Deprem bölgelerinde YKS sınavı yapılmayacak

Depremzedelere, depremzade diyenlerden nasıl bir çözüm bekliyorlar ki ? Depremden ciddi oranda etkilenen öğrenciler tespit edilip, uygun bir sınava tabi tutulup, özel öğrenci statüsünde kontenjana dahil edilebilir, buna haksızlık diyenler üniversitelere sınavsız doldurulan yabancılara da iki çift laf etsin, gençlerin okuyacak hali de kaldığını sanmıyorum, bu travma ile okumaları da çok zor en azında üniversite ortamında biraz daha hayata tutunabilirler bir ihtimal ama dersleri geçmeleri de kolay olacağını sanmıyorum.

Şu anki haliyle de çok haksız bence. Kimsede çalışacak psikoloji yok orada. Çoğu çadırda kaldı zaten haftalarca. Bence onlara özel ayrı bir sınav olmalıydı 1-2 ay sonrasına.
Direkt bir ay erteleme yapılmalıydı herkese. Öbür türlü biraz şaibeli olurdu.

Direkt bir ay erteleme yapılmalıydı herkese. Öbür türlü biraz şaibeli olurdu.
O şekilde de ek yerleştirlemelere zaman kalmazdı. 2 hafta erteleme falan olabilirdi de bu şekilde çok tatsız oradakiler için. Yapacak bir şey yok, devlet büyüklerimiz iyi bilir yaptığı işi. :D

Suriyeli kontenjanı açmayı bilen devlet istese demremzede kontenjanı da açıp YÖS gibi sınav yapıp alır milleti. Ayrıntılar için ek madde 2 olarak aratabilirsiniz. Ayrıntısına hiç bakmamış olsam bile başlıkta olması fazlasıyla yeterli.
Bahsi geçen öğrencilerin ne hangi sınavla girdiğinibilmediğim okulumda yabancı öğrenciler için B2 Türkçe şartı var. A1 biliyorlarsa mısır şurubu üreticileri derneği üstüme mısır şurubu döküp yalasın.
Ama istemedikleri bariz.

Sınavın iş yapar miktarda ertelenmesi olmaz. Düzgün bina kalmadığı için sınav yapılmıyordur diye düşünüyorum. Düzgün binada bir zor iş. Çadırda falan olmaz. YÖS gibi okulda yapacaksın. Kontenjanları ona uygun ayarlayacaksın. Gerekirse o bölgedeki okulların kontenjanını çeyreğe indirip kalan üç çeyreği, hatta daha fazlasını depremzedelere ayıracaksın.

Bu iş nasıl olacak anlamadım başvuru ücreti almadılar ancak depremzedelerin şehir değiştirme masrafı bunun masrafından daha fazla olacak. Oralarda sınav kampı oluşturma gibi bir girişimde bulunamazlar mı acaba?

Bende hataydan gitmeyi düşünüyorum. Yardım gelmez oldu MEB'in dağıttı kırtasiye yardımı yok başka firmaların yaptığı yardımıda TAA Kayseri'den alacağım. Yıkılmayan yer neredeyse yok zaten illa başka şehre gitmek zorundasın.

Geri
Yukarı