Ders nasıl çalışılır?

Ben de yanlış çalışıyorum sanırım. 65-80 net arası gidip geliyorum sürekli. Moralim çok bozuluyor.

Hocam besmele çek önce otur masaya👍 sonrasında çalışmak istediğin ders hakkında konu anlatımlı video aç ondan sonra soru çözümlü videolar izle en son kendinden emin olduktan soru çözmeye başla ama.

Mesela test çözücekseniz kendinize süre koymayın. Yani 15.50 de bu testi çözdüm 16.30 da bunu çözdüm gibi. Zaman önemli değil önemli olan testi çözebilmek. Test de yanlış çıkan soruları EBA'dan izleyin ya da kaynak kitabı varsa tekrar edin. Genelde okuduğunu anlama da sıkıntı olur onun içinde her gün en az 50 dk. Kitap okumanızı tavsiye ederim.

"Ders çalıştığını sanmak" diye çok kötü bir kavram var maalesef. Mesela kızlar rengarenk çok güzel yazıyorlar ama o renklere odaklanmaktan konuyu tam öğrenemiyorlar. Erkekler de not tutmaz video izler, formüle bakar sonra test kitabından çözer. O anlık yapabilir ama elinde not olmadığı ve tekrar etmediği için ilerleyen zamanlarda konuyu unutur. Tüm kız ve erkekler için böyle değildir elbette ama genellikle böyle. Ve konuların mantığını anlamaya çalışın Einstein'in dediği gibi "bir şeyi basitçe açıklayamıyorsan yeterince anlamamışsın demektir" bence doğru bir söz.

Mesela fizikte tork kavramını T=F.d şeklinde ezberleyince yanlış yapabilirsin. Ama "tork = kuvvet . kuvvet koluna olan 'dik' uzaklık" şeklinde mantığıyla ezberleyince daha güzel oturuyor. Çok bilmiş gibi konuştum ama benim de derslerim mükemmel değil ki 😃.

"Ders çalıştığını sanmak" diye çok kötü bir kavram var maalesef. Mesela kızlar rengarenk çok güzel yazıyorlar ama o renklere odaklanmaktan konuyu tam öğrenemiyorlar. Erkekler de not tutmaz video izler, formüle bakar sonra test kitabından çözer. O anlık yapabilir ama elinde not olmadığı ve tekrar etmediği için ilerleyen zamanlarda konuyu unutur. Tüm kız ve erkekler için böyle değildir elbette ama genellikle böyle. Ve konuların mantığını anlamaya çalışın Einstein'in dediği gibi "bir şeyi basitçe açıklayamıyorsan yeterince anlamamışsın demektir" bence doğru bir söz.

Mesela fizikte tork kavramını T=F.d şeklinde ezberleyince yanlış yapabilirsin. Ama "tork = kuvvet . kuvvet koluna olan 'dik' uzaklık" şeklinde mantığıyla ezberleyince daha güzel oturuyor. Çok bilmiş gibi konuştum ama benim de derslerim mükemmel değil ki 😃.
Torkun formülünü bilmekle yetmiyor ya. Çok soru çözdüm torkla alakalı ama hala yapamıyorum. Ben malım galiba :D.

Mesela fizikte tork kavramını t = F. D şeklinde ezberleyince yanlış yapabilirsin. Ama "tork = kuvvet. Kuvvet koluna olan 'dik' uzaklık" şeklinde mantığıyla ezberleyince daha güzel oturuyor. Çok bilmiş gibi konuştum ama benim de derslerim mükemmel değil ki 😃.

Bende bir ara deli gibi renkli kalem kullanıyordum deftere bir baktım resim defterinden farkı yok. 🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı