Devlet lisesi vs Kolej

enesxq

Decipat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Flutter Developer
Merhaba, bu sene kolejden devlet lisesine geçtim ve çok şaşırdım neden mi?
Bir kere devlette herkes çocuk gibi davranıyor ya ne derler olgunlaşmamış işte biri geliyor annesine sövüyor diğeride onun annesine sövüyor ve bundan zevk alıyor kavga etmeler birbirine su dökmeler falan abi kolejde hiç böyle değildi bu normal mi? Ortama uyum sağlamam zor oluyor çünkü ben okula geç başladım ve yurt dışından geldiğim için 2 sene kaybım var yaş farkından olabilir mi?

Geçtiğin okulun kalitesiyle alakalı bu. Bahsettiğin öğrenci profili, hiçbir şey olma hedefi olmayan kişilerin bulunduğu sırf liseyi bitirsinler diye yapılan okullar. Nitelikli bir devlet okulunda bu durumları görmezsiniz. Okulla alakalı yani.

Bir kere devlette herkes çocuk gibi davranıyor ya ne derler olgunlaşmamış işte biri geliyor annesine sövüyor diğeride onun annesine sövüyor ve bundan zevk alıyor kavga etmeler birbirine su dökmeler falan abi kolejde hiç böyle değildi bu normal mi? Ortama uyum sağlamam zor oluyor çünkü ben okula geç başladım ve yurt dışından geldiğim için 2 sene kaybım var yaş farkından olabilir mi?
İyi devlet lisesiyse öyle şeyler gram yok da kötüyse olabilir.

Yani bilmiyorum yerel puanımla 91 ortalama ile girdim Anadolu lisesi.
Normal bir durum. Çok fazla böyle insanlar göreceksiniz o okullarda. Çünkü amaçları eğitim değil, aile baskısıyla okumaya devam eden ve 4 yıl sonunda çıkıp gitmek isteyen kişiler. Bu, onların kararı ve karışamayız.

Rahatsız etmemeleri için konuşabilirsiniz ama fayda edeceğini sanmıyorum. Maddi durum varsa koleje geçmenizi tavsiye ederim. İyi bir devlet lisesine gidemeyen herkese koleje gitmelerini tavsiye ederim.

Bir de meslek lisesini düşün.

Yeni konular

Geri
Yukarı