Diablo Immortal çıktı!

G3BEN

Hectopat
Makaleler
1
Google Play'den bildirim geldi. Oyun şuan indirilebilir. Ön kayıt yaptırmıştım, gerçi 100 bin+ indirme gerçekleşmiş. Biraz oynayıp yorumlarımı paylaşırım.
Screenshot_2022-06-01-16-00-31-834_com.android.vending.jpg

Oyunu indirdim. Battle Net girişi yapmadan direkt daldım oyuna. Ya arkadaş bir mobil oyunun öğretici kısmı bile bu kadar zevkli olur mu? Şaşırdım valla. Neyse...
Oyuna giriş yaptığımızda bizi hemen misafir olarak algılayıp otomatik bir bölgeye ve server'a atıyor. Tavsiyem bölgeyi el ile Avrupa seçip el ile düşük pingli bir server'a geçmeniz.
Battle Net hesabınız varsa sol üst menüden giriş yapabilirsiniz. Bana 9 dakikalık bir bekleme verdi, ben direkt misafir olarak oyuna girdim.
Oyun sizden bir sınıf seçmenizi istiyor. Sonra Nick girip oyuna dalıyorsunuz.
Sınıflar hakkında geniş bilgi veremeyeceğim, ileride ekleme yaparım.
Ben her zamanki gibi büyücü (Wizard) seçip, bayan karakter açıp devam ettim.
Oyun ara sinematikler ile -ki müthiş uğraşılmış- hikayeden bahsederek oyuna hazırlıyor. Hikaye sanırım Diablo 2 ile 3 arasında geçiyor pek uzun izlemedim.

Poe oynayan bilir, yeni karakter açınca oyuna ısındırmak için 1-2 dakikalık öğreticide 2-3 zombi kesip, güçsüz bir boss kesip şehre girersiniz.
Burda baya öğretici/asıl oyun karışık bir sistem yapmışlar. Birden fazla mini boss, 1 adet bölüm sonu boss'u, hikayeden parçalar vs. zenginleştirmişler. En nihayetinde son boss'u kesip şehre giriyoruz. Şehirde bir kaç kişi ile konuşup, hikaye hakkında bilgi alıyoruz. D. Cain burda bize kiliside yol gösteriyor, olanları anlatıyor, güvenlik gelip şehre saldırı olduğunu söylüyor, şehri savunup D.Cain'e gidiyor, kilisede konuşuyoruz. Seviye 10 olduk. (Tüm bunlar olurken oyun size envanter sistemini, skill sistemini kabaca anlatıyor.)
Kiliseden çıkarken tüm MMORPG lerdeki benzer şekilde gerçek oyuncular ile birleşiyoruz.

Oyunda skill yükseltme PC'dekinden farklı olarak seviye atladıkça otomatik olarak gerçekleşecek. Bu bence yeni başlayanlar ve bu tarz oyunlara yeni girenler için iyi bir yön; ancak benim gibi max/min OP sınıf (KO'daki paper mage gibi denebilir) oluşturmayı sevenler için dezavantaj.
Screenshot_2022-06-01-17-23-58-573_com.blizzard.diablo.immortal.jpg

Attribute sistemi de PC'deki gibi değil, kuşandığımız ekipmanlardan aldığımız puanlara göre belirleniyor. Bu bence hem iyi hem kötü. Benim görüşüm, iyi yanı dengeli bir sınıf sistemi olacağı yönünde, kötü yanı ise OP (over power) bir sınıf oluşturamayacağız.
Ayrıca oyunun P2W olmadığını düşündüğümüzde bir artı olarak daha eklenebilir.
Screenshot_2022-06-01-17-23-20-889_com.blizzard.diablo.immortal.jpg

Oyunun Dünya Haritası gerçekten büyük, hikayeyi bitirdiğimizde de hala oynanabilir olması haritadan marjinal fayda sağlamak için avantaj. Bence daha da büyük olabilirdi, en azından ileride güncelleme ile ekleme yapılacağını veya başka dünyaya geçiş yapılabileceğini düşünüyorum.
Screenshot_2022-06-01-17-23-04-186_com.blizzard.diablo.immortal.jpg

Şehir haritalarının da büyük olması, görev çeşitliliği/çokluğu için güzel. Aynı zamanda dünya haritasının da ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.
Screenshot_2022-06-01-17-22-50-518_com.blizzard.diablo.immortal.jpg

Oyunda yine party sistemi var ve çok keyifli olacağa benziyor. 4 kişiye kadar party kurulabiliyor. Party sisteminin olması ayrıca oyundaki boss'ların da zorlu olacağını sezdiriyor.
Screenshot_2022-06-01-17-22-39-110_com.blizzard.diablo.immortal.jpg

Çoğu mobil oyunda olduğu gibi bir battla pass sistemi burada da var. Zaten oyun geliştirilirlen çeşitli event ve günlük/haftalık/aylık görevlerin de olacağı söylenmişti. Oyunu canlı tutmak adına çok iyi oldu.
Screenshot_2022-06-01-17-20-20-628_com.blizzard.diablo.immortal.jpg

Achievements kısmı henüz açık değil, ileride güzel şeyler bizi bekliyor. :)
Screenshot_2022-06-01-17-20-26-556_com.blizzard.diablo.immortal.jpg

Evet, oyun kabaca böyle. 10-15 dakikalık oynama süremde gayet zevkli bir giriş yapıldığını ve asıl oyunun gelecek güncellemeler ile daha büyük olacağını düşünüyorum. Umarım öyle de olur.

Ha bu arada oyun büyüyecek derken şunu da belirteyim:
Oyunun boyutu Play Market'te 2GB. Oyuna girince 1GB daha veri indirmesi gerekiyor. Daha sonra oyuna giriyorsunuz. Oyun içi indirme seçeneklerinde çoğu "kaynak paketi" olmakla birlikte harita, kozmetik ve hd görüntü, ses paketlerinin de olduğu indirmelerin toplamı yaklaşık 12GB ! Evet, 12GB. İleride harita girişlerinde indirme beklememek ve diğer kozmetik parçaları da merak ettiğim için indirmeye başlıyorum, sanırım akşama anca iner. :)

Rehber niteliğinde olmasını isterdim ancak şuan tatilde olsam bile 1 ay sonra çok akif oynayamayacağım için başlangıç bilgilerimi sizinle de paylaşmak istedim. Mesajlara düzenleme yapamıyorum. Yeni bilgiler edindikçe diğer sayfalardaki mesajlarıma alıntı veya süprizbozan içinde link olarak paylaşacağım.

Android 10.0 desteklemiyor of.
Henüz denemedim ama emülatör ile oynanabilir sanırım. MSI'ın emülatörü vardı en son, tencent'in ki de iş görür. Kontrolcüyü destekliyor oyun çünkü.
Düzenleme: Yalnız yukarıda PC'deki gibi bazı skill/stat yükseltmeleri yapılamıyor demiştim ancak Diablo 2 LOD ve Resurrected'deki gibi demek istemiştim. Çünkü Diablo 3'ü çok oynamadım, oyunun başındaki iskeletler hariç hiç bir şey hatırlamıyorum. 😁
Bu arada oyunun PC versiyonu da var. BattleNet client'ini indirdiğinizde BETA sürüm olarak PC'ye de indirebiliyorsunuz. Şuan için deneme yapamadım, 24GB diyor. Ya arkadaş bu oyun neden bu kadar büyük. Umarım her şey itemler içindir. 🥲 Neyse sabaha da PC BETA'sını denerim, ben biraz daha akayım.

Son düzenleme:
Henüz denemedim ama emülatör ile oynanabilir sanırım. MSI'ın emülatörü vardı en son, Tencent'in ki de iş görür. Kontrolcüyü destekliyor oyun çünkü.
Düzenleme: Yalnız yukarıda PC'deki gibi bazı skill/stat yükseltmeleri yapılamıyor demiştim ancak Diablo 2 lod ve resurrected'deki gibi demek istemiştim. Çünkü Diablo 3'ü çok oynamadım, oyunun başındaki iskeletler hariç hiçbir şey hatırlamıyorum. 😁
Bu arada oyunun PC versiyonu da var. Battlenet Client'ini indirdiğinizde beta sürüm olarak PC'ye de indirebiliyorsunuz. Şu an için deneme yapamadım, 24 GB diyor. Ya arkadaş bu oyun neden bu kadar büyük. Umarım her şey itemler içindir. 🥲 neyse sabaha da PC Beta'sını denerim, ben biraz daha akayım.

Emülatore gerek yok Battle netten PC dende oynanabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı