Dikey geçiş sınavında öğretim sıfırdan mı başlar?

Querencia

Hectopat
Yer
Rize
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İ3-12100F
Kingston hyperx fury black (2x8)
MSI GAMING GTX 1050Ti 4GB
120 GB WD SSD
1 TB Toshiba HDD
Meslek
Otomotiv teknikeri
Arkadaşlar 2 yıllık son sınıf öğrencisiyim ve dikey geçiş sınavları başvuruları başladı. Kaydımı dondurmuştum. Bu yıl kaydımı dondurduğum halde dikey geçiş sınavına girebilir miyim ve girersem 2 yıldan mı devam edeceğim yoksa sıfırdan başlayıp 4 yıl mı okuyacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 2 yıllık son sınıf öğrencisiyim ve dikey geçiş sınavları başvuruları başladı. Kaydımı dondurmuştum. Bu yıl kaydımı dondurduğum halde dikey geçiş sınavına girebilir miyim ve girersem 2 yıldan mı devam edeceğim yoksa sıfırdan başlayıp 4 yıl mı okuyacağım?

Dondurma meselesini bilmiyorum ancak 2 yıl bitirip DGS ile 4 yıllıga geçiş yaptıgında üniversitelerin derslerinin denkliklerini ve geçme notuna bakılır. Örneğin matematik dersi senin üniversitende geçme notu 40 4 yıllık gittiğin üniversitede 60 ise ve sen o dersi 40 ile geçmiş isen tekrar o dersi alırsın yok eğer 60 ile geçmişsen o dersten muaf olursun genelde ilk tercihin aynı üniversiten ve aynı bölümün 4 yıllıgı olursa 2.5 yılda bitirirsin hangi bölüm ve hangi üniversite okuyorsun.

Kayıt dondurma olayını öğrenci işleriyle bir görüşmen daha faydalı olabilir. DGS'de en baştan başlamazsın. 3. sınıftan başlarsın. Ben DGS ile lisansa geçmiştim. Kayıt yaptırırken mezun olduğum 2 yıllıktan ders içeri istediler sonra 3.sınıftan başlayınca ilk 2 seneki ortak dersleri düştüler. Geçtiğim bölümdeki 1. ve 2. sınıftaki almam gereken önemli dersleri de fark ders olarak verdiler.
Kayıt dondurmada sınavla ilgili bir engel olacağını sanmıyorum, büyük ihtimal sınava girebilirsin. Fakat kayıt dondurduktan sonra almadığın ders varsa ve okulun uzarsa diğer tarafa kayıt yaptıramazsın.

Geri
Yukarı