Ders Çalışma İsteğim Yok

Çoğu kişi üniversite okuyunca hemen iş bulup, o Türk filmlerinde gördüğü gibi yaşayacağını sanıyor. Size kötü haberim var öyle olmayacak. O hayalinizde kurduğunuz 10.000 TL maaş, son model arabalar, bahçeli havuzlu villa olmayacak. Üniveriste bitince senelerce iş arayacaksınız. Ha şansınız ve tandığınız varsa 9 ay gibi bir sürede bulursunuz. Eğer dayınız veya 4 yapraklı yoncanız yoksa bekle bekle bulamazsınız. Yavaş yavaş psikolojiniz bozulmaya da başlar. O haberlerde görüyorsunuz ya 4 yıldır iş arıyorum, iş yok diyenleri onlara dönüşürsünüz. Öyle 4 yıllık merdiven altı üniversitede okuyup iş bulayım 10.000 alayım devri yok. Böyle bir şey düşünen biri daha hayatın gerçeklerini görmemiştir.

Çok basit bir örnek. Bir kız arkadaşım Akdeniz Üniversite 4 yıllık okudu. Arkadaşları sayesinde zor bela iş buldu. Birkaç yıllık iş deneyimi olmasına rağmen aldığı para 2600.

Ben 1 ay önce esnaflık yaptım. Gerçekten zor bir meslek. Bin türlü tip geliyor. Her birine güler yüz göstermek, hesap kitap yapmak, iş olmadığında kafaya takmak, sosyal hayatın birden sıfıra inmesi gibi bir çok sorunu var. Fakat orta bir yerseniz iyi para alabilirsiniz.

Burada esnaflığı küçük görenler onların kazandığı paradan haberi yok galiba. Her esnaf kazanamıyor hele şu an Migros, A101 gibi markalar olduğu için çok çok çok zor.

Gerçekten piyasalar çok kötü. Artık iş dönmüyor. Bugün Pepsi dağıtım ile uğraşan adam geldi. Sabahtan beri 20 koli mal satmış. Diyor geçen sene bu saate kadar en kötü 250 satardım. 250 satınca moralim bozulurdu diyor. Piyasalar kötü, fabrikalar artık durma noktasına gelmiş. Eğer çok çok iyi üniversitede okumayacaksanız örneğin ODTÜ, Boğaziçi gibi yerlerde boşuna okuyup ailenize yük olmayın. İşin sonu kötü. Etrafta milyonlarca üniversiteli işsiz var. Senin ne farkın var da iş bulacaksın?

Benim tavsiyem girin bir ustanın yanına piyasayı öğrenin. Para nasıl kazanılır öğrenin. Para artık çok zor kazanılıyor. O beğenmediğiniz 10 TL nasıl zor kazanılıyor görün. Üniversite okumak %98 için söylüyorum boş bir şey. İleride kafanızı duvara vurursunuz.

Ha arkadaşa gelirsek çalışmak istemiyorsan zaten bu zamana kadar çalışmadıysan bırak gitsin. Gir meslek lisesine meslek öğren. Ha yok ben çalışacağım o dediğin %2 olan kısıma gireceğim dersen deli gibi çalışman lazım. Öyle böyle değil. Okuldan geldiğin gibi oturup uyuyana kadar çalışacaksın. Eğer işine gelmiyorsa yol yakınken geri dön.

Burada üniversite oku diyenleri aldırma. Onlar daha piyasayı görmemiş tipler. Hala daha okulunu okuyan hayatı toz pembe sananlar. Eğer iyi bir üniveriste okumadıysanız veya okumayacak durumda iseniz o işsizler ordusuna merhaba deyin. Size bol şans.

Son düzenleme:
Burada üniversite oku diyenleri aldırma. Onlar daha piyasayı görmemiş tipler. Hala daha okulunu okuyan hayatı toz pembe sananlar.
Kesinlikle. İş hayatını, çalışma şartlarını, piyasayı görmemiş adamlar gelip ahkam kesiyor burada. Benim ortaokulda bir arkadaşım vardı, çocuk ben okumam, okuyup ne yapacağım derdi. Hocalara dahi bunu kazıtmıştı. Bir gün konu açıldı, Türkçeci madem okumayacaksın, git bir sanat öğren, hayatını kurtar demişti.

Sanattan kasıt kuaför olmaktır, terzi olmaktır, kasap olmaktır vs. Gidip BİM'de kasiyerlik yapmak değildir. Bu arkadaş liseye geçiş sınavına dahi girmedi, çırak olarak kuaförde çalışmaya başladı. Şu an İstanbul'un güzel bir semtinde kuaförü var ve çoğu üniversiteli mezundan, yıllarca okuyup iş bulamayan kişilerden kat ve kat fazla para kazanıyor, hayatını yaşıyor.

Yani 1980'lerdeki gibi oku, memur ol, doktor ol hayatını yaşa devirleri bitti. Devir akıl kullanma devri. Para kazanmak, iyi meslek edinmek için artık bir üniversiteden daha fazlası şart. İyi bir üniversite kazanamadıktan sonra, dayın olmadıktan sonra bu ülkede okuyarak ''iyi şartlarda'' yaşamak çok zor. Bol şansa ihtiyacınız var. Bol şanslar.

Ben de dahil yeni neslin dikkatini dağıtacak çok fazla şey var. Aklın dersten kalktığında telefonuna,bilgisayarına ve ya televizyona gidiyorsa bir an önce bazı şeylerden vazgeçip elinden çıkarmaya başlaman gerek. Ulaşamayacağın bir yerde olması sana yeni bir çalışma mentalitesi katacaktır.

Kesinlikle. İş hayatını, çalışma şartlarını, piyasayı görmemiş adamlar gelip ahkam kesiyor burada. Benim ortaokulda bir arkadaşım vardı, çocuk ben okumam, okuyup ne yapacağım derdi. Hocalara dahi bunu kazıtmıştı. Bir gün konu açıldı, Türkçeci madem okumayacaksın, git bir sanat öğren, hayatını kurtar demişti.

Sanattan kasıt kuaför olmaktır, terzi olmaktır, kasap olmaktır vs. Gidip BİM'de kasiyerlik yapmak değildir. Bu arkadaş liseye geçiş sınavına dahi girmedi, çırak olarak kuaförde çalışmaya başladı. Şu an İstanbul'un güzel bir semtinde kuaförü var ve çoğu üniversiteli mezundan, yıllarca okuyup iş bulamayan kişilerden kat ve kat fazla para kazanıyor, hayatını yaşıyor.

Yani 1980'lerdeki gibi oku, memur ol, doktor ol hayatını yaşa devirleri bitti. Devir akıl kullanma devri. Para kazanmak, iyi meslek edinmek için artık bir üniversiteden daha fazlası şart. İyi bir üniversite kazanamadıktan sonra, dayın olmadıktan sonra bu ülkede okuyarak ''iyi şartlarda'' yaşamak çok zor. Bol şansa ihtiyacınız var. Bol şanslar.
Bilgisayar mühendisliği okumak istiyordum ama iyi bir üniversite için iyi bir puan tutturamayacağımı düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

Bilgisayar mühendisliği okumak istiyordum ama iyi bir üniversite için iyi bir puan tutturamayacağımı düşünüyorum. Ne yapmalıyım?
Bilgisayar sektörünü pek bilmiyorum. Genel olarak mühendislik dallarında ya çok iyi bir okuldan mezun olup referans yapacaksın ya da adı çok duyulmamış bir okul olsa da sen kendini çok fazla geliştireceksin, iş başvurusu yaparken deneyimlerin neler dendiğinde susup kalırsan ve okulunun adı da yoksa geçmiş olsun.

Öyle bir çıkmazdaki ülkedeki işsizlik, bütün şirketler yeni alacağı adamlarda deneyim istiyor. Adam okuldan yeni mezun olmuş, deneyim kendisi de istiyor ama bütün iş başvuruları deneyimli eleman arıyoruz diyor. E bu adam ne yapacak...

Ben üniversiteyi yurt dışına çıkabilmek ve mavi diploma almak için okuyorum. Yurt dışı imkanı olmasaydı belki bırakmayı bile düşünürdüm.
Bildiğim kadarıyla İngiliz dil edebiyatı bölümün. Yurtdışına çıkmak için üniversite okuyorsun ancak üzgünüm ki yanlış bölümü seçmişsin. Avrupa'da yapacağın iş garsonluk vs. benden söylemesi hayatta başarılar🙂

Açıkcası ne desem boş. Ben o yaşta gram bakmazdım derslere sadece sınavlardan bir veya iki gün önce çalışırdım o da bir saat, ama derslerim hep yüksekti hiç hatırlamam ailemin veya bir hocamın bana ders yüzünden kızdığını. He ama kız peşinde çok koşardım baya fırlama yaramaz biriydim :D, hep bunlar yüzünden dayak yemişimdir. Biraz kas kendini alışamassan boşver kardeşim ülkede herkes doktor,hakim,mühendis vs vs olacak diye bir şey yok.

Bildiğim kadarıyla İngiliz Dil Edebiyatı bölümün. Yurt dışına çıkmak için üniversite okuyorsun ancak üzgünüm ki yanlış bölümü seçmişsin. Avrupa'da yapacağın iş garsonluk vs. benden söylemesi hayatta başarılar🙂
Bölümüm İngilizce Öğretmenliği. Ben zaten yurt dışına çıkmak için bu bölümü okuyorum demedim ki. Yurt dışına çıkmak için üniversite okuyorum dedim. Seneye de WAT programı ile Amerika'ya gideceğim. Bu tür imkanlar olmasa üniversiteyi bırakır kendimi ilgilendiğim bir sanat dalında geliştirmeye odaklanırdım. Ayrıca lütfen artık yapacağım işleri söylemeyi bırakın, sadece siz farkında değilsiniz bunun. Farklı kültürler görmek, yeni yerler görmek, dil geliştirmek, kendimi geliştirmek için garsonluk yapmayı ben zaten kabullenmişim ki Work and Travel programına kaydolmuşum. Teşekkürler.

8. sınıftayım, kendime günde 3 saat verimli bir şekilde çalışmak için hedef koydum. Çünkü hedefim %1'e girmek. Okulda başarılıyımdır, geçen sene ortalamam 99'du denemelerde ilk 10'a girerdim.

Ders çalışmak çok sıkıcı geliyor 1,5-2 saatten sonra beynim duruyor çalışma isteğim yok oluyor aklım başka şeylere dalıyor zihnimi toplayamıyorum. Bunun önüne nasıl geçebilirim?
Şimdiden teşekkür ederim.
Dostum aslında bu konunun önemli olduğunu unutmamak lazımdır. İlerini geleceğini düşünmen gerekir. Ders geleceğin demektir. Dikkat vermezsen ilerde ne olucağını tahmin etmenin yanından bile geçemezsin çünkü o zorlukları yaşamadın yaşasan ne dediğimi herkes anlayacaktır. Ben yaşamadım tahmin bu bunun tahmin olduğunu düşün olacaklarıda maaşın az olucak sürekli patronunun olucak lüks hayatının olması muhtemel değil. En iyisi geleceğini düşün asıl ozaman diyeceksin "Ben ne yaptım?" Böyle diyip geçmişe dönmek istersin ama geleceğini şimdiden düşünmen lazım. Sana şimdide başarılar dilerim.
O kadar normal ki ne desem boş.
Normalmi? sen ciddimisin ya daha ne olup ne biticeğini anlamadığın çok belli lütfen bildiğin bir konuya yorum yap.
Açıkcası ne desem boş. Ben o yaşta gram bakmazdım derslere sadece sınavlardan bir veya iki gün önce çalışırdım o da bir saat, ama derslerim hep yüksekti hiç hatırlamam ailemin veya bir hocamın bana ders yüzünden kızdığını. He ama kız peşinde çok koşardım baya fırlama yaramaz biriydim :D, hep bunlar yüzünden dayak yemişimdir. Biraz kas kendini alışamassan boşver kardeşim ülkede herkes doktor,hakim,mühendis vs vs olacak diye bir şey yok.
Senin şansın varmış sen kullanmamışsın. :(
Bakıyorum da herkes arkadaşımızı girişimci, esnaf yapma çabalarına girmiş. Türkiye şartlarında, yarın ne olacağın belli olmayan bir ülkede sadece ders çalışmaktan sıkılıyorum diyen bir çocuğa bu cümleleri kurmak ne kadar mantıklı düşünmek gerek. Bunları çok kolay şeyler sanıyorsunuz sanırım ve ya hiç esnaf tanıdığınız var mı şüpheliyim. Dostum 3 saat çalışma o zaman direkt 90 dakika ile başla her gün 5 dakika eklemeye çalış, he çok mu sıkıldın zaten o zaman verim alamazsın çalıştığından ekleme mola ver kafanı dağıtmaya çalış. Gün içinde çok fazla bilgisayar ile vakit geçirme ders çalışmaya odaklanmanı engelleyebilir. Hedefine konsantre ol ve kendine güven, önemli olan günde 5-10 saat çalışmak değil verimli çalışmak, senin için en verimli stil neyse onu bul öyle çalış. Ama çalışırken saat sınırı koyma kendine gün içinde şu kadar konu çalışmalıyım ve ya şu kadar test çözerim dersen senin için daha mantıklı olur, böylece bütün güne yayabilirsin.
Bir tek siz mi benimle aynı düşünüyorsunuz?
Başarılarının devamını dilerim. İnanmalısın.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı