Dijital oyun tasarımı okunur mu?

wOBUNAGA

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba normalde yazılımla ilgili bölümler düşünüyorum aslında hiçbir zaman oyun yapayım kafasında gitmedim. Şimdi ise puanımdan dolayı mezuna kalmak istemiyorum. Bu yüzden dijital oyun tasarımı okuyarak kendimi dışarıdan yazılımla geliştirerek bir yerle gelme imkanım var mı onu merak ediyorum. Sizce böyle bir hamle mantıklı olur muydu? Aklımda olan üniversite: İstinye Üniversitesi.

Merhaba normalde yazılımla ilgili bölümler düşünüyorum aslında hiçbir zaman oyun yapayım kafasında gitmedim. Şimdi ise puanımdan dolayı mezuna kalmak istemiyorum. Bu yüzden dijital oyun tasarımı okuyarak kendimi dışarıdan yazılımla geliştirerek bir yerle gelme imkanım var mı onu merak ediyorum. Sizce böyle bir hamle mantıklı olur muydu? Aklımda olan üniversite: İstinye Üniversitesi.
İSÜ'yü birebir gezdim. Mantıklı bir hamle olmaz. Kendini ne kadar geliştirirsen geliştir bizim ülkede Oyun Geliştirme sektörü çok zayıf, istihdam olanağı düşük. Yurtdışı içinse çok imkan lazım en azından bir yüksek lisans gerekebilir. Yurtdışında bölümü tanımıyor olabilirler. Ayrıca eğer tasarımcı olarak çalışacaksan gerçekten güzel sanatlar yeteneği lazım. En basit 2D oyunda bile pixelart kullansan dehşet zor söyleyim ama yapılamayacak bir şey asla değil. Kendine güveniyorsan gel İSÜ'yü bende yazacağım bu yıl YBS seni bulur yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca oyun oynamakla oyun yapmak arasında devasa bir fark olduğunu da belirteyim.

Son düzenleme:
Türkiye'de kısır bir bölüm. Yurt dışında denklik alırsanız çok iyi olur. Gerçi Türkiye'deki eğitimin ne kadar dengi var tartışılır.

At0m diye youtuber var mesela oyunla çok alaksı yokmuş okumuş ve şuğan steam da büyük bir oyun çıkartacaklar yatırımcıları falan var yani oyun seviyorsan neden olmasın

İSÜ'yü birebir gezdim. Mantıklı bir hamle olmaz. Kendini ne kadar geliştirirsen geliştir bizim ülkede Oyun Geliştirme sektörü çok zayıf, istihdam olanağı düşük. Yurtdışı içinse çok imkan lazım en azından bir yüksek lisans gerekebilir. Yurtdışında bölümü tanımıyor olabilirler. Ayrıca eğer tasarımcı olarak çalışacaksan gerçekten güzel sanatlar yeteneği lazım. En basit 2D oyunda bile pixelart kullansan dehşet zor söyleyim ama yapılamayacak bir şey asla değil. Kendine güveniyorsan gel İSÜ'yü bende yazacağım bu yıl YBS seni bulur yardımcı olmaya çalışırım.
Hocam öyle çok tasarım yeteneğimin olduğunu düşünmüyorum. Aslında dediğim gibi yazılımla ilerlemek istiyorum, elimde en azından bir diploma olsun diyordum. Sizce bu durumuda bilgisayar programcılığı mı daha iş görür ? 2 yıl okumak pek mantıklı gelmiyor.

Hocam öyle çok tasarım yeteneğimin olduğunu düşünmüyorum. Aslında dediğim gibi yazılımla ilerlemek istiyorum, elimde en azından bir diploma olsun diyordum. Sizce bu durumuda bilgisayar programcılığı mı daha iş görür ? 2 yıl okumak pek mantıklı gelmiyor.
Bilgisayar Programcılığı kötü değil ama 2 yıllık diploma çok para etmiyor. Yine oyunların arkasındaki programlama kısmında da yer alabilirsin bence yazılabilir ama kendine gerçekten inanıyorsan Oyun geliştirebileceğine inanıyorsan yazılır. Artık üniversite önemi de bitti zaten. Orta sınıf ünilerin hepsi aynı.

Geri
Yukarı