Dikey geçişi düşünmek ne kadar gerçekçi?

Hrdde

Decapat
Daha fazla  
Aklımda bir bölüm var bilgisayar mühendisliği için netlerim de oraya çok yakın. Deneme gibi geçse yerlesirim de çok fazla fire verme şansım yok. Olur da sınavda yapamazsam o üniversitede ya da daha iyisinde matematik okusam oradan mühendislik için dikey geçişe girsem sizce nasıl olur? Boş bir hayal mi? Matematigim iyidir zaten matematik okumayı düşünüyordum bilgisayar tutmazsa ama süreci tam bilmiyorum. İlk yerleştiğim universitede ortalamam kaç olmalı? DGS'den kaç net çıkmalı? Daha önce deneyimleyen birisi varsa çok sevinirim. Bir de ilk bolumumde okuduğum yıl sayısının önemi var mı? 1. sınıftan mı başlarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
O üniversitede ya da daha iyisinde matematik okusam, oradan mühendislik için dikey geçişe girsem sizce nasıl olur?
Öncelikle dikey geçişin ne olduğunu bilip bilmemenle başlayalım. Gerçekten biliyor musun?
Matematik lisans bölümü, matematikten bilgisayar mühendisliğine dikey geçiş yapamazsın.
Matematigim iyidir zaten matematik okumayı düşünüyordum bilgisayar tutmazsa ama süreci tam bilmiyorum.
O matematikle o matematik aynı değil. Direkt öyle düşünme. Gerçek matematik gördün mü hiç? Sayı olmayan, değişkenli işlem bile olmayan. Sadece tanım ve onların ispatları şeklinde.
Direkt öyle olmasa da ona katlanmak için öyle muamele etmek daha mantıklı geliyor bana.

Şimdi öğretme kısmına geçelim. Dikey geçiş önlisanstan lisans bölümüne geçişte olur ve sınava girersin.
Yatay geçiş ise lisans bölümünden lisans bölümüne olur, senin düşündüğün şey bu.
Çoğu okul sayılar değişse de %70 sınav puanı, %30 ortalama şeklinde bakıyor. Bu da kötü okula/bölüme gidip ortalama kasıp güzel okula/bölüme gitmeyi neredeyse imkansız yapıyor. Ama bazı hakaret isteyen okullar bunu yapmıyor. İkisini çarpma vb. hareketler yapanlar var.

Senaryoya göre değişir. Üniversite tercihi gibi bir kumardır. Puanın çok az farklı ise denemek mantıklı ama onun dışında saçma bence.

Geri
Yukarı