Dijital Madenciliğin Dini Boyutu

LastWorld41

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Hep sorulan sorularda para üzerine soruluyor. Ben de değişik bir açıdan bakmak istedim. Sizce bu dijital madenciliğin dini boyutu nedir ?

Not: Amacım dini bir tartışma çıkarmak değil konuyu başka yerlere sürmeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hep sorulan sorularda para üzerine soruluyor. Ben de değişik bir açıdan bakmak istedim. Sizce bu dijital madenciliğin dini boyutu nedir ?

Not: Amacım dini bir tartışma çıkarmak değil konuyu başka yerlere sürmeyin.
Eğer haramsa petrol çıkarmak da haram çünkü aynı şey.

Böyle bir işlem meşru değildir; çünkü gerçek ve fiziki olarak mevcut bir malın alım ve satımı yoktur. Sonuç paradan para kazanmaktır, bu da faizciliktir. Paranın para sayılan bir başka şeyle alım satımı ancak raic bedelle ve peşin olursa caiz olur. Bitcoin ticareti anlatılan şekliyle caiz değildir.
Ortada hakiki bir para bulunmadığından dolayı ve para olarak kabul edilse dahi akit meclisinde karşılıklı kabz gerçekleşmediğinden dolayı caiz değildir.
He bir de Hanbeli mezhebine göre para alıp vermede aynı anda aynı yerde olma şartı vardır. Hanbeli mezhebinde birisi dese ki ben sana parayı şimdi getiririm sen ürünü ver bu caiz değildir. Eşyada aslolan ibahadır.
Selametle kalın.

Para ile satın almış olduğunuz sistemden hile yapmadan birşey üretiyorsunuz nihayetinde. Üretmekte sıkıntı yok ama gerçek paraya döndürme işleminde haram vs. niteliklere girebilir.
Üretmekte sıkıntı yok, satmada sıkıntı çıkarsa çıkar :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı