Depremde 50.399 can kaybı oldu

Sadece bu gece göçük altındaki binlerce kişi soğuktan donarak ya da yaralarından dolayı ölecek. Gölcük'te olduğu gibi haftalar sonra enkazlar temizlenirken çoğu tanınmayacak halde olacak, kayıp olup teşhis edilemeyenler ölü sayılarına eklenmeyecek. Her büyük depremde aynı şey oluyor.

İzmir'de 10 civarı bina yıkıldı, ölenlerin sayısı 117 kişi. Depremin olduğu gün ve saatte insanların yarısı evlerinde değildi, üstelik çok soğuk bir dönemde değildik. Bu depremlerde ise çöken bina sayısı daha tam tespit edilemedi, binlerce bina çöktü, İzmir'dekini aksine çoğu binada daha profesyonel kurtarma çalışmaları başlayamadı, herkesin evlerinde uyuduğu saatlerde çöktü ve kışın ortasında oldu bunlar. Gerçek kayıp sayısını sizler hesaplayın.

Her zaman olduğu gibi ne kadar süre geçerse geçsin doğru düzgün önlem almaktan aciz olduğumuz ortada. Kadercilikle geldiğimiz nokta budur, hiçbir şey için doğru düzgün önlem almıyoruz hatta sözde önlem alınarak yapılan yeni binaların nasıl milyonluk tabutlar olduğunu görmeye devam ediyoruz.

Son düzenleme:
foruma da en son dün girmiş.

@Akif

Hocam kendisiyle iletişime geçtim, durumu iyi. Kendisi İstanbul'da ailesi Hatay'daymış. Ailesinin durumu da iyi.

Dostlar AFAD'ın bir açıklaması oldu geçenlerde tam hatırlamıyorum illa görmüşsünüzdür işte biz heryere hakimiz bir sıkıntı yok dert etmeyin gibisinden. Ben böyle kolpacı böyle dangoz bir kurum görmedim. Elbistan ve Hatay'da birçok sokakta bırakın AFAD'ı polis dahi yok. Ayrıca hiçbir zaman tam anlamıyla gerçek ölü yaralı sayısını söylemezler 3000 civarı hayatını kaybeden falan yok. En az 5000 6000 vardır ki mantıklı bir hesaplama yaptığımızda dün yaklasık 2500 binanın yıkıldığını söylediler. O binaların her birinde 10 insan olsa(en az) 25000 insan demek. Gecenin dördünde bu kadar insanın hadi diyelim 5 bini bir şekilde kaçtı depremden diyelim ki bu da bana kalırsa imkansız. Herkes uykuda çünkü. Kalan 20000 insanın mucize olmazsa yarısının soğuk hava şartlarında 72 saat içerisinde hayatını kaybetmesi lazım ki 3 gün çok uzun bir süre nefessiz kalamazlar orada. Yani demek oluyor ki en basitinden hiçbir detaya girmeden ölü sayısı 10 bini bulacak. A Haber gibi asılsız kaynaklara da itibar etmeyelim kaç saat geçti ölü sayısının şuan 3000 civarı olması imkansız. Diyeceklerim bu kadar beklemede olalım hala deprem riski var önlem alalım burdan fay hattı geçmiyor olmaz falan demeyin olunca oluyor. Dikkatli olalım.

Dostlar AFAD'ın bir açıklaması oldu geçenlerde tam hatırlamıyorum illa görmüşsünüzdür işte biz heryere hakimiz bir sıkıntı yok dert etmeyin gibisinden. Ben böyle kolpacı böyle dangoz bir kurum görmedim. Elbistan ve Hatay'da birçok sokakta bırakın AFAD'ı polis dahi yok. Ayrıca hiçbir zaman tam anlamıyla gerçek ölü yaralı sayısını söylemezler 3000 civarı hayatını kaybeden falan yok. En az 5000 6000 vardır ki mantıklı bir hesaplama yaptığımızda dün yaklasık 2500 binanın yıkıldığını söylediler. O binaların her birinde 10 insan olsa(en az) 25000 insan demek. Gecenin dördünde bu kadar insanın hadi diyelim 5 bini bir şekilde kaçtı depremden diyelim ki bu da bana kalırsa imkansız. Herkes uykuda çünkü. Kalan 20000 insanın mucize olmazsa yarısının soğuk hava şartlarında 72 saat içerisinde hayatını kaybetmesi lazım ki 3 gün çok uzun bir süre nefessiz kalamazlar orada. Yani demek oluyor ki en basitinden hiçbir detaya girmeden ölü sayısı 10 bini bulacak. A Haber gibi asılsız kaynaklara da itibar etmeyelim kaç saat geçti ölü sayısının şuan 3000 civarı olması imkansız. Diyeceklerim bu kadar beklemede olalım hala deprem riski var önlem alalım burdan fay hattı geçmiyor olmaz falan demeyin olunca oluyor. Dikkatli olalım.
20k'nin altındaki her sayı yalan oğlu yalandır.

Cüneyt Özdemir'in yayınında sadece 67 bin nüfuslu İslahiye belediye başkanı kendi ilçesi için 2190'a yakın kaybımız var dedi. Kendi ilçesi için bu sayı sadece...

Depremin etkilediği bölgenin genel nüfusunu düşünürseniz felaketin boyutlarını hesaplayın. Bu sayılarda sürekli artış olmaya devam edecek.

Geri
Yukarı