Ders çalışma taktikleri verelim

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Olay çok basit. Herkes 1 tane ders çalışma taktiği verecek. Böylece, herkes birbirine yardım edecek.

Ben başlıyorum: Formül ezberlerken, belirli kelimelerin baş harfleri ile ezberliyorum.

Boş bir oda sesli bir şekilde ezber yapmaya çalışın uzun sürmez hemen ezberlersiniz. Ama sessiz oda ve anlatım şeklinde konuyu ezberleyeceksiniz. Birsine anlatıyormuş gibi düşünün.

Bir tabak kuruyemiş alıyorsunuz. Her soru çözüşünüzde bir çerez atıyorsunuz midenize. Ödülünüz gibi düşünün, ve tabii ki doğru yapma kaydıyla :)

Online eğitim görüyorsanız dikkatinizi dağıtabilecek oyun, forum, uygulama, youtube gibi her türlü şeyden uzak durmak adına ders videolarını tam ekrana alın, elinizde bir defter-kalem alıp not çıkarın. Eliniz fareye giderse istemsizce dikkatiniz dağılır. :)

Forest uygulamasını kullanın, haftalık ve aylık çalışma saatlerinizin grafiğini görün ve buna göre yükselip alçalmanız hakkında yorumlar yapın.
Plan yapmayı asla ihmal etmeyin. Plan yaparken de yapamayacağınız, uçuk kaçık planlar yapmayın.
Ders çalışmaya yeni başlayan birisi iseniz, 1-2 hafta boyunca 1-2 saat ders çalışarak başlayın, ardından kademe kademe arttırın. Bir anda 3 saat 4 saat çalışmak insanlara zor gelebilir.
Kendinize bloknotlar oluşturun, kağıdın ön yüzüne bir soru arkasına da cevabı yazın. Soruyu okuyup cevaplamaya çalışın ardından doğru yapıp yapmadığınızı öğrenin. Bu yöntem özellikle formül ezberlemede ve sözel derslerde çok işe yarıyor.
Molalarınızda Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamalarında kaybolmayın.
Motivasyon videosu izlemeyin. Motivasyonun içinizde olması gerekiyor. Motivasyon videosu bağımlısı olursanız, bir yerden sonra boşluğa düşeceksiniz.

Forest uygulamasını kullanın, haftalık ve aylık çalışma saatlerinizin grafiğini görün ve buna göre yükselip alçalmanız hakkında yorumlar yapın.
Plan yapmayı asla ihmal etmeyin. Plan yaparken de yapamayacağınız, uçuk kaçık planlar yapmayın.
Ders çalışmaya yeni başlayan birisi iseniz, 1-2 hafta boyunca 1-2 saat ders çalışarak başlayın, ardından kademe kademe arttırın. Bir anda 3 saat 4 saat çalışmak insanlara zor gelebilir.
Kendinize bloknotlar oluşturun, kağıdın ön yüzüne bir soru arkasına da cevabı yazın. Soruyu okuyup cevaplamaya çalışın ardından doğru yapıp yapmadığınızı öğrenin. Bu yöntem özellikle formül ezberlemede ve sözel derslerde çok işe yarıyor.
Molalarınızda Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamalarında kaybolmayın.
Motivasyon videosu izlemeyin. Motivasyonun içinizde olması gerekiyor. Motivasyon videosu bağımlısı olursanız, bir yerden sonra boşluğa düşeceksiniz.

Hayatta her anlamda motivasyon içinizde olmalı, oturup kendi iradenizle karar vermelisiniz. Başkasının gazıyla, videoyla vb olacak işler değil gerçekten.

Taktik değil de bir tavsiye vereyim, çok çalışmak değil, verimli çalışmak önemli. Günde 1 saat ders çalışarak bu seneki ortalama rekorumu kırdım. Günde 3-4 saat çalışan arkadaşlarımı geride bıraktım. Canlı örneği var yani :)
Evet bu konu da çok önemli, süreklilik ve verimlilik yüksek saatlerde çalışmaktan çok daha kârlı oluyor.

Geri
Yukarı