Desteklenen RAM Miktarı nasıl öğrenilir?

VıctorTR

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul/Zeytinburnu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakartım (H55KBL) 8 GB RAM desteklediği yazıyor fakat işlemcim (X3440) ise 32 GB. AIDA 64 programı ile baktığımda ise işlemcinin desteklediği RAM miktarı yazıyor. Bilgisayara kaç GB RAM takılabilir?

Ekran Alıntısı.PNG

Anakartın 8'den fazlasını takarsan çalışmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalışmaz. Her iki slotun toplam desteği 8GB.
İşlemcinin 32 GB'a kadar olan desteğini kullanmak istiyorsanız 32 GB bellek destekleyen uyumlu bir anakart almanız şart.
Aynı durum tam tersi için de geçerli. 8 GB destek veren bir işlemci 32 GB destekleyen anakarta takılırsa yine en fazla 8 GB takılabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Test ettiniz mi yoksa anakart üreticisinin söylediğini mi tekrar ediyorsunuz? Test etmediyseniz en fazla 8 GB yazmayın zira H55 anakartlara 16 GB RAM takılabiliyor.

Ben iddia ediyorum 16 GB taksın, çalışacak.

Desteklenen RAM miktarı genelde ürün piyasaya ilk çıktığında piyasadaki en yüksek modüle bakılarak söylenir. Sonraları modül başına kapasite arttığından üreticinin yazdığı değer her zaman geçerli değildir.

Örneğin Apple'a göre 2010 model bir Macbook Pro en fazla 4 GB destekler ama bugün aynı cihaza 16 GB RAM takılabilmektedir!

Test ettiniz mi yoksa anakart üreticisinin söylediğini mi tekrar ediyorsunuz? Test etmediyseniz en fazla 8 GB yazmayın zira H55 anakartlara 16 GB RAM takılabiliyor.

Desteklenen RAM miktarı genelde ürün piyasaya ilk çıktığında piyasadaki en yüksek modüle bakılarak söylenir. Sonraları modül başına kapasite arttığından üreticinin yazdığı değer her zaman geçerli değildir.

Örneğin Apple'a göre 2010 model bir Macbook Pro en fazla 4 GB destekler ama bugün aynı cihaza 16 GB RAM takılabilmektedir!
Ekran Alıntısı.PNG

Test etmedim internetten bakmıştım.Ama öyle diyorsanız 1 tane ram slotunu upgrade etmekte fayda var.

Hocam bildiğim kadarıyla anakart üreticileri bios güncellemesi yayınlamadığı sürece bu mümkün değil eğer destekleme durumu oluşursa da bios güncelleme notlarında görülür

Eğer bu kıyaslama 2400mhz anakarta 2600mhz ram olsa 2133 yada 2400mhz olarak çalışabilirdi.Ama kapasitesi 8gb olan anakarta 16 ram takılmaz. Takılsa dahi 16GB kapasitesi belirtilmediği için optimize problemi yaşanabilir. Misal 8GB bir belleğe 8.01gb dosya kopyalama yapamazsınız ama USB 3.0 belleği 2.0 portunda 2.0 olarak kullanabilirsiniz

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı