Dershaneye gitmek şart mı?

Allibilgin007

Centipat
Merhabalar ben koç, Sabancı, ODTÜ, İTÜ, Hacettepe üniversitelerinden birine gitmek istiyorum. Bunun için dershane şart mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şart olup olmadığı sana bağlı. Eğer evde iyi ve verimli ders çalışabiliyorsan gitmeyebilirsin. Aksitaktirde gitmelisin. Tabi "ben verimli ders çalışıyorum ama soruların kısa yolunu öğrenmek istiyorum". Diyorsan gidebilirsin. Eğer konuyu sonuca bağladıysam mesajımı lütfen en iyi cevap yapar mısın?

Siz eğer yeterince iyi çalışıyorsanız dershaneye gerek yok ama dershaneye giderseniz iyi bir dershane seçin. Ben lise için orta düzey dershaneye gittim ve hiçbir şeye yaramadı. Abim ise Ankara'nın en iyi dershanelerinden birine gidiyor, çok ağır bir programları var ve etkisini kesinlikle hissettiriyor.

12. sınıfta açık liseye geçtim. Babam zorla oğlum temel liseye git, dershaneye git dedi. Beni düşündü gitmedim. Pek ders çalışmayı seven birisi değilim ancak verimli bir şekilde günde 1 saat civarı çalışarak Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kazandım. Bu sene mezun oluyorum :) Eminim dershaneye gitsem geçen 8 saat evimde çalıştığım 1 saatlik verimli süreye denk gelmeyecekti. Önemli olan saatlerce çalışmak değil, düzgün ve verimli çalışmaktı. Ertesi sene tekrar girdim matematik 1 ve 2 derslerini geçmek için önlisans 2 yıllık bölüm okumak için. Hiç çalışmadan ilk senemden daha iyi bir sıralama elde ettim tek sebebinin kasmadan rahat rahat girmek olduğunu düşünüyorum. (İlk sene YGS 200.000 LYS 130.000 MF4 ve ikinci sene YGS 140.000)

Gecen sene sayisal 600 siralama yapan biri olarak soyleyebilirim ki gecmisinize ve hedefinize bagli.
Dershanelerin/ozel okullarin isleri kolaylastirdigi bir gercek ama kendi calisarak 3 bin yapan pek cok arkadasim var. Iradeniz var ise cok daha iyi dereceler de yapilabilir.

Şart değil.

Dershaneye gidip ya da gitmemek kişinin kendisiyle alakalı bir durumdur. Sen eğer tek başına çalışamıyorsan, disiplini sağlayamıyorsan ve maddi durumun da imkan veriyorsa elbette senin gitmen en doğrusu olacaktır. Tabi dershane seçiminde de çok dikkatli olunması gerekiyor. Yoksa öyle dershaneler var hiçbir işe yaramıyor.

Tek başına çalışabiliyorsan, verimli geçiyorsa evden çalışarak da iyi üniversite kazanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı