DGS kontenjanları neden az?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Boş konuşan belli oluyor da neyse bir şey demiyorum. "rahatça" gitmek olmuyor işte O, iki sene boyunca çevrenin, ailenin baskısı, gelecek kaygısı yaşayanlar var. Çok rahat konuşuyorsunuz ya makinesiniz ya da ruhsuzsunuz.

Puanı hangi bölüme yetiyorsa kişi de o şekilde tercih yapıp iki yıllık bölüme yerleşiyor. Ayrıca Meslek Yüksekokulu'nda verilen eğitim ile de yetinebilir DGS girme zorunluluğu diye bir şey yok. Neden iki sene daha sırf YKS çalışsın ki? Atıyorum bir bilgisayar programlama mezunu alanına, hevesine yöneleceğine gidip biyoloji mi çalışsın? Neden ön lisans alanından iş olanağı bulamasın devlet memuru ya da polis olamasın? DGS sonrası da lisans eğitimi görüp alanında daha bilgili olmasın? Ortada bir emek var emeğin karşılığını almak var. Kolayı zoru yok bu işin, azıcık mantıklı düşünün.

Boş konuşuyorsun hala, ben kimseye 2 sene ders çalışsın demedim.
DGS yerine YKS'ye 2 yıl çalışırsa yine istediği yeri kazanır.
Buradaki amaç daha rahat şekilde kazanmak.
Etrafta çok insan var hatta YKS ile hukuk kazanıp ardından bir de ön lisansa gidip okuyan devamında DGS'ye girip yine aynı okulda farklı bölüm okuyuyorlar. Herkes farkında bu şekilde rahat geçmenin.
Üstte bana meslek lisesinde fizik vs yok diyenler olmus bahaneye baksana. Yani kimse süzme m*l değilse rahatça 2 yılda her istediğini yapar. Sanki yemin etmis gibi gidiyorlar. İşin özü şu; kontenjanlar yüksek olabilir fakat ortalama yerlerde. En iyi ünilerde 5-10 kontenjan olursa hakka girilir.

Kimseyi DGS veya YKS diye zorlamıyorlar ki, Buradaki asıl nokta neden bir insanın DGS ile geçiş yapmasından rahatsızlar, O insan Ön lisans Okudu diye başarısız mı sayılıyor sana göre? Veya senin gibi Fizik Kimya Biyoloji yapmadı diye haksızlık olarak mı görüyorsun? Yerleşmek kolaysa (ki YKS'ye göre kolay) Bu yolu neden tercih etmeyip YKS'ye hazırlanıyorsun? Seni DGS'ye girmekten alıkoyan şey nedir?

Fizik, kimya ve biyoloji çözemiyorum diyorlar.
Yahu sen bu dersleri zaten mühendisliği kazanınca göreceksin. YKS ile başta bilip girmek mi? Hiç bilmeden direkt mühendisliğe geçmek mi?
DGS daha kolay, DGS ile yerleşme daha kolay. Buradaki kişilerin bırak aile baskını vs herhangi bir baskı olmasın 2 sene zaman verelim YKS çalış diye yine çalışmazlar çünkü aşırı zor. Bunu demek istedim de hepsi yukarıda ağlamıs :)

1. olarak ben DGS öğrencisiyim.
2. olarak da YKS ile girenlerin çok daha zor demek istiyorum.
Sınava MF ile hazırlanmakla üniversitede fizik/kimya görmek arasında fark var.
Son olarak da DGS'ye girenlerin tamamı kolay diye giriyor.
2 sene ön lisans yerine oturup fizik/kimya/matematik çalışsa yine aynı yere geliyor.
Gereksiz duyar kasmayın.
Şimdi soruyorum size 2 sene ön lisans okumak yerine neden 2 sene boyunca YKS'ye çalışmadınız? Sebebi belli değil mi? YKS ile girmenin DGS'ye göre çok daha zor olması.

Burada bir de meslek liseli vs diye boş konuşmıuşsunuz ben de açık lise mezunuyum şu anki aklım olsa ön lisans okumak yerine bu sürede YKS çalışırdım.
Tekrar belirteyim 2 yıl okumak yerine, 2 yıl YKS çalışan birisi çok rahat istediği bölüme gider. DGS düşünen insanların tek amacı rahatça gitmek.
Meslek liseli olup çok iyi yerlere giden arkadaslarım oldu. Bahane üretmeyin, kabullenin :)
Tamam işte sen de bir hata yapmışsın. O dönem bilememişssin. Aklında farklı planlar varmış. Şimdi sen 2 yıllık birikimini çöpe mi atacaksın? Neden en baştan yksye hazırlanasın ki? 18 yaşında kimin aklı başında da doğru tercihler yapabiliyor. Herkes doğru olduğunu sandığı şeyleri yapıyor. Daha sonra işleri vb görüp o zaman gerçekten isteyeceği yere gidiyor. Bu geçiş kısmının kolay olması lazım ama ne yazık ki ülkede ergenken yaptığın bir tercih tüm ömrünü değiştiriyor ve ondan dönmek için de tekrar yks ye hazırlanmak gibi belki yine 1 2 yılını alacak şey yerine dgsye girip en azından okuduğun yılları bir kazanca dönüştürüyorsun. Çöpe atmıyorsun. Rahatça gitmek demek kötü demek değil. Mesela burada anlattığım olayda zor olması demek insanların değiştirmek için cesaret etmeyip alt kademede kalıp veya tamamen farklı olan sevmediği bir işi ömür boyu yapması demek ve ülkeyi kötü etkilemek demek. Zor olan bir şey her zaman doğru diye bir şey de yok. Zorluk saçmalıksa insanın zor olduğu için onun peşinden gidiyim ve bir şekilde başarıyım çünkü başarı budur hissine kapılması da aldatmacadır.

Bana kalırsa en azından 1 yıl ortak dersler verilecek daha sonra bölüm seçilecek de neyse o başka konu. Bazı özel üniversiteler öyle yapıyor aslında 2 yıldan sonra bölüm seçiliyor.

Ayrıca her insan bu şekilde basit zaten diye düşünüp sınava giriyor diye düşünüyorsun. Alakası bile yok. Öyle yapan insan sayısı kaçtır. Zamanında çalışmamış ama sonra pişman olmuş, zamanında farklı planı varken planları değişmiş, veya iş bulmuş ama ünvanını yükseltmek için buna girmiş kaç kişi var bunlara bakmak lazım. Çok sığ düşüncedesin. Aynı zamanda bu insanların genel sınava girip iş hayatında karşısına bir daha katiyen çıkmayacak şeyleri öğrenmeleri yerine alan sınavına girmelerine sevinmemiz lazım ülke gelişiyor diye. Zaten insan olgunlaştıkça algılama seviyesi de artıyor ve gerekli şeyleri fark ediyor.

Neyse zaten yks dgs bunların hepsi araçtır amaç değildir. İnsanı hayallerine hangisi kavuşturuyorsa onu yapsın. Öyle olması da gerekiyor ama bu tarz tartışmalardan anlaşılacağı üzere ülkede onu yapabiliyorsun gel bi de benimkini yap yapabilecek misin tarzı sorularla sdik yarışına giren çok insan var.

Son düzenleme:
Tamam işte sen de bir hata yapmışsın. O dönem bilememişssin. Aklında farklı planlar varmış. Şimdi sen 2 yıllık birikimini çöpe mi atacaksın? Neden en baştan YKS'ye hazırlanasın ki? 18 yaşında kimin aklı başında da doğru tercihler yapabiliyor. Herkes doğru olduğunu sandığı şeyleri yapıyor. Daha sonra işleri vb görüp o zaman gerçekten isteyeceği yere gidiyor. Bu geçiş kısmının kolay olması lazım ama ne yazık ki ülkede ergenken yaptığın bir tercih tüm ömrünü değiştiriyor ve ondan dönmek için de tekrar YKS'ye hazırlanmak gibi belki yine 1 2 yılını alacak şey yerine DGS'ye girip en azından okuduğun yılları bir kazanca dönüştürüyorsun. Çöpe atmıyorsun. Rahatça gitmek demek kötü demek değil. Mesela burada anlattığım olayda zor olması demek insanların değiştirmek için cesaret etmeyip alt kademede kalıp veya tamamen farklı olan sevmediği bir işi ömür boyu yapması demek ve ülkeyi kötü etkilemek demek. Zor olan bir şey her zaman doğru diye bir şey de yok. Zorluk saçmalıksa insanın zor olduğu için onun peşinden gidiyim ve bir şekilde başarıyım çünkü başarı budur hissine kapılması da aldatmacadır.

Bana kalırsa en azından 1 yıl ortak dersler verilecek daha sonra bölüm seçilecek de neyse o başka konu. Bazı özel üniversiteler öyle yapıyor aslında 2 yıldan sonra bölüm seçiliyor.

Ayrıca her insan bu şekilde basit zaten diye düşünüp sınava giriyor diye düşünüyorsun. Alakası bile yok. Öyle yapan insan sayısı kaçtır. Zamanında çalışmamış ama sonra pişman olmuş, zamanında farklı planı varken planları değişmiş, veya iş bulmuş ama ünvanını yükseltmek için buna girmiş kaç kişi var bunlara bakmak lazım. Çok sığ düşüncedesin. Aynı zamanda bu insanların genel sınava girip iş hayatında karşısına bir daha katiyen çıkmayacak şeyleri öğrenmeleri yerine alan sınavına girmelerine sevinmemiz lazım ülke gelişiyor diye. Zaten insan olgunlaştıkça algılama seviyesi de artıyor ve gerekli şeyleri fark ediyor.

Neyse zaten YKS DGS bunların hepsi araçtır amaç değildir. İnsanı hayallerine hangisi kavuşturuyorsa onu yapsın. Öyle olması da gerekiyor ama bu tarz tartışmalardan anlaşılacağı üzere ülkede onu yapabiliyorsun gel bir de benimkini yap yapabilecek misin tarzı sorularla sdik yarışına giren çok insan var.

Hocam DGS öğrencileri tamamen işin kolayında bu çok net. Sanki matematik sadece DGS sınavında var. Yahu çok çok daha ilerisini mühendislikte göreceksin, temel matematiği yapamayan insanın mühendislikte ne işi olabilir? İnsanlar mühendislikte mat, fizik vs görmeyeceğini düşünüyor üstüne DGS kolay olsun istiyor. Oldu paşam sınavsız girilsin direkt :D

Hocam DGS öğrencileri tamamen işin kolayında bu çok net. Sanki matematik sadece DGS sınavında var. Yahu çok çok daha ilerisini mühendislikte göreceksin, temel matematiği yapamayan insanın mühendislikte ne işi olabilir? İnsanlar mühendislikte mat, fizik vs görmeyeceğini düşünüyor üstüne DGS kolay olsun istiyor. Oldu paşam sınavsız girilsin direkt :D
Demek istediğim aynı bu mesajda da yaptığın gibi belli bir kesimi alıp genelleme yapıyorsun. Çok sığ düşünce tarzı. Biraz ufkunu açmanı öneririm. Giren binlerce insan var ve 90% seninkinden çok farklı düşüncesi var emin olabilirsin buna. Mühendislikte hangi dersleri göreceğini biliyorum. DGS kolay olsun diyen de olmadı. Gereksiz tartışmıcam zaten üstte yazıyor her şey.

Demek istediğim aynı bu mesajda da yaptığın gibi belli bir kesimi alıp genelleme yapıyorsun. Çok sığ düşünce tarzı. Biraz ufkunu açmanı öneririm. Giren binlerce insan var ve 90% seninkinden çok farklı düşüncesi var emin olabilirsin buna. Mühendislikte hangi dersleri göreceğini biliyorum. DGS kolay olsun diyen de olmadı. Gereksiz tartışmayacağım zaten üstte yazıyor her şey.

Bennim dediklerim çok açık, soruyu soran kişi de kontenjanların az olmasından şikayetçi bir başkası sınav zorluğundan. Ağlamanın bir anlamı yok. Herkes bile bile hareket edecek kimse kolaya kaçmayacak.

Bennim dediklerim çok açık, soruyu soran kişi de kontenjanların az olmasından şikayetçi bir başkası sınav zorluğundan. Ağlamanın bir anlamı yok. Herkes bile bile hareket edecek kimse kolaya kaçmayacak.
Herkes bile bile hareket edemiyor işte. 18 yaşında bir ergenken sen de edememişsin mesela. Bildiğini sanıyorsun ve yanlış kararlar alıyorsun. Böyle sınavların olması da bu noktada sana yardımcı oluyor ki bence doğru olan da bu. Neyse uzadı

Herkes bile bile hareket edemiyor işte. 18 yaşında bir ergenken sen de edememişsin mesela. Bildiğini sanıyorsun ve yanlış kararlar alıyorsun. Böyle sınavların olması da bu noktada sana yardımcı oluyor ki bence doğru olan da bu. Neyse uzadı

Yahu yanlış karar aldığımı nereden biliyorsun? Benim kafamda o dönem rahat rahat DGS'ye girerim düşüncesi vardı. Bu her kişide aynı. Sanki mühendislik daha zor değilmiş gibi DGS ile kolaylık sağlamayı düşünüyordum. Herkes araştıracak bu işler böyle. Herkes bilinçli olmak zorunda. Yok DGS kontenjanı düşsün, yok sınav zor. Zaten kontenjanların düşme sebebi de bu herkes DGS'ye kayıyor diye oldu ne olduysa. Neyse gereksiz konu iyi Sosyaller🤝

Yahu yanlış karar aldığımı nereden biliyorsun? Benim kafamda o dönem rahat rahat DGS'ye girerim düşüncesi vardı. Bu her kişide aynı. Sanki mühendislik daha zor değilmiş gibi DGS ile kolaylık sağlamayı düşünüyordum. Herkes araştıracak bu işler böyle. Herkes bilinçli olmak zorunda. Yok DGS kontenjanı düşsün, yok sınav zor. Zaten kontenjanların düşme sebebi de bu herkes DGS'ye kayıyor diye oldu ne olduysa. Neyse gereksiz konu iyi Sosyaller🤝
Rakip mi istemiyorsun kardes aglama burada DGS girecez inadina xd

Şu anki aklınla yksye çalışırdım demişsin ya pişmanlık var ortada. Hata yapmışsın. Herkes yapar ama merak etme. Hala her kişide aynı diyorsun. Ben kendi bölümümde tanıdığım 2 3 insan dışında senin gibi düşünüp de kayıt olan görmedim .d. Gerçekten herkesi kendin gibi sanıyorsun. Örnek vereyim ben dgsden bi haber 2. üni diye okudum. Daha sonra diploma yeterli gelmedi bu noktada yanılmıştım ve baktım ki dgs denen şey var. Kullandım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı