Liberalizm mi iyi, cemiyetçilik mi?

slayerdutch

Hectopat
Makaleler
8
Bu liberalizm ile cemiyetçilik ne anlamadım. Yaptığım Politik Eksen Testine göre şu sonuçları aldım:

2021-05-06.png

Peki bu ne anlama geliyor? Ben her zaman solcuyumdur. Yok öyle cemiyetçilikmiş, liberalmiş bilemem. Ben her zaman solcuyumdur ama liberal isem ben solcu değil de neyim?

Bu liberalizm ile cemiyetçilik ne anlamadım. Yaptığım Politik Eksen Testine göre şu sonuçları aldım:

Eki Görüntüle 1010274

Peki bu ne anlama geliyor? Ben her zaman solcuyumdur. Yok öyle cemiyetçilikmiş, liberalmiş bilemem. Ben her zaman solcuyumdur ama liberal isem ben solcu değil de neyim?
Cemiyetçi'den kastı otoriter sanırım.

Neyin iyi neyin kötü olduğuna nasıl karar vereceğiz? O konuda sağcı-cemiyetçi çıkanlar da vardı. Onlara sorarsan sen yanlış yoldasın. Solcu-liberal çıkanlara sorarsan doğru yoldasın.

Son düzenleme:
Örneklerle söyleyin yani şunu, şunu yapınca Cemiyetçilik ya da Liberal oluyor.
Baktım hiç anlamadım.
Eğer devletin insanları denetlemesi vesaire ya da biraz ağır bir tabir olacak ama özgürlük karşıtı, otorite olsun gibi şıkları seçersen "cemiyetçi" olarak gösterdiği yere yakın çıkıyorsun. Eğer diğer türlü birey özgürlüğü, devlet otoritesini hoş bulmayan şıkları seçersen de liberal, özgürlükçü olarak tanımladığı kısma yakın çıkıyorsun.

Geri
Yukarı