Detaylar çözünürlüğe mi bağlıdır, inç büyüklüğüne mi?

Bütçe
9000 TL
Başlıkta gördüğünüz gibi. Oyundaki detayları görmek çözünürlüğe mi bağlıdır, inç büyüklüğüne mi? 14 inch 1080p vs. 15.6 inch 1080p arasında çok fark var mıdır? 15.6 768p kullanıyorum. 14 inch 1080p laptop alırsam zorlanır mıyım oyun konusunda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkta gördüğünüz gibi. Oyundaki detayları görmek çözünürlüğe mi bağlıdır, inç büyüklüğüne mi? 14 inch 1080p vs. 15.6 inch 1080p arasında çok fark var mıdır? 15.6 768p kullanıyorum. 14 inch 1080p laptop alırsam zorlanır mıyım oyun konusunda?
Ikisi de onemlidir, mesela 1080p 32 inç kötü gözükür ama çözünürlük daha ön planda. 14 inç ve 15.6 inç arasında çok fazla fark yok. 14 inç 1080p alırsam oyun konusunda zorlanır mıyım derken neyi kastettiniz anlamadım.

Belirli boyutta bir ekranda çözünürlük arttıkça piksel yoğunluğu da artacağı için daha kaliteli ve detaylı görseller alırsınız. 14 inç 1080p çözünürlük, 15.6 inç 1080p çözünürlüğe göre biraz daha kalitelidir ancak abartılacak bir fark yoktur. Burada aslında önemli olan PPI ile ifade edilen piksel yoğunluğudur. Bu değer ne kadar yüksek olursa o kadar kaliteli görüntü alırsınız.

Kısaca detayları kaliteli görmek çözünürlük ile, detayları büyük görmek inç ile alakalıdır. Bu yüzden 27 inç 1080p monitör tavsiye etmiyoruz, büyük olmasına rağmen yakından pikseller belli oluyor diye.

Ikisi de onemlidir, mesela 1080p 32 inç kötü gözükür ama çözünürlük daha ön planda. 14 inç ve 15.6 inç arasında çok fazla fark yok. 14 inç 1080p alırsam oyun konusunda zorlanır mıyım derken neyi kastettiniz anlamadım.

Yani mesela Valorant'ta uzaktaki adamları görmekte sorun yaşar mıyım 15.6 ile büyüklük farkı var mıdır onu sordum

İkisi de ama daha çok çözünürlük.
14 inch ile 15.6 inch ile arasında pek fark yok hangisinin donanımı daha iyi ise onu alın.

Donanımdan ziyade kalite olarak 14 olan daha kaliteli 15.6'lar ya ısınıyor ya ölü piksel vs. soğudum baktığım modellerden

Belirli boyutta bir ekranda çözünürlük arttıkça piksel yoğunluğu da artacağı için daha kaliteli ve detaylı görseller alırsınız. 14 inç 1080p çözünürlük, 15.6 inç 1080p çözünürlüğe göre biraz daha kalitelidir ancak abartılacak bir fark yoktur. Burada aslında önemli olan PPI ile ifade edilen piksel yoğunluğudur. Bu değer ne kadar yüksek olursa o kadar kaliteli görüntü alırsınız.

Kısaca detayları kaliteli görmek çözünürlük ile, detayları büyük görmek inç ile alakalıdır. Bu yüzden 27 inç 1080p monitör tavsiye etmiyoruz, büyük olmasına rağmen yakından pikseller belli oluyor diye.

14 inç olması Valorant CS:GO tarzı oyunlarda küçük gelir mi peki sizce 14 inç Gaming laptop alınır mı sizce? Çözünürlük arttıkça daha küçülüyor diye biliyorum 14 inçle birleşince sorun yaratır mı? Arada 4 5 cm fark var yani 15.6'yla arasında

Hocam 1080p için 24 inçe kadar alınabilir. Bu yüzden ben olsam 15.6 tercih ederdim. Çok olmadı hatta yeni laptop aldım, 15.6 alsaydım 24 inç monitör düşünüyordum, 17.3 inç aldım bu yüzden erteledim. 15.6 dan 17.3'e geçmek bile epey farketti.

Bahsettiğiniz gibi adamları daha büyük görmek istiyorsanız daha büyük inç değerine sahip bir ürün alın. 14 inç bana göre oyun için biraz küçük kalıyor.

Hocam 1080p için 24 inçe kadar alınabilir. Bu yüzden ben olsam 15.6 tercih ederdim. Çok olmadı hatta yeni laptop aldım, 15.6 alsaydım 24 inç monitör düşünüyordum, 17.3 inç aldım bu yüzden erteledim. 15.6'dan 17.3'e geçmek bile epey fark etti.

Bahsettiğiniz gibi adamları daha büyük görmek istiyorsanız daha büyük inç değerine sahip bir ürün alın. 14 inç bana göre oyun için biraz küçük kalıyor.

Anladım teşekkürler sizin laptop modeliniz neydi acaba?
İkisi de ama daha çok çözünürlük.
14 inch ile 15.6 inch ile arasında pek fark yok hangisinin donanımı daha iyi ise onu alın.

Oyunlarda etki eder mi mesela Valorant'ta ve CS:GO'da uzaktaki kör vuruşlar için

Peki 14 inçle arasında çok fark var mıdır 15.6'nın? Ek monitör alamam. Amacım uzun süreli kullanıp 3 yıl sonra üniversitede de kullanmak. 14 alınmaz mı sizce? Bu arada sizin laptopunuzun modeli nedir?
Biraz görecelidir hocam bu fark. Bana göre 4 cm (14 ile 15.6 arasındaki) fark yakından baktığım bir ekranda fazladır. Alpha 17 hocam benim ürün. Başta sorunlar yaşayıp mecburi bir iade gerçekleştirdikten sonra yine aynı üründen aldım. 17.3'ü kısa süre kullandıktan sonra vazgeçemedim kısaca.

Edit: Benim vuruşlarda epey farketti 15.6'dan sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı