Rehber Deprem çantasında neler olmalı?

iOS92.6Beta

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım kurumda aldığım afet eğitiminden sunum sırasında çektiğim bir fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu işe yeterli önemi göstermeliyiz. İhmal etmeyin. Herkes ev içinde yaşam üçgeni oluşturabileceği alanları belirleyip o alana bir adet deprem çantası koysun. Görüyorsunuz, saniyeler içinde yerle bir oluyoruz…

(Deprem çantası çantayı kapıp dışarı kaçmak için değildir. Enkaz katında hayatta kalma süreni uzatmak ve yardım çağırmayı kolaylaştırmak içindir.)

1B90C4DE-25A2-4A7E-8F5E-D26C9AE78EBB.jpeg

Görsele göre çantada bulunması gerekenler;

- Çocuk aktivite malzemeleri (çocuk varsa)
- Hijyen malzemeleri
- Fener, pil, radyo
- Su ve yiyecek (son kullanma tarihlerine dikkat, ara ara güncelleyin)
- Yedek anahtar
- Sağlık kayıtları ve ilaçlar
- Giysi ve battaniye
- Çok amaçlı çakı
- Bozuk para
- Gözlük ve lensler
- Önemli evrak kopyaları
- İlk yardım çantası
- Düdük
- Koruyucu Malzemeler

Yapın bir liste, tik ata ata ilerleyin. Hepsi 1 saat içinde toplanabilecek malzemeler.

Evinizde yaşam üçgeni noktalarını belirlemeyi nolur unutmayın. Şarjlarınızı düşük tutmayın.

AFAD mobil uygulamasını mutlaka telefonunuzda tutun. Şarjınız bitse bile konumuzu kaydediyor.

38574CE6-BDEF-4CE4-BDAB-0E9A089F4F39.jpeg

Akıllı saatleriniz varsa sesli asistan özelliği açık olsun.

Bana kalırsa deprem çantasında sadece çok amaçlı çakı yeterli değil savunmak için şok cihazı ya da bıçak olmalı ciddi bir deprem durumunda kaos olsa kendimizi savunmamız gerekebilir.

Hocam deprem olunca hiç kimse düşünemiyor bile insan deprem çantasını mı aracak.
BENCE deprem çantası iyi bir fikir değil.
Dostum şöyle düşün, deprem anında deprem çantası aramayacaksın. Deprem çantası zaten yaşam üçgeni dediğimiz ve deprem anında kendini korumak için önceden belirlediğin alanda bulunacak. Diyelim ki bina çöktü ve sen yaşam üçgenin sayesinde hayatta kaldın, çantanın yanında olması sayesinde suyun, yiyeceğin ve düdüğün, fenerin hepsi yanında olacak. Önceden yapılmış bir deprem provası tüm paniği azaltır ve emin ol çok doğru kararlar verirsin.

Bana kalırsa deprem çantasında sadece çok amaçlı çakı yeterli değil savunmak için şok cihazı ya da bıçak olmalı ciddi bir deprem durumunda kaos olsa kendimizi savunmamız gerekebilir.
Deprem çantası enkaz altında kalma ihtimali düşünülerek hazırlanır. Çakı o an sizin hareket etmenizi engelleyen bir engelden kurtulmanızı vesaire sağlayabilir.

Hocam deprem olunca hiç kimse düşünemiyor bile insan deprem çantasını mı aracak.
Bence deprem çantası iyi bir fikir değil.

Aramayacaksın. Önceden hazırlayacaksın yerini belirleyeceksin deprem anında direkt aklına gelecek oraya koşacaksın yaşam şansını arttıracaksın. Önceden önlemini almazsan bir zahmet panik yapar ne yapacağını bilemezsin zaten bu kadar basit. Nickine bakınca yazdıkların çok uyumlu geldi bu arada :D

Eki Görüntüle 1659248

Ne olur ne olmaz diye şöyle küçük bir şey hazırladım. Tavsiye ederim herkese.

Yandaki yuvarlak şey ne?

Aramayacaksın. Önceden hazırlayacaksın yerini belirleyeceksin deprem anında direkt aklına gelecek oraya koşacaksın yaşam şansını arttıracaksın. Önceden önlemini almazsan bir zahmet panik yapar ne yapacağını bilemezsin zaten bu kadar basit. Nickine bakınca yazdıkların çok uyumlu geldi bu arada :D

Yandaki yuvarlak şey ne?
Fener hocam.

Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım kurumda aldığım afet eğitiminden sunum sırasında çektiğim bir fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu işe yeterli önemi göstermeliyiz. İhmal etmeyin. Herkes ev içinde yaşam üçgeni oluşturabileceği alanları belirleyip o alana bir adet deprem çantası koysun. Görüyorsunuz, saniyeler içinde yerle bir oluyoruz…

(Deprem çantası çantayı kapıp dışarı kaçmak için değildir. Enkaz katında hayatta kalma süreni uzatmak ve yardım çağırmayı kolaylaştırmak içindir.)

Eki Görüntüle 1659044

Görsele göre çantada bulunması gerekenler;

- Çocuk aktivite malzemeleri (çocuk varsa)
- Hijyen malzemeleri
- Fener, pil, radyo
- Su ve yiyecek (son kullanma tarihlerine dikkat, ara ara güncelleyin)
- Yedek anahtar
- Sağlık kayıtları ve ilaçlar
- Giysi ve battaniye
- Çok amaçlı çakı
- Bozuk para
- Gözlük ve lensler
- Önemli evrak kopyaları
- İlk yardım çantası
- Düdük
- Koruyucu Malzemeler

Yapın bir liste, tik ata ata ilerleyin. Hepsi 1 saat içinde toplanabilecek malzemeler.

Evinizde yaşam üçgeni noktalarını belirlemeyi nolur unutmayın. Şarjlarınızı düşük tutmayın.

AFAD mobil uygulamasını mutlaka telefonunuzda tutun. Şarjınız bitse bile konumuzu kaydediyor.

Eki Görüntüle 1659053

Akıllı saatleriniz varsa sesli asistan özelliği açık olsun.
Saglık olarak çeşitli bir biçimde:bandaj ,ilk yardım, kiti kolonya, agrı kesic,i soguk algınlıgı, pamuk vb gibi çantanızda bulunmalıdır.

Geri
Yukarı