DGS vs. Veterinerlik vs. Mezuna Kalmak

sizce ?

• dgs

Oy: 2 22,2%
  • vet.

Oy: 2 22,2%
  • mezun

Oy: 5 55,6%

• Oy verenlerin toplamı
    9
  • Anket kapandı .

mr_hidir

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben AYT'de kaydırma yaptım ve 70 bin yapabilecekken 420 bin yaptım. TYT'de çok daha iyi sıralamam ve ben bu sene mezuna kalmak hiç istemiyorum. Ben de bulunduğum ilde iki senelik üniversiteye gidip DGS ile tamamlamak ve Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesinde tam burlu veterinerlik arasında gidip geliyorum... He bir de mezun olayı var ama o en son çarem çünkü gerçekten hiç istemiyorum.
3 seçeneğim var kısaca:
  • DGS
  • Veterinerlik (Hayvanları seviyorum ama bu işi yapacak kadar değil.)
  • Mezun (Hiç istemiyorum.)

70 bin yapabilecek kapasitedeysen DGS'yi çok daha iyi bir şekilde yapabilirsin. Gidecegin 2 senelik bölümde kendi şehrindeymiş zaten,hem fazla masrafta olmaz. Bence DGS düşün derim

Sevmediğin bir bölüme 2 seneyi bırak 4 sene dayanamazsın. Hayvanları sevmek ayrı o bölümü sevmek ayrı. Benim tavsiyem ne kadar zor olsada tekrar hazırlanman gerçekten iyi bir net yapabildiysen seneye çok daha iyisini yaparsın.

Merhaba. Ben veteriner fakültesi öğrencisiyim. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bizim bölüm sadece hayvanları severek icra edilecek bir bölüm değil maalesef. Her ne kadar asıl odak noktamız farklı canlılar olsa da neticede yine insanla muhatap olmaktayız.
Bunun yanı sıra üstünüzün kokmasına, çeşitli vücut sıvılarıyla temas etme ihtimaliniz olacak. En basitinden geçen hafta bir sığır sürüsüne tüberkülin testi yaptık ve çoğu hayvan tüberküloz çıktı. Bu çeşit zoonoz dediğimiz (hayvanlardan insanlara geçen) durumların içerisine de düşebiliyoruz.
Fakültedeki dersler için düzenli olarak çalışmak gerekiyor. Son gün çalışıp sınav geçilecek bir bölüm asla değil.
Bunları düşünmeniz de kararınızda etkili olabilir. Farklı sorularınız olursa elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

Hocam sez zaten 70 bine girecek kapasitedesin(kaydırma yapmasaydın böyle olacaktı). Bir yıl daha çalışırsan hem daha iyi bir sıralama elde edersin hem direkt istediğin bölümü okursun. Ben olsam böyle yapardım.

TYT sıralam kaç?

DGS önermem. 2 yıllık bölüm okuma sonrası yerleşmek zor (kontenjan azlığı) Eğer puan kasabiliyorsan mezuna kalmanı tavsiye ederim.

Hayatından bir sene gider ama istediğin puanı almış ve İyi tercih yapmış olursun.

Geri
Yukarı