Diablo Immortal çıktı!

Valla ben bilgisayardan alışamadım. Uzun zamandır D2 de oynamadığım için bir garip geldi. PC için battle.net kendi uygulaması/emülatörü ile oynamak en iyi deneyimi verecektir.

Telefon ile hala oynuyorum. Parça parça konuyu güncellemek isterdim ama her gün yeni bir şey keşfediyorum ve bazı şeyleri yanlış anladığımı fark ediyorum. Bu nedenle yanlış bir şey yazmak istemiyorum.

Oyunda 60(25) seviye oldum. İlk başta Wizard açmıştım, merak ettiğimden Necromancer'a bir bakayım dedim, dedim ve öyle kaldı gitti. Mage karakter 45. seviyede kaldı. :)
Oyun baya baya sarıyor. Tek takılmak biraz sıkıcı olabiliyor. Seviye sınırını geçtiğinizde zorluk yükseltebiliyorsunuz ve daha iyi itemler düşüyor, daha fazla exp. kazanıyorsunuz vs. vs. Yüksek zorlukta da dungeon'lara mutlaka party kurmak gerekiyor. Bu nedenle solo oynamak biraz sıkıcı olabiliyor ki zaten oyun sizi bir clan'a ve warban'a sokmak için yönlendiriyor. Yani bu pek "solo takılayım arada pvp de solo adam keserim" oyunu değil. Ama elbette günde 1-2 saat girip yaratık kesip, etrafta dolanıp onla bunla muhabbet edip keyfinize bakabilirsiniz. Oyun bu konuda hiç bir sınırlama koymuyor. Arkadaşları ile oynayan da solo oynayan da bu tarz oyunları seviyorsa hüsrana uğramaz.

Oyunda iki ana grup var: Immortals ve Shadows. Bu iki grubun dışında Adventurers diye 3. bir grup daha var. Bir gruba dahil olmak zorunda değilsiniz ama her grubun kendine göre avantajları var. Adventurers hariç. Bunu şöyle tanımlasam:
Adventurers, oyuna yeni başlayanlar (yeni karakter açanlar için yani) bu gruba dahil. Bu gruptakilerin herhangi bir buff'ı yok. İsteyen herkes tüm oyun boyunca bu grupta kalabilir. Sözün özü Adventurers grubu diğer iki grubun dışında kalanlar.
Shadows, oyundaki ikinci grup. Kendi içinde çok iyi buff'a sahipler. Detaylara girmek istemiyorum, harfiyen anlatamayacağım, ingilizcem kısıtlı-düzgün çeviremeyebilirim.
Immortals, oyundaki birinci grup. Sanırım (yanlışım varsa düzeltin) bu gruba girenler server'a ilk girip 35+ seviyeye ulaşıp adını yazdıran kişiler. Çünkü oyundaki ilgili pencerede hangi server'a girdiysem hep dolu.
Immortal grubu oyundaki birinci grup ve oyun bunu cömertçe gözler önüne seriyor. En iyi market teklifleri, satın alınabilen efsane eşyalar bu gruba ait, kendilerine göre sağlam buff'a da sahipler.
Server'da Shadow Lottery diye bir yarışma var. Bu yarışmaya katılıp çekiliş ile belirlenen oyuncular (Shadow Grubundaki) 3 yaratık ile kafa kafaya giriyor, eğer kazanırsa "sigil" bir nişan kazanıyor. Bu nişan ile birlikte oyuna yeni başlayan dediğimiz, grupsuz olan Adventurers arkadaşlara Shadow olma şansı veriyoruz.

Shadow olmak neden önemli?
Öncelikle verilen buff'lar çok iyi. Dungeonlardan sonra gelen ödüllerdeki şans, karakteri geliştirmekte kullanılan taşların bulunmasındaki şans artışı; hasar artışı, defans artışı; karakter geliştirmeye odaklı bir oyunda hemen hemen ihtiyacınız olacak her şey bu gruba dahil olanlar için geçerli. Oyunu gerçekten oynamak isteyen, vaktini harcadığı şeyde emeğini görmek isteyen bir oyuncu elbette böylesine bir şansa sahip olmak ister. İsterse Adventurer olarak da kalabilir, mecburiyet yok.
Bir diğer sebep ise Immortal olmak için Shadow olmak gerekli. Bu biraz tuhaf gelebilir ama öyle değil...
Dediğim gibi oyunda 2 ana grup var. Birinci sırada Immortals grubu var ve oyun (bana göre öyle olmasa da) bu grubun üzerine kurulu. Grupların sıralaması değişmiyor ama gruplara ait olan clan'lar değişebiliyor. Haftalık savaşlar oluyor. Savaşlar Immortals ile Shadows arasında. Her gruba mensup olan clanlar savaşıyor demek daha doğru olur. Her grubun içindeki clan'lar da kendi içlerinde yarış halinde, Çünkü, yukarıda bahsettiğim verilen buff'lara ek olarak grubun içinde de clan'ların başarı sıralamasına göre farklı arttırımlar oluyor. Burdan sonrasını duyumlara göre yazacağım, bu haftaki savaşa katılamadım. Görmedim ama anlattıkları bu: grubun en iyi 10 klanı ile diğer grubun en iyi 10 klanı arasındaki seçilen klanlar savaş yapıyor. Shadows kazanırsa, kazanan tacı alıyor ve Immortals klanını yerinden ediyor. Böylelikle Shadows grubundaki bir klan artık Immortals grubuna ait bir clan oluyor, yanında bir klanı daha Immortals yapabiliyor.

Yani biraz uzun yazdım evet ama bu savaş işini daha tam çözemedim. Çözenler varsa bilgilendirirse sevinirim.

Evet savaş falan anlattım ama bu PvP bölümü için P2W yani "öde ve kazan" sistemi mevcut. Kaldı ki oyuna para harcasanız bile yapabilecekleriniz sınırlı. Bir kere alabileceğiniz itemlerin bir süresi var. İstediğiniz itemi istediniz zaman bulamıyor veya yapmak istediğiniz build için gerçekten çok para harcamanız gerekiyor. Bu bence oyundan alınan zevki düşürüyor, yani para harcamak zorunda olmak değil, şu oyuna 20-30 bin TL yatırsan bile senden daha fazla para akıtan biri senden üstün gelebilir. Bu da oyundan aldığın zevki azaltır (bence).
En temizi para falan yatırmadan kafana göre deneye deneye oynamak, zaten para akıtan adamların yeri yurdu belli, bizim gibi oyuncularla pek işleri yok.

Oyundaki PvP'nin tek önemi bu savaş. Shadow isen savaş ile Immortal olmak; Immortal isen savaş ile bulunduğun konumu korumak. Bu arada clanlar 100 kişilik, herkes savaşmıyor. Belli bir sayı var, bunu clan lideri belirliyor. Clan hangi ruba geçerse üyeler de o gruba geçmiş oluyor.

Shadows olarak kalmak iyi ise hiç bu PvP işlerine girmeye gerek yok. Elbet size Shadows olmak için teklif veren (sigil ile) biri olacaktır.

Yalnız şu da var, oyunda Battle Point diye bir sistem var ve PUBG/Pubgmobile oynayan bilir oradaki sistemin aynısı. Ama bu oyunda gözle görülür bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız bunu almanız gerek. 1 aylık 85 TL. Normal zaman harcayarak çıkarmanız gerçekten uzun sürecek taşlar ve itemler (bazıları gerçek para ile almak gerekiyor) bu sistem içine dahil. Bir de 250 TL'lik kozmetik içeren türü de var ama hiç gerek yok. Town Portal şekli için 160 TL'den fazla para vermeye gerek yok. 3 aylık BP alır çatır çatır yaz bitene kadar kasmak daha mantıklı.

Tabi ilk başta söylemem gerekeni en sona ekledim, oyun kesinlikle P2W değil. Paranın size kazandıracağı şeyler var. En kabaca size zaman kazandırır, ama zaten bir oyuncu oyunu oynadığı süre boyunca bunlara elbet ulaşacak. Yani bunlar sizin oynadığınız ücretsiz kısım ile ilgili değil.

Oyun hakkında çeşitli detaylara giremedim. Görevleri, boss'ları, haritaları, skill'leri, yetenek ağacını, paragon bonuslarını, efsane item esans saklaması gibi bir çok detay var. Oynadıkça görüyor, oyun size anlatıyor. Bu tarz oyunları seviyorsanız oynayın. Telefonda sarmıyorsa sizi PC'de deneyin. Optimizasyon kötü onu söyleyeyim ama bir deneyin siz.
Keyifli oyunlar.
Önceden oynamış olanlar necromancer sınıfını önerir mi?
Aslında mesajınıza cevap olarak yazmayı planladım ama düşündüğümden uzun oldu. Necromancer yeni başlayanlar için en uygun karakter diyebilirim. Geride oynayıp tüm işi iskeletlere yaptırıyorsunuz. Barbar da yeni başlayanlara uygundur. Ben Wizard ve Crusader ile başlamıştım. Sırf bakmak için Barbar oynadım, 30 LvL'den sonra sarmadı. Crusader yanlışlıkla Alman server'da açtığım için orda kaldı. Wizar'ı belli bir seviyeye kadar oynadıktan sonra genelde solo oynadığım için herkesin tavsiyesi Necromancer denemek istedim. İnan öyle de kaldı. Oynaması basit, eğlenceli ve parti için destek olma şansınız da var. Şunu gördüm oyunda, en azından benim oynadığım server'da (Crystal Arch) çok oyuncu Necromancer, D.Hunter, Barbar diye gidiyor. Başlangıç için tavsite ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı