Ders Çalışma Yöntemi

Serpenos

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522193036
Merhabalar. 9.sınıf öğrencisiyim. Aranızdaki küçüklerdenim. Az önce kız arkadaşımdan ayrıldım. O ayrıldı daha doğrusu. Duygu sömürüsü gibi olmasın da hep kızlar tarafından acı çektirildim. Artık bu konular ile ilgilenmeyeceğim. Esas konu şu:

Ben 5. sınıftan sonra ders çalışma isteğimi, yöntemimi kaybettim. Derse başlayacağım zaman dikkatim dağılıyor. Masa üstündeki çatal bile ilgimi çekiyor. Hiç karmaşık olmayan temiz bir masada çalışıyorum. Tahtanın deseni dikkatimi çekiyor. 4 sene boyunca böyle olmasını istemiyorum. Temelde halledip ileriki senelerde sıkıntı olmamasını istiyorum. Tabii ki herkesin görüşü benim için önemli ancak klasik, klişe tavsiyeler yapmaz iseniz sevinirim. Teşekkürler.

Kolay şeyler çözmeni tavsiye ederim eğer zorlanırsan elbet sıkılacaksın ve 5-10 dakika sonra çözemiyorum deyip bırakacaksın şahsen ben zorlandığım zaman aşırı stres yapıyorum ve zorlanıyorum çalışmakta zorlandıklarını atlayıp sevdiğin konulara da çalışabilirsin sana kalmış.

Birde şöyle bir sıkıntım var. Şu an gördüğüm derslerin yarısı neredeyse ezber dersi. Ezberim kuvvetli ancak çalışma isteğim olmuyor. Ona nasıl bir çözüm bulabilirim ?

Dikkatini toplayamıyorsun sorunun bu. Dikkatini toplamak için zihnini açması için bazı yiyecekler öneriliyordu bir ara da ben şimdi söylemeyeyim, yanıltmayayım seni. Kitap okuyarak dikkatini toplamaya çalışabilirsin. Veya buna benzer diğer dikkatini toplamaya yarayacak bir şey yapabilirsin. Spor da yapabilirsin belki dikkatini toplaman da yardımcı olabilir. Eğer bu sorunu geçersen bir de ders çalışma isteğiyle ilgili öneride bulunayım. İlk önce konuyu iyice öğrenip daha sonra test çözmeni öneririm. Test çözerken de zor sorulardan değil hatta mümkünse örnekli sorulara göz gezdirip, kolay sorulardan zorlara doğru çöz.

Dersler ezber dersi, yapacak bir şey yok. Bence sıkıntın şundan kaynaklanıyor olabilir: Eğer çok fazla ezber yapılacak şey varsa bir yerden sonra ezberlemek güç olmasa bile insanın canı sıkılır. Sen de en çok önemli olan yerleri ezberleyebilirsin veya bilgileri kısaltarak ezberleyebilirsin. Sıkılmamanı sağlayacak bir diğer şey ise ilgini o derslere doğru çekmek olabilir. Mesela tarih ile ilgiliyse ezberlemen gereken şeyler birkaç tarih kitabı alıp okuyabilirsin veya bazı tarih belgesellerini izleyerek belki yakın tarihe ilgi duyabilirsin. Örnek olarak verdim tabi birçok alanda araştırıp, severek okuyabilirsin. O zaman sıkıntın geçer.

Birde şöyle bir sıkıntım var. Şu an gördüğüm derslerin yarısı neredeyse ezber dersi. Ezberim kuvvetli ancak çalışma isteğim olmuyor. Ona nasıl bir çözüm bulabilirim ?
Ezber ders diye bir şey yoktur :) Her ders için kendince bir mantık kurmayı denemelisin; ancak böyle aklında kalır. Basit sorular çözerek ders çalışmaya başlarsan bir süre sonra zevk alır, daha sonra da daha üst seviye sorulara bakarsın. Kesinlikle dersleri iyi takip et ve not tut. Başkalarının notlarıyla ders çalışmak pek doğru değildir; anlamayabilirsin, kafanı karıştırır, dersten soğutabilir. Dersten sıkıldın diyelim ille de bir şeylere odaklanmak istiyorsun, o halde ilgi alanın neyse onun üzerine kitap oku. Mesela ben finansla ilgiliyim ve finans kitapları okurum. Bu ister roman olur, ister programlama üzerine yazılmış kitaplar olur. Yeter ki oku. Şimdiden iyi çalışmalar ;)

Anladığım kadarı ile kitap okumanın bayağı yardımı olacak. Teşekkürler.

Kitap okumak, sana farklı bakış açıları katar. Düşünceni fikirlerini geliştirir. Aynı zamanda da daha hızlı okumanı ve okuduğunu çabuk anlamanı sağlar. Böylece girecek olduğun sınavda, soruları çözmek çok daha kolayına gelecektir emin olabilirsin. Kitap da sıkıcı gelirse kitabı kapat, müzik dinle oyun oyna. Sonra tekrar dönersin. Kitabı eline alır almaz bitirmek zorunda değilsin; benim geçen yıldan alıp yarısını bile okuyamadığım kitaplarım da var, 2-3 günde bitirdiklerim de var :)
Ayrıca daha bu yaşta, kendindeki eksiği, hatayı böylesine saptayıp yardım istemen de çok güzel bir davranış. Kutluyorum seni ;)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı