Devletçilik mi Liberalizm mi?

RUSHTOB

Hectopat
Makaleler
1
Bence liberalizm ama orduyu ilgilendiren konularda kesinlikle devletçiliği savunurum. Bence ordunun hiçbir malı özel şirketler tarafından üretilmemelidir. Ama elektronik sanayisinde falan özelleştirmeye geçilmesi taraftarıyım. Çünkü eğer sen bu adama destek verirsen bu adam 1 fabrika açar işleri iyi gider 2. fabrikayı da açar sonrasında paradan yana bir derdi kalmadığı zaman işçisine de iyi davranır. Zaten davranmak zorunda. Davranmazsa yükselemez. Neyse sizin de fikirlerinizi alayım dedim.

Not: Atatürk İlkeleri'nde devletçilik vardır ama bunun sebebi halkın parası olmaması ve fabrika kuracak güçte olmaması.

Bence liberalizm ama orduyu ilgilendiren konularda kesinlikle devletçiliği savunurum. Bence ordunun hiçbir malı özel şirketler tarafından üretilmemelidir. Ama elektronik sanayisinde falan özelleştirmeye geçilmesi taraftarıyım. Çünkü eğer sen bu adama destek verirsen bu adam 1 fabrika açar işleri iyi gider 2. fabrikayı da açar sonrasında paradan yana bir derdi kalmadığı zaman işçisine de iyi davranır. Zaten davranmak zorunda. Davranmazsa yükselemez. Neyse sizin de fikirlerinizi alayım dedim.

Not: Atatürk İlkeleri'nde devletçilik vardır ama bunun sebebi halkın parası olmaması ve fabrika kuracak güçte olmaması.
Dünya şu an Atatürk döneminin dünyası değil. Atatürk'ün dediği gibi " Eğer bir gün, akıl ile benim söylediklerim çelişirse, akıl yolunu seçin" .

Amerika'da savunma sanayi neredeyse tamamen özel sektörün elinde. Sonuç : Abd süper güç.

Devlet her işi kalitesiz ve pahalı yapar.

-Uçak motoru yapacağım diye fabrika açar.
-Bu fabrikaya ülkenin en iyi mühendisleri değil, iktidarın en iyi yalakaları işe alınır.
-10 kişilik iş için, amca oğlu dayı oğlu derken 100 kişi işe alınır.
-Bu boş beleş işe alınan boş beleş 90 kişi, iş yapmaya çalışan dolu düzgün 10 kişiye mobbing yapar siyasi gücü sayesinde. Sonuç olarak bu 10 kişi yurtdışına kaçar.
-Fabrikanın yönetim kurulu A'dan Z' kör cahil iktidar yalakalarından oluşur. İçlerinde hiç bir stratejik zeka bulunmaz.

Günün sonunda devletin uçak motoru yapmak için açtığı bu yer, boş beleş yalakaların çifter maaş alabildikleri yere dönüşür. Herhangi bir motorda üretilmez tabiki. Dönem dönem yurtdışından parça alınıp montaj yapılır, medyaya pazarlanır %100 yerli milli uçak motoru yapıyoruz şeklinde. Bkz. Altay Tankları ( %100 yerli ve milli deniliyordu, Almanya artık size motor satmıyorum dediğinde üretimi durunca pek de yerli olmadıklarını anladık )

Özel sektör asla sadakata bakmaz. Liyakat esastır. Patron üretmeyen çalışana maaş vermez. O yüzden 10 kişilik işe 11 kişi alınmaz. Çalışmayan adam kovulur. En iyi çalışan fabrikada tutulur.

PTT vb. özelleştirilen devlet kurumlarındaki memurlar diğer devlet kurumlarına dağıtıldılar. Bunların içinde ampül, priz değiştirmeyi bilmeyen elektrikçiler, hesap makinesiyle %18 kdv hesaplamayı bilmeyen muhasebecilere tanık oldum. Yıllarca devletin kanını emmişler. Senin benim vergimle maaş almışlar. Senin çocuğun işsiz kalmış onlar işe alınmış...

Özel sektörde çalışan kazanır. Kazanmak bir motivasyon olur ve rekabet başlar. Rekabetin olduğu yerde sürekli bir gelişim vardır.

ABD'nin özel sektör anlayışı ile bizim özel sektör anlayışımız arasında dağlar kadar fark var.

En basitinden bir uçak ihaleleri, dünya devleri olan Lockheed ve Nortrop sık sık karşı karşıya gelir. İki şirket de kendisini defalarca kanıtlamış olmasına rağmen ihaleyi vermeden önce prototip yapmalarını istiyorlar. Ve fiyat/performans'a bakıyorlar. ABD süper güç olmasına rağmen parayı bol keseden dağıtmıyor. Bizdeki gibi yandaşlarının ceplerine... neyse. Anladınız.

Özel sektör olacaksa ABD'deki gibi bir yapı ile olmalı. Çoğu devlet ihalesi ile proje alan şirket "Devletin malı deniz yemeyen domuz." kafasında takılıyor.

Devletin kendi birimleri de ayrı bir kafadalar. Kalite neredeyse çoğu zaman 0. Özellikle de yazılım alanında. Bir örnek ile;
PTT kep mailini aktif hale getirmek için e-imza gerekti. Bir client yazılımı koymuşlar sanırsınız 1998'den kalma. .jnlp uzantılı, anti-virüs programlarında "sakıncalı" olarak uyarı veren 5K ekran üzerinde pul kadar gibi görünen bir Java uygulaması hazırlamışlar. Bilgisayar mühendisi olarak kendimi övmek gibi olmasın ama daha iyilerini ben daha lisedeyken yazıyordum. Ya PTT'deki mühendisler yatıyor ya da ortada mühendis falan yok. Çünkü mühendis disiplinine sahip bir kişinin bu şekilde çalışan bir uygulamayı kendine yakıştırabileceğini düşünmüyorum.

Tabiki Liberalizm. 🐬
Devletçilik çağ dışı ve eskidi olduğunu düşünüyorum.
Gelişmiş ülkeler örnek almak gerekiyor bence.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı