Dershaneye gitmek mi evde çalışmak mı?

misterscofield

Kilopat
Yer
İstanbul
Buraya çoğu zaman günlük hayatımdan deneyimlerimi aktarıyorum çünkü hatalarımı paylaşmak bana iyi hissediyor. Neyse gel gelelim konumuza. Eğer 11. 12. sınıfsanız veya mezuna kaldıysanız büyük ihtimal açığa mı geçsem? Evde mi hazırlansam yoksa dershaneye mi gitsem diye düşünüyorsunuzdur. Öncelikle karar vermeden önce en dikkat etmeniz kendiniz olacak. Temeliniz var mı yok mu? Yani 9. 10. 11. sınıfta ne kadar derslerle aranız iyiydi. Çünkü temeliniz yoksa dershane zor geçecektir. Dershanelerin hepsi temelden başlıyoruz gibi konuşsa da sınav odaklı oldukları için temel vermek gibi bir durum söz konusu değil. Yani dershane için az da olsa bir altyapı maalesef istiyor. Gelelim evde çalışmaya, arkadaşlar odak probleminiz evde kendinize ait alanınız vs bir yer yoksa ve ben kendimi tutarım çalışırım kalkmam dersin başından diyorsanız en mantıklı seçenek bu. Evde rahatsınız her gün kıyafet, yol, yemek gibi dertleriniz olmayacak. Ama bunun bir kötü yanı var ki o da evde olduğununuzdan erken sıkılmak pes etmek ertelemek. O yüzden seçim noktası size kalıyor kendinizi tanımanız gerek. Eğer altyapınız varsa bir şeyler hatırlıyorsanız dershane iyi olabilir, ancak sıfırsanız temeliniz dahi yoksa kendinizi sıkıp evde en başından başlamak daha doğru olacaktır benim naçizane görüşüm bu yöndedir. Ben ikisini de denedim, ve bu deneyimlerden bunları yazma gereği duydum. En temel konu sizsiniz burada kendinizi tanımak ne istediğinizi bilmek çok önemli. Umarım 11,12. sınıfa giden arkadaşlar veya mezuna bırakanlar için iyi bir deneyim olur.

Geri
Yukarı