Dijital lisansımı tekrar kullanabilir miyim?

nefti

Kilopat
Makaleler
4
Merhaba Sosyal. Yakın bir zamanda bilgisayarıma temiz kurulum yapacağım. Bu arada yılda 1-2 kez bu işlemi yaparım. Soruma gelecek olursak, Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Etkinleştirme'ye baktığımda ''Windows, Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi'' yazısını görmekteyim. Şimdi ben bilgisayarıma temiz bir kurulum yapınca bu lisans hala geçerli olacak mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bildiğim kadarıyla tek kullanımlık bir kod ise format atınca bir daha kullanamıyorsun. Eğer tam sürüm kod ise istediğin kadar kullanırsın. Tek kullanımlık kodlar 10-15 tl civarı oluyor. Normal kodlar da 200-500 tl arası değişiyor.

Bildiğim kadarıyla tek kullanımlık bir kod ise format atınca bir daha kullanamıyorsun. Eğer tam sürüm kod ise istediğin kadar kullanırsın. Tek kullanımlık kodlar 10-15 tl civarı oluyor. Normal kodlar da 200-500 tl arası değişiyor.
Arkadaşlar tek kullanımlık (kullan at türü) lisans yoktur.

Benim şuan kullandığım lisans öyle. Kendim bir siteden aldım 10 tl ye windows u orjinal yaptım ve format atınca gidiyor. Neye dayanarak beni yalancı konumuna düşürüyorsun anlamadım.
2 türlü lisans vardır piyasada OEM ve RETAİL olarak satılır.
OEM key;
  • Windows'un yüklendiği bilgisayara kalıcı olarak atanır. Başka bir deyişle OEM lisans zimmetlendiği bilgisayarla beraber kullanılır ve hiçbir şekilde başka bir bilgisayarda kullanılamaz. Sınırısız format atabilirsiniz lisans silinmez.
RETAİL key;
  • Retail key ise istediğin bilgisayarda kullanabilirsin tek şartı tek bilgisayarda etkinleştirmek kaydı ile dilediğiniz kadar farklı bilgisayara yükleyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı