Dijital fotoğraftan poster baskısına

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.632
En iyi cevaplar
742
Beğeniler
89.166
Yer
İstanbul
bitmis-hali-jpg.2169


orjinal-resim-jpg.2170


Dijital fotoğraftan poster baskısına

En sevdiğiniz resmi daha göze çarpar bir hale mi getirmek istiyorsunuz? Size şimdi dijital bir fotoğrafı çok kolay bir şekilde nasıl büyük boyutlu bir poster haline getirebileceğinizi göstereceğiz.

  • Gerekenler: Photoshop Elements veya Photoshop CS
  • Bu Yazıda Öğrenecekleriniz: Sevdiğiniz bir resmi A3 boyutunda hazırlamak
  • Gereken süre: Yaklaşık 15 dk.

Zor bir günün ardından arkanıza yaslanın ve sizin için önemli olan bir resmi büyük bir bilgisayar ekranında gösterebilmenin tadını çıkarın. Kimi zaman çektiğiniz bir resim, harika renk uyumu, içerik ve nesnelerin sıralanışıyla oldukça göze çarpabilir. Peki, böyle güzel bir resmi dijital olarak bir toz parçası haline getirmeden önce isteğinize bağlı olarak bir çerçeve veya albüm içine alıp ya da daha uygun bir ölçekte bir poster haline getirmek istemez misiniz? Üstelik bu masraflı ve zaman harcayan bir şey de değil. Birkaç Photoshop marifetiyle 15 dakikada resminizi etkileyici bir poster haline getirebilirsiniz. Şimdi size resimlerde Photoshop araçlarını ve komutlarını kolay bir şekilde ve aynı zamanda pratik olarak nasıl bir poster yapabileceğinizin sırlarını söyleyeceğiz. Ayrıca çekmiş olduğunuz resme daha iyi bir ifade verebilmek için büyük boyutta, arka planı siyahla doldurulmuş bir halde nasıl yapıldığını ve belgeyi çerçevelemek için beyaz bordürün nasıl yapılmasını gerektiğini de göstereceğiz. Bunun dışında resminizin daha profesyonel görünmesi için başlık eklemesini de keşfedeceksiniz.

1-Poster büyüklüğünü belirlemek

resim-1-jpg.2171


Bunu yapmak için olarak “File /New/ BlankFile” yolunu izleyin. Açılan penceredeki isim kutucuğunu “Poster” olarak değiştirin ve alttaki “Preset” kutusundan “International Paper(DIN FORMATE)” seçeneğini tıklayın. Büyüklük kısmını A3 olarak belirleyin ve “Background Contents” kısmını da “White” olarak seçin, “OK” yaptıktan sonra boş bir A3 belgesi hazır durumda olacaktır.

2- Çevirme ve dönüştürme

resim-2-jpg.2172


Varsayılan olarak, oluşturduğunuz boş tuval, portre formatında görünür. Ona uygun bir yatay hal kazandırmak için “Image / Rotate / 90 Degrees Right” yapın. Şimdi varsayılan arka plan beyazını siyah yapmak için [Ctrl]+ tuşlarına basın ve resmin rengini değiştirin. Alternatif olarak “Select/All”,”Edit/ Fillselection” yapın ve içerik menüsünden siyahı seçerek yüzeyi siyah yapın.

3-Resim eklemek

resim-3-jpg.2173


Yeni bir pencere içinde ya kaynak dosyanızı açın ya da kendi resminizi seçin. Şimdi “Select / All” ve daha sonra da “Edit / Copy” yapın. Poster belgenizi geri getirdikten sonra arka plan üzerine yeni bir katman halinde fotoğrafınızı eklemek için “Edit / Paste” yapmalısınız. Araçlar paletinden “Move Tool” aracını seçin ve klavyenizdeki ok tuşlarıyla başlık için küçük bir boşluk bırakmayı unutmadan resmi konumuna doğru taşıyın.

4- Seçim yapmak

resim-4-jpg.2174


Resmi güzel bir şekilde siyah arka plandan kurtarmak için, resmin kenarlarını çerçevelemede beyaz bir bordür kullanabilirsiniz. Bunu da yapabilmek için katman paletini etkin hale getirmelisiniz o yüzden “Window / Layers” yapın ve daha sonra resim katmanındaki küçük görünüşünün üzerine gelerek [Ctrl + [Tıklama] yapın (Layer 1). Böylece resmin etrafında çizgiler hareketli bir hale gelecektir.

5- beyaz çerçeve eklemek

resim-5-jpg.2175


Kenarları beyaz çerçeve haline getirmek için “Edit / Stroke (Outline)“ yapmalısınız. “Stroke” penceresinde genişliği (Width) 5 piksel olarak ayarlayın ve “Location” kısmını da “Outside” olarak belirleyerek artık bordür rengini seçebilirsiniz. Düşündüğünüz rengin üstüne bir kez tıklayıp “OK” dedikten sonra ayarları resmin kenarlarına uygulayın ve [Ctrl] + [D] yaparak seçimi kaldırın.

6 – başlık eklemek

resim-6-jpg.2176


Başlığınızı koymadan resim tamamlanmış sayılmaz. İstediğiniz başlığı resme eklemek için araçlar paletinden “Horizontal Type tool” seçin. Renk menüsünden bir rengi belirleyin fakat bize sorarsanız size beyazın daha iyi olacağını düşünüyoruz. Ayrıca yazı karakterini “Ariel regular” yapıp font büyüklüğünü de “24- 30” arasında herhangi biri olarak ayarlayın. Büyük harf için “Caps Lock”a basarak yazınızı oluşturun.
 
Yukarı