Ders çalışma isteği nasıl getirilir?

Arkadaşlar, selam. Ben ders çalışabilsem sınavdan 100 değil, 200 bile alırım. Ama bir türlü istek gelmiyor.
Daha demin sınava çalıştım. 45 dakika - 1 saat. Zor zor çalıştım. Nasıl sınava çalışmayı sevipte bu süreyi artırabilirim?
Hocam bu tür şeylerin motivasyonu yoktur. Gelecek için çok çalışmanız lazım. Ne kadar çok çalışırsan o kada çok iyi geleceğiniz olur.

60 saniyelik videolar izlemekten dikkat sürenizi öldürmüşsünüz, film veya uzun bir video da izleyemiyorsunuzdur siz. Öncelikle bu dikkat süresini toparlamanız lazım. Kitap okuyarak ve kısa süreli (15-60 saniyelik) videoları izlemeyi azaltarak başlayın. Verimli ders çalışmayınca isterseniz 10 saat çalışın, bir şey değişmez. İstekle alakası yok ayrıca, disiplinle alakalı.
Günümüzün sorunu bu arada. Uzun içerik tüketemiyor kimse.

Hocam bu tür şeylerin motivasyonu yoktur. Gelecek için çok çalışmanız lazım. Ne kadar çok çalışırsan o kada çok iyi geleceğiniz olur.
12.sınıf falan değilse pek çalışmasına gerek yok. Konuyu anlayıp pekiştirmek için bir test çözse tamam. Hayat sadece dersten oluşmuyor ne de olsa.

Bir beden sabah 7'de kalkamaya alıştırılırsa o saate kalkmaya başlar. Mesela ben kafam dağınıkken yapacağım işi en sevdiğim müzikler eşliğinde yapar ve zihnimi alıştırırım.

Yürüyüşe çıkmaya alıştığım için çıkmadığım zaman bacaklarım beni oturtmaz. Hadi gidelim diye mırıldanmaya başlar. Yani sevdiğin bir yan uygulama ile ders çalışmaya alıştırırsan zaten belli süre sonra istemeye başlar.

Geri
Yukarı