Derslere Nasıl Çalışmalı?

Anomali

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben bu yıl sağlık meslek lisesinden mezun oldum. Üniversitede, okuduğum bölümün ( ATT ) yükseköğretim programına yerleşemedim. Şu anda dershaneye yazıldım ve üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Günümün büyük bir kısmı konu anlatımı çalışmakla geçiyor ve soru çözmeye konu anlatımından fazla zaman ayıramadığım için sanki yanlış çalışma yapıyormuşum gibi hissediyorum. Sağlık meslek lisesi mezunu olduğum için Matematik - Fizik - Kimya - Biyoloji bilgim yok denecek kadar az. Matematiğe temelden çalışmak için Karekök Matematik ( 0 ) Kitabını aldım. Aynı zamanda Karekök MPS kitaplarından 1. ve 3. kitabı da aldım. Her ne kadar kitapların yararı çok olsa da konuyu kavramamda yeterince yardımcı olmuyorlar. İnternetten hangi hocanın matematik derslerini dinlememi tavsiye edersiniz ? Konulara yüzeysel olarak değinip kolay örneklerle geçen hocaların fazla yarar sağlamayacağını düşünüyorum. Daha fazla detaya giren ve işlenen konu hakkında çıkabilecek soru tiplerine değinen hocalar varsa benimle isimlerini paylaşırsanız sevinirim :) Sadece matematiğim kötü olsa neyse, fakat Fizik -Kimya - Biyoloji'ye değinmeden etmeyim. Fizik için Antrenmanlarla fizik kitabı edindim ve teknofem'den konuları dinliyorum. Fiziğe yazarak çalışıyorum ve yazarak çalışmamdan dolayı 15 dakikalık video 40-45 dakikada bitiyor :( Sizce yazarak çalışmam yanlış bir durum mu yoksa doğru yolda mı ilerliyorum en çok merak ettiğim şey bu. Diğerler derslerle ilgili olarak ta hem internetten izleyebileceğim bir kanal hemde kaynak kitap olarak (Konu Anlatımı ve Soru Bankası) en çok hangi yayınları önerebilirsiniz bana. Şunu belirtmeyi unuttum , hafta içi dershane haricinde günde yaklaşık 6-7 saat hafta sonu 8-10 saat ders çalışabilirim zaman konusunda neyse ki sıkıntım yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şenol Hoca'dan konuları dinleyebilirsin, soruları kolay tarzdadır. Ama soru çözümü videolarını izlersen onlar kolay-orta tarzı sorulardır. Gerçi yakın zamanlarda kolay-orta-zor diye soru çözümü videoları da yaptı sanırım. Ayrıntılı soru çözümü ve konu anlatımı istiyorsan -ki bence şimdi erken, ilk önce kolay soruları çöz, konuyu anla - Hoacalara Geldik YGS ve LYS için Matematik konu anlatımı ve soru çözümleri var. İkisi bir aradadır. Videoları biraz uzun ve her hafta pazartesi günü XL soru çözümü - yani zor ve çok zor soruları- yayınlıyorlar. Birkaç ay sonra yani kendini yeterli hissettiğinde buradaki videoları izleyip zor soru çözümlerine de bakarsın.

Antrenmanlarla Fizik kitabı bende de var. Yalan söylememek gerekirse kitabı çok beğenmedim. Soruları güzel ama konu anlatım kısmı sakat gibi. Yani konuyu anlatıyor ama öğrenci bunu rahatça anlayamıyor gibi geliyor bana. Antrenmanlarla Matematiği daha çok beğenmiştim. Bir de o kitap YGS için olduğundan bazı konuların mesela Manyetizma, bazı kısımlarını vermiyor çünkü YGS' de vermediği kısım çıkmıyor. Bana kalırsa YGS ve LYS 'ye yönelik kitap al ve sadece YGS ye çalışma. Niçin? Çünkü bütün 6 ay boyunca çalış YGS ye. Eee sonra? Gir sınava, yap iyi bir derece. Sonra kaldı LYS ye 3 ay. 3 ayda ne LYS konularını bitirirsin ne adamakıllı soru çözersin. Bu yüzden sadece YGS ye çalışma. LYS konularını da öğren ve her iki sınava da çalış. LYS sınavı YGS konularını da içeriyor ve konuları çok daha fazla. 3 ayda bitiremezsin konuları. Yapacağın en mantıklı şey YGS ve LYS ye yönelik kitapları edinip iki sınava da çalışman yalnız YGS ye bir veya iki ay kala YGS odaklı çalışıp YGS bittiğinde ise LYS konu anlatımını pekiştirip soru çözmeye başlaman. Bu yüzden Antremanlarla Fizik kitabını sevmiyorum işte. LYS konuları yok ve Manyetizma gibi çok önemli olan konuyu - Dalgalar ve elektrik de var- yarıda kesiyor. Sen bunun LYS kısmını da öğrenirsen konuyu çok daha iyi kavrarsın.

Fizik bol bol soru çözümü ister. Bu konuda çok tecrübeliyim diyebilirim. İlk önce konuyu kitaptan ve videolardan öğren ve daha sonra videoda çözülen soruları ilk önce sen çöz ve kendini sına. Yani yaptığın şey doğru. Yazarak video izleyebilirsin. Fizikte formülleri ezberlemen bir işe yaramaz. Ama bu tabi ki bazı formülleri hiç ezberlemeyeceğin anlamına gelmiyor. Her konudaki temel formülleri ezberle ve nereden geldiğini anla. Bunu anlayınca diğer ayrıntı kısımlardaki formülleri sen kendin 20-30 saniye içerisinde - hatta daha kısa bir sürede- kendin çıkarabilirsin ve dolayısıyla o ayrıntıya giren formülleri ezberlemek zorunda kalmazsın.

Hocalara Geldik şu an Matematik, Fizik ve Kimya videolarını hazırlıyor - Matematikte bütün konular mevcut yalnız her pazartesi zor sorular için çözüm videosu yüklüyorlar. Sözel dersler için nasıl çalışabileceğin hakkında öneri vermeyeyim pek tecrübem yok :D İnşallah istediğin yerleri kazanırsın. Bu arada kendini çok fazla yorma. Eğer mümkünse uykundan kısma. Uyku bence en önemlisi. 6-7 saat çalışabiliyormuşsun eğer uykundan kesiyorsan bence kesme. Kendini iyi hissediyorsan orası ayrı tabi :D

Hocam tam olarak aynı durumdayız, KPSS'ye girdiniz mi, sözleşmelilere tercih yaptınız mı? :D Hemşirelik mezunuyum, puanım diğerlerinden yüksek olmasına rağmen diğerleri paramedikliğe geçti ben geçemedim. Sizinle bir fark olarak siz üniversiteye ben KPSS'ye hazırlanıyorum. Bize uygulanan sadece lise 1 de mat, fizik, kimya, biyoloji görme olayı çok saçma. Zaten lise 1 de de matematik öğretmenimiz kötüydü matematikten tamamen soğudum öyle söyleyeyim. Umarım başarılı olursunuz.

Ben önce konuları dinliyorum. Matematik için bir önerim yok ne yazık ki. Yukarıda arkadaşın verdiği hocaya bakacağım. Diğer dersler içinde önce konu dinleyip, sonra konu anlatımlı kitaplarla üzerinden geçip soru bankalarına yönelirseniz başarılı olabileceğinizi düşünüyorum. Hakkınızda hayırlısı :)

Hocam tam olarak aynı durumdayız, KPSS'ye girdiniz mi, sözleşmelilere tercih yaptınız mı? :D Hemşirelik mezunuyum, puanım diğerlerinden yüksek olmasına rağmen diğerleri paramedikliğe geçti ben geçemedim. Sizinle bir fark olarak siz üniversiteye ben KPSS'ye hazırlanıyorum. Bize uygulanan sadece lise 1 de mat, fizik, kimya, biyoloji görme olayı çok saçma. Zaten lise 1 de de matematik öğretmenimiz kötüydü matematikten tamamen soğudum öyle söyleyeyim. Umarım başarılı olursunuz.

Ben önce konuları dinliyorum. Matematik için bir önerim yok ne yazık ki. Yukarıda arkadaşın verdiği hocaya bakacağım. Diğer dersler içinde önce konu dinleyip, sonra konu anlatımlı kitaplarla üzerinden geçip soru bankalarına yönelirseniz başarılı olabileceğinizi düşünüyorum. Hakkınızda hayırlısı :)

KPSS' ye girdim, 81.2 puan aldım 356. sırada beklemedeyim şuan. Benimde Lise 1 de matematik hocam çok kötüydü. Sözel ders gibi kitaptan okuyarak işletiyordu öğretmen, her konu ile ilgili 5-6 örnek yazar içlerinden birine sınav sorusu derdi aynısını sınavda sorardı. O zamanlar işimize yaradığı için bir şey demiyorduk tabi ama acısı çıkıyor şuanda. Eğer atanamazsam ve sınavlardan iyi puan alamazsam bende bütün yazı KPSS' ye çalışmakla geçireceğim. Umarım sende KPSS' den 84-85 üzeri bir puan alırsın. Bu yıl özel sağlık meslek liseleri de ilk mezunlarını vereceği için rakip çok fazla olacak sınavda.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı