Deprem bölgesine gönüllü nasıl gidilir?

Konu sahibi gitmek istiyor. AFAD gönüllülüğü 2 saatte olacak iş değil. Düzgünce eğitim alınıyor. Afet zamanı o eğitimi almış gönüllüler çağrılıyor.

Zaten sitede de yazıyor hocam.
  1. "AFAD Gönüllüsü adaylarının eğitim ve çalışma programlarını aksatmayacak zaman opsiyonlarına sahip olması gereklidir."

Hemen olacak birşey değil ki.

Gereken şeyler sitede yazıyor zaten.

Başvuru Koşulları Nelerdir?

1. AFAD Gönüllüsü olmaya istekli 15 yaşını doldurmuş ve T.C. vatandaşı olan herkes gönüllü olabilir.
  2. AFAD Gönüllüsü adaylarının eğitim ve çalışma programlarını aksatmayacak zaman opsiyonlarına sahip olması gereklidir.
  3. AFAD Gönüllülük eğitimlerine/ görevlerine katılacak olan AFAD Gönüllüsü adaylarının sağlık durumlarının alan çalışmalarına ve seyahate uygun olması gereklidir.

Uçaklarda, otobüslerde bilinçli ve eğitim almış kişiler için yere ihtiyaç var. 17 yaşındaysan en yakın meydana gidip kan ver, maddi durumun da iyiyse Ahbap, AKUT gibi güvenilir kurumlara yardım et.

NOT: 18 yaş altı kan veremiyormuş. Maddi yardım ya da giyecek yardımı yapabilirsin.

Uçaklarda, otobüslerde bilinçli ve eğitim almış kişiler için yere ihtiyaç var. 17 yaşındaysan en yakın meydana gidip kan ver, maddi durumun da iyiyse Ahbap gibi güvenilir kurumlara yardım et.
18 yaşından küçükler kan veremiyor.

Zaten sitede de yazıyor hocam.
İşte zaten yazıyor. Adama şu an işine yaramayacak bilgiyi niye atıyorsun? Ben zaten hali hazırda gönüllü değilsen demişim. Gönüllüyse zaten gidebileceğini bilir, imkanı varsa çoktan giderdi.

Şu an paraya da değil iş makinesine ihtiyaç var. Molozları kaldıramıyorlar insanların üstündeki.
İş makinesi varsa götürsün. 17 yaşında nasıl iş makinesi ehliyeti aldığını merak ediyorum.

İş makinesi olup götürecek olan zaten götürmüştür veya çoktan yola çıkmıştır. Elimde endüstri tipi hilti var, demir kesecek alet var diyen götürsün. Kullanılır. Adamlar hilti bulsa demiri kesemiyor. Demirlerin arasından milleti çıkarmaya çalışıyorlar.
Çalıştığım şirkette eski bir işte parasını ödemeyen adamdan alıkoyduğumuz 5 endüstri tipi hiltiyi gönderdik. Oturup tek tek mesaj yazacağıma banka uygulamasının bağış kısmından da bağışımı yaptım.
İnşaat sektöründe normal vatandaşa göre bilgili biri olmama rağmen gidip köstek olmuyorum.
Kaldı ki şimdi İstanbul'dan araçla yola çıkılsa 10 saat yol tutacak. Bu şartlarda kurtarılacak çok kişi kaldığını düşünmüyorum. Dün daha açıklanan sayı 200 küsur iken Instagram'da yorumlarda 5000'i var dediğimde sövenler şimdi sayının artmasını izliyordur.

Orada olmayanlar için kurtarma kısmı öyle ya da böyle pratikte bitti demekte sakınca görmüyorum. Asıl sorun sağ kalanlar. Onlara yardım gerekiyor.

İş makinesi varsa götürsün. 17 yaşında nasıl iş makinesi ehliyeti aldığını merak ediyorum.

İş makinesi olup götürecek olan zaten götürmüştür veya çoktan yola çıkmıştır. Elimde endüstri tipi hilti var, demir kesecek alet var diyen götürsün. Kullanılır. Adamlar hilti bulsa demiri kesemiyor. Demirlerin arasından milleti çıkarmaya çalışıyorlar.
Çalıştığım şirkette eski bir işte parasını ödemeyen adamdan alıkoyduğumuz 5 endüstri tipi hiltiyi gönderdik. Oturup tek tek mesaj yazacağıma banka uygulamasının bağış kısmından da bağışımı yaptım.
İnşaat sektöründe normal vatandaşa göre bilgili biri olmama rağmen gidip köstek olmuyorum.
Kaldı ki şimdi İstanbul'dan araçla yola çıkılsa 10 saat yol tutacak. Bu şartlarda kurtarılacak çok kişi kaldığını düşünmüyorum. Dün daha açıklanan sayı 200 küsur iken Instagram'da yorumlarda 5000'i var dediğimde sövenler şimdi sayının artmasını izliyordur.

Orada olmayanlar için kurtarma kısmı öyle ya da böyle pratikte bitti demekte sakınca görmüyorum. Asıl sorun sağ kalanlar. Onlara yardım gerekiyor.
Ben size bir şey demedim ki, orada iş makinesine ihtiyaç var dedim.

En önemlisi insan gücüne ihtiyaç var o molozları kim toplayacak?
Onları elinle kaldırabileceğini düşünmüyorsun umarım. İnsanların nerede olduğunu tespit edebilirsin ancak ama iş makinesi ile koordineli iş yapmadıktan sonra bir faydam olmaz şu anlık.

Yetkililer istemiyorlar sivil halkın deprem bölgelerine gitmelerini. Yollar da sorunlu. Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Fuat Oktay birkaç saat önce basın açıklaması yaptı. Bazı illere girişler engllenmiş. Bazı illere henüz engel yok ama yine de sivil halka gitmeyin dedi. Haklılar da. Gerek yollarda fazladan trafik, deprem bölgelerinde de gereksiz kalabalık olur aksi halde. Bunun yerine maddi bağış yapabilirsin, erzak yardımı yapabilirsin, Kızılay'a kan verebilirsin. Uzman olmayan kişilerin gitmesi iyi bir fikir olmayabilir.

Yetkililer istemiyorlar sivil halkın deprem bölgelerine gitmelerini. Yollar da sorunlu. Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Fuat Oktay birkaç saat önce basın açıklaması yaptı. Bazı illere girişler engllenmiş. Bazı illere henüz engel yok ama yine de sivil halka gitmeyin dedi. Haklılar da. Gerek yollarda fazladan trafik, deprem bölgelerinde de gereksiz kalabalık olur aksi halde. Bunun yerine maddi bağış yapabilirsin, erzak yardımı yapabilirsin, Kızılay'a kan verebilirsin. Uzman olmayan kişilerin gitmesi iyi bir fikir olmayabilir.
Hatay kaderine terk edildi hiç bilgi yok.

Geri
Yukarı