C# Derlenmiş C# programının çözüm dosyalarını çıkaran kişiye ne yapılmalı?

Maxophonyx

Hectopat
Yer
İstanbul
Ben beynimi kullanmayıp internetten tanışalı 1 yıl olmak üzere olan arkadaşıma C# projemin derlenmiş halini proje bitme aşamasındayken yolladım. Bu sabah bana o projenin çözüm dosyalarını ayıklayıp bunun ekran görüntüsünü atmış. Yani projeyi bir nevi decompile etmiş. bu (decompiling) terimi de yeni öğrenmiş oldum sayesinde. Bu arkadaşa ne yapabilirim? Farkındayım çok saçma bir soru çünkü ben bu uygulamanın patentini almadım. Ama geçerli yazışmalarımız var. Sonuç illaki mahkemede mi olacak yoksa bu arkadaşa kendim bir şey yapabilecek miyim?

Lisanssız proje, bir şey yapamazsınız gibi.
Bir de decompile işi kolay ancak decompile olmuş kodu okumak için ileri düzey Assembly dili bilmesi gerekiyor. Direkt olarak sizin yazdığınız kodlara decompile edilemez. Bundan dolayı kodu düzenlemesi aşırı zordur. Bence pek endişelenmeniz gereken bir şey yok.

ya dediğim gibi az önce öğrendim bu şeyi ve ufak bir araştırma sonucu dotpeek adlı uygulamayı öğrendim. dotpeek kullanarak direkt olarak kodları görebiliyorum. kendim de denedim ve gördüm az önce

Adam direkt bendeki proje çözüm dosyalarını almış yere sermiş resmen. Ekran görüntüsü:

1712775064352.png

IP korumasi icin kodu ya da byte code'a compile edilen ciktiyi birisiyle paylasmadan once sozlesme imzalatman gerekiyordu. Aksi durumda "kendisi paylasti benimle" diyerek hakli duruma dusecek.

Bilisim hukukundan anlayan birisine danismalisin fakat pek umutlanma cunku Turkiye'de fikri mulkiyet kavrami yok, muzik piyasasi birbirinden parca calip duran insanlarla dolu; bir sey olsa onlara olurdu.

• Orijinal kaynak kodlarının kopyalarını bul. Bunlar bilgisayarında, bir harici diskte veya bulut depolamada olabilir.
  • Çalıntı kaynak kodlarının kopyalarını da bul. Bu kopyalar, çalan kişinin bilgisayarında veya internette bir yerde olabilir.
  • Çalıntı kodların kullanıldığı uygulamayı da bul. Bu uygulamayı, çalan kişinin yaptığı bir oyun olabilir veya senin oyununun kopyası olabilir.
  • Kaynak kodlarının çalındığını gösteren e-postalar veya sohbet geçmişleri varsa onları da sakla.
Kanıtları topladıktan sonra, bir bilişim uzmanı veya yazılım mühendisi gibi bir bilirkişiden yardım al. Bilirkişiden, çalıntı kodların orijinal kodlarınla aynı olduğunu gösteren bir rapor hazırlamasını iste.

Bilirkişi raporu hazır olduktan sonra, savcılığa gidip suç duyurusunda bulun. Savcılık, topladığın kanıtları ve bilirkişi raporunu inceleyecek ve dava açmaya karar verebilir.

Savcılık dava açmazsa, avukatın aracılığıyla asliye hukuk mahkemesinde tazminat davası açabilirsin. Bu davada, çalınan kaynak kodlar nedeniyle yaşadığın maddi ve manevi zararların tazminini talep edebilirsin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:
  • Resmi lisansın olmaması davanın önünde bir engel değil. Kaynak kodların fikri mülkiyet hakkın ve çalınması suç.
  • Dava sürecinde bir avukattan yardım alman tavsiye edilir. Avukat, yasal haklarını korumana ve davayı kazanmana yardımcı olabilir.

JetBrains dotPeek ile .NET projelerin nerdeyse çoğunun kaynak koduna erişebilirsin.
Koduna Obfuscation eklemelisin veya vmprotect ,netreactor gibi firmalardan koruma satın almalısın.

IP korumasi icin kodu ya da byte code'a compile edilen ciktiyi birisiyle paylasmadan once sozlesme imzalatman gerekiyordu. Aksi durumda "kendisi paylasti benimle" diyerek hakli duruma dusecek.

Bilisim hukukundan anlayan birisine danismalisin fakat pek umutlanma cunku Turkiye'de fikri mulkiyet kavrami yok, muzik piyasasi birbirinden parca calip duran insanlarla dolu; bir sey olsa onlara olurdu.
JetBrains dotPeek ile .NET projelerin nerdeyse çoğunun kaynak koduna erişebilirsin.
Koduna Obfuscation eklemelisin veya vmprotect ,netreactor gibi firmalardan koruma satın almalısın.
Aldığım cevaplar çok iç açıcı olmasa da bu kadar bilgilenmem bile bana yetti teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı