Derin Dondurucu Çalışınca Kulaklıktan Çat Pat Ses Geliyor

ertugrulzw

Kilopat
Yer
İstanbul
Düzenli aralıklarla müzik dinlerken, oyun oynarken çat pat sesleri geliyor. Bu ses kulaklıktaki bir sorundan dolayı olmuyor. Çünkü bilgisayardan ses kaydettiğim zaman da bu sesler geliyor, kaydettiğim ses dosyasından geliyor. Mikrofon devre dışı sadece bilgisayarın kendi sesini kaydettim. Dün derin dondurucuyu bilgisayarlı odaya aldım, fark ettim ki ne zaman derin dondurucu çalışıp duruyor durduğu anda çat pat ediyor. Evdeki şalterler değişecek, kaldırmıyor. Süpürge çalışınca şalter atıyor, bundan mıdır? Yoksa başka bir şeyden olabilir mi?
Derin dondurucu ve bilgisayardaki prizler akım korumalı bunu da belirteyim.

Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesela evde bazen ısıtıcı veya saç kurutma makinesi kullanınca bizde ışık gider gibi oluyor. Evin bir elektrik tesisatına bakmakta fayda var. Zamanında evimize fazla akım gelerek televizyon, pc adaptörü, kombi'nin kartı yanmıştı.

Benim evimde de dikiş makinesi çalıştığında ses sistemimde aynı şekilde sorun oluyor. Bence elektromanyetik dalgalardan oluyor. Evin sigortaları daha önce başka nedenlerden değişmişti. Sigortalardan olduğunu sanmıyorum.

Buna benzer bir sorunu ben de yaşıyordum. Şöyle ki, annem mutfaktaki elektrikli ocağı çalıştırdığında USB giriş-çıkış sesi geliyordu dizüstümden. Çok garipsemiştim.

Düzenli aralıklarla müzik dinlerken, oyun oynarken çat pat sesleri geliyor. Bu ses kulaklıktaki bir sorundan dolayı olmuyor. Çünkü bilgisayardan ses kaydettiğim zaman da bu sesler geliyor, kaydettiğim ses dosyasından geliyor. Mikrofon devre dışı sadece bilgisayarın kendi sesini kaydettim. Dün derin dondurucuyu bilgisayarlı odaya aldım, fark ettim ki ne zaman derin dondurucu çalışıp duruyor durduğu anda çat pat ediyor. Evdeki şalterler değişecek, kaldırmıyor. Süpürge çalışınca şalter atıyor, bundan mıdır? Yoksa başka bir şeyden olabilir mi?
Derin dondurucu ve bilgisayardaki prizler akım korumalı bunu da belirteyim.

Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkürler.
Normal zamanda da derin dondurucudan veya buzdolabından böyle sesler geliyor elektriksel bir problem değilse bu sesler normal

Şalterleri değiştik ve sorun çözüldü.

Sorunlu şalter:
  • 10A 10A 10A 10A 16A idi.
  • Şalteri ilk yapan, kabloları 2 2 1 şeklinde bağlamış.Yani 5 tanesi ayrı ayrı olması gerekirken birleştirip takmış, salon mutfak bir şaltere, odalar lavabo bir şaltere gibi düşünün.
Yeni şalter:
  • 16A 16A 16A 16A 32A oldu.
  • Çat pat yok.

Şalterleri değiştik ve sorun çözüldü.

Sorunlu şalter:
  • 10A 10A 10A 10A 16A idi.
  • Şalteri ilk yapan, kabloları 2 2 1 şeklinde bağlamış.Yani 5 tanesi ayrı ayrı olması gerekirken birleştirip takmış, salon mutfak bir şaltere, odalar lavabo bir şaltere gibi düşünün.
Yeni şalter:
  • 16A 16A 16A 16A 32A oldu.
  • Çat pat yok.
Yorum yapacaktım ki sorun çözülmüş. Bizim evde de benzer bir sıkıntı mevcut ve muhtemelen sorun da aynı şekilde. Tek bir şalterde birkaç hat mevcut. Bize de şalter yenilemesi gözüktü gibi. (y)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı