Depremde 50.399 can kaybı oldu

Öncelikle denildiği gibi köylerin tamamiyle ihmal edildiğini düşünüyorum. Ayrıca bu verilerin doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu deprem televizyonda ki onca insanı vicdana getirdi.
En sinir olduğum konu bir tane şehirde dün ya da 2 gün önce enkaz çalışmaları başlatılmıştı, daha sonra vatandaşların tepkisi üzerine tekrar enkaz çalışmaları durduldu ve göçük altındaki insanları aramaya devam ettiler.

Son dakika | depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 24.617'ye yükseldi.

ABD baştan açıklamıştı 7.8, 74 depremler birlikte oldu diye bizim bilim adamlarımız yeni keşfetti.
Bu detaya ben de takıldım. Depremin ilk anından itibaren 7.8 diyen USGS’e sonradan AFAD ve Kandilli Rasathanesi ancak 7.7 olarak katılabildi. Bu tarz durumlarda 0.1’lik fark bile büyük bir önem taşıyor.

Üstelik Kandilli Rasathanesi’nde Kahramanmaraş’ta olan ilk depremin ölçümü halen gözükmüyor.

Deprem ölçümü konusunda bile adeta eksik konumdayız.

Bu detaya ben de takıldım. Depremin ilk anından itibaren 7.8 diyen Usgs'e sonradan AFAD ve kandilli rasathanesi ancak 7.7 olarak katılabildi. Bu tarz durumlarda 0.1'lik fark bile büyük bir önem taşıyor.

Üstelik kandilli rasathanesi'nde Kahramanmaraş'ta olan ilk depremin ölçümü halen gözükmüyor.

Deprem ölçümü konusunda bile adeta eksik konumdayız.

"Eyyy Amerika" sloganları atmaya başlamasalar bari beceriksizler ancak kendi halkına dava açmayı bilirler.

Asıl sorumlular, üstlerindeki bu utancı atmanın derdindeler. Kader, Allah'ın işi, görülmemiş felaket vs. cümlelerle, bu suça kılıf arama derdindeler. Aslında olansa, ülkemiz insanının cehalet ve yolsuzluğun bedelini ödüyor olması. Her alanda da yaşanmaktadır bu olay. Ehliyet sınavında yetersiz insanlara onay verenlerden dolayı, trafikte canlar gitmektedir. İşini düzgün yapmayan doktorlar yüzünden insanlar en basit ameliyatlarda ölebilmekte, işini düzgün yapmayan, olmaması gereken şeylere göz yuman mühendisler, bürokratlar yüzünden binalar saçma sapan yapılmakta ve sonucunda bunlar görülmektedir. Daha birçok şey sayılabilir. Şu an öyle bir durumdayız ki, zannetmesin zenginler benim param var bana bir şey olmaz. Bu yolsuzlukların ve cehaletin etkisi, er ya da geç, seni veya çocuğunu bir yerde, bir şekilde bulur. Herkes bundan nasibini alacak, alıyor da.

Siyaset yapmayı hayatta sevmem ama içişleri bakanımız Süleyman soylu zamanında devremle nasıl başa çıkılır diye tatbikat yapmıştı masanın altına saklanin diye ev sallaninca o işler öyle olmuyor evler sağlam olsaydı bu kadar hayatını kaybeden vatandaşımız olmazdı Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah

Can kaybımız 24 bin 617 olmuştur. Başımız sağ olsun, ölülere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Hepimize büyük geçmiş olsun.

Hayır değil, iki farklı deprem olması en büyük deprem yapmıyor. Japonya, Endonezya ve Şili'de gerçekleşen depremler çok daha büyük.
Ben büyüklük olarak demiyorum, şiddet olarak söylüyorum. O depremler 60-70 km derinlikte oluyor, bu deprem 5 km derinlikte oldu.

9.5 Şiddetinde 10 dakika boyunca süren deprem var. Listedeki depremlerin uzunluğu dakikalarla ölçülüyor;
Yine aynı şey geçerli, bunları ben de biliyorum, bahsettiği şey farklı.

İkinci depremin fayı bilinmeyen bir fay değil.
Konu bu değil ki ölçümde sıkıntı var.

Ben konuyu başka yerden ele almak istiyorum zira netice de ölen ölüyor yani "ölene" üzülmek nafile boş bir şey. peki önemli olan ne? her insan için hayattayken birşeyler yapabilmek.. simusalsoyn yapmak istiyorum mesela herkesin sevmediği hatta nefret ettiği insanlar vardır. diyelim onları bir yere topladık ve orda büyük bir deprem oldu ve hemen hemen hepsi öldü. bu durumda yine benzer şeyler söylenirmiydi? ben en kötü olasılıkla en azından "hiç birşey söylenmeyeceğini" düşünüyorum. yani "iyi oldu kötülerdi ,geberdiler" cümlesi kurulmayacaktır. başka birşey yapılan genelleme yani "bu illerlde ölen insanların hepsi masumdu-iyiniyetliydi -dürüsttü b unun olabilme ihtimali varmıdır? bence yoktur fakat tabi bu illerde yaşayan insanların istanbul,izmir, ankara vs gib illere göre daha kötü yaşamları olduğu tespiti çok yanlış sayılmaz bu durumda gösterilen ilgi daha anlamlı hale geliyor. bence gösterilen aşırı ilgi ve tepkinin ardında net olarak "bencililik" var. yani "ya benim başıma gelseydi" bu böyle uzar gider...

Yeni konular

Geri
Yukarı