsın mesela bir fonksiyonun maksimum-minimum noktasını bulman için türev, ikinci dereceden denklemler, ikinci dereceden eşitsizlikler, limit, parabol vs. gibi AYT konularını bilmen gerekir. Youtube'da AYT ders videoları izleyebilirsin ama sırasıyla öğrenmen lazım mesela ikinci dereceden denklemleri bitirmeden parabol öğrenmeye çalışma.
Boğaziçiliden özel ders kanalından mantıkla başladım öğrenmeye devam ediyorum ama konularda ne kadar derine inmeliyim bilmiyorum. Mesela dif denk.'de x+y =u dönüşümünü kullanarak y' = (x+y)^2 denklemini çözün gibi bir soru sormuş, ben bunu mat yüksek lisans yapan tanıdığıma sordum temel dedi, yani ben sadece öğrenmek istiyorum yksde yüksek net yapmay çalışacakmış öğrenmek istemiyorum çünkü bir çok dersim daha var alttan ve üstten

Hocam detaya çok ihtiyacım yok gibi duruyor çünkü bölümdeki öğrenciler tyt ve ayt çözerek geldi buralara ve yapıyolar, ben de yaparım diye düşünüyorum.

Öyle demekle olmuyor ama. TYT-AYT matematik üstüne 1 sene analiz ve genel matematik görülüyor. Ben full AYT bitirip geldim ama genel matematikte resmen şaftım kaydı.

Özellikle diferansiyel denklemler ve lineer cebir için ileri düzeyde limit türev integral gerekiyor ve AYT matematikteki limit türev integralin müfredatı daha kısıtlı.

Genel matematikte trigonometri ve logaritma gibi özel tanımlı fonksiyonların da türevleri var ve integralde hacim hesabı gibi daha detaylı konular da var.

Ve siz daha sin cos gibi terimleri bile bilmiyorsunuz. Kötülemek için demiyorum. Matematikteki en genel özel tanımlı fonksiyonları mezun olunca bilmeniz gerekiyordu. Dediğim gibi genel matematik veya analiz kitaplarına çalışın. Aslında analizle genel matematik aynı şeyler. İstediğinize çalışabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı