DGS ile kaçıncı sınıftan başlanır ve derslerden muaf nasıl olunur?

Bence olumsuzluğa kendiniz itmeyin. Siz sınava hazırlanın elinizden geleni yapın sonucunu görün baktınız istediğiniz gibi değil ise o zaman alternatif yollar arayın. Şimdiden 6 ay sonraki sınavı yapamayacağınızı düşünerek alternatif yollara aramak saçma. O nedenle vakit kaybetmeden çalışmalarınızı hızlandırın.
Olabildiğince başaracağıma inanıyorum ama insan bu tarz şeyleri ister istemez merak ediyor. Olumlu mesajınız için teşekkür ederim.

İntibak döneminde eski okulundan aldığın ders içeriğini götürüp veriyorsun. Kurulda - komisyonda hem derslerin içeriklerini, dilini ve kredisini değerlendiriyorlar. İlaveten İTÜ gibi bazı okullar CC altındaki dersleri zaten intibakta değerlendirmeye dahi almıyor. Daha sonra sana hangi derslerden muaf olduğunu söylüyorlar sende ya itiraz ediyorsun ya da kabul ediyorsun. Bana kayıtta söyledikleri 1 yıl içerisinde 40 AKTS'lik ya da kredilik di tam hatırlamıyorum dersten muaf tutulursam yıl atlayarak başlayabileceğimdi. Ne yazık ki benim derslerimin geneli 2. ve 3. sınıftan muaf verildiği için ben yıl dahi kazanamadım, mesela aynı okulda farklı bir mühendisliği kazanan sınıf arkadaşım doğrudan 2'den başladı. Eskiden özellikle Kocaeli gibi bazı üniversitelerde doğrudan 3'ten başlayıp sadece alttan ders alarak 2-2.5 yılda bitirebiliyordunuz. Aynı üniversitenin lisansına geçtiğinizde bile artık bırakın 3. sınıfı 2. sınıftan bile başlamak imkansıza yakın. Bende bire bir aynı derslerden bile 3-4 tanesini muaf vermediler.
Evet hocam. Benim de bir arkadaşım CS için başka bir üniversiteye 2. sınıftan başladı, kendisi 3. sınıftı. Ben şahsen mezuna da kaldığım için yıl kaybetmek istemiyorum hukukta bir de staj meselesi de var. Umarım direkt kazanabilirim ve bu yollara gerek kalmaz.

Biz 3. sınıfta denk geldik. Ben giderken onlar hala oradaydı. Dolayısıyla ikinin üzerinde sürmüş gibi görünüyor.

Hukuk hariç alternatifiniz yok mu? Şahsen pek önermiyorum.
Aslında bazen Yönetim Bilişim Sistemleri okumayı düşünüyorum ama onun için ülkemizde pek kaliteli iş imkanı yok deniliyor diye duydum.

Son düzenleme:
@SheckWes00 sağlam bir üniversitede okursanız eğer hukuktan çok daha fazla imkan olabilir.

Duymak yerine LinkedIn'e girip iş ilanlarını incelemenizi tavsiye ederim. Bolca avukat ilanını görüp "ohh avukata da iş bitmiyormuş kardeşim ne güzel" diye düşünmeyin, açıp ilan içeriğini de okuyun. Çok sağlam tecrübe istediklerini göreceksiniz. "Herkes tecrübe istiyor kardeşim, ne alaka yav. Hallederiz bir şekilde" de demeyin. Hukukta bilgi her şeydir, ufak hatalarınız çok büyük riskler taşıyabilir.

Sağlam bir yere kapak atmadığınız sürece de üç kuruş para alıp arılardan beter çalıştırılacaksınız ve çevrenizdeki en zor işi yapan kişi muhtemelen daima siz olup insanların yaptığı kolay işleri görüp kazandıkları parayı duyup her gün lanet edeceksiniz.

Öte yandan, çevrem var, sermayem bol ve müvekkilim de hazır diyorsanız hiç beklemeyin direkt yapıştırın.

Ben de bir hukuk mezunu şimdi internetten kodlama videoları izleyen birisi olarak @Hiken 'e katılıyorum, hukuku boşverin :) . Ayrıca ders muafiyetleri bildiğim kadarıyla kurumdan kuruma değişiyor. Okan Üniversitesinde 1. sınıftan başlatıyorlar. Sanırım Yeditepe Üniversitesinde de öyle. Tahminim yabancı dil, Atatürk ilke ve inkılapları ve Türk Dilini herkes sayacaktır belki muhasebeyi de iktisata sayabilirler.

@SheckWes00 sağlam bir üniversitede okursanız eğer hukuktan çok daha fazla imkan olabilir.

Duymak yerine LinkedIn'e girip iş ilanlarını incelemenizi tavsiye ederim. Bolca avukat ilanını görüp "ohh avukata da iş bitmiyormuş kardeşim ne güzel" diye düşünmeyin, açıp ilan içeriğini de okuyun. Çok sağlam tecrübe istediklerini göreceksiniz. "Herkes tecrübe istiyor kardeşim, ne alaka yav. Hallederiz bir şekilde" de demeyin. Hukukta bilgi her şeydir, ufak hatalarınız çok büyük riskler taşıyabilir.

Sağlam bir yere kapak atmadığınız sürece de üç kuruş para alıp arılardan beter çalıştırılacaksınız ve çevrenizdeki en zor işi yapan kişi muhtemelen daima siz olup insanların yaptığı kolay işleri görüp kazandıkları parayı duyup her gün lanet edeceksiniz.

Öte yandan, çevrem var, sermayem bol ve müvekkilim de hazır diyorsanız hiç beklemeyin direkt yapıştırın.
Katılıyorum. YBS için örnek verecek olursak mesela Boğaziçi gibi bir üniversiteden mezun olsam belki çok daha büyük meblağlarda para kazanabilirim veya sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp yurt dışında da çalışma imkanı bulabilirim. Ama nedense kendimi savcı olarak hayal ediyorum (Bu arada avukat değil savcı olmak istiyorum :D) başka bir iş yaptığımı düşünemiyorum. O yüzden de diğer bölümlere karşı pek ısınamıyorum.

Geri
Yukarı