Dikey senkronizasyon açılınca bilgisayar ısınıyor

Berkepars

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, bugün Witcher 3 Wild Hunt oynarken 70-80 aralığında FPS alıyordum. İşlemci ve ekran kartını gereksiz yere yormamak adına FPS'i 60'a sabitleyip dikey senkronizasyonu açtım. Ancak bilgisayarımın daha çok zorlandığını fark ettim. Oyun içinde herhangi bir problem görmedim ancak değerler aşağıdaki gibiydi. VSync tekrar kapattığımda sıcaklık normale döndü.

VSync Açık
  • GPU 60-63 °C
  • CPU 80-85 °C (Bazen 92'lere çıktığı oldu.)
  • Sabit 60 FPS
V-Sync Kapalı:
  • GPU 51-53 °C
  • CPU 62-71 °C (Max 81)
  • 70-80 FPS

Bildiğim kadarıyla dikey senkronizasyon yırtılmaları önlemek ve FPS'i sınırlayıp sistemi rahatlatmak için açık olarak kullanılır diye biliyorum. Sizce nasıl kullanmalıyım?

Merhabalar, bugün Witcher 3 Wild Hunt oynarken 70-80 aralığında FPS alıyordum. İşlemci ve ekran kartını gereksiz yere yormamak adına FPS'i 60'a sabitleyip dikey senkronizasyonu açtım. Ancak bilgisayarımın daha çok zorlandığını fark ettim. Oyun içinde herhangi bir problem görmedim ancak değerler aşağıdaki gibiydi. VSync tekrar kapattığımda sıcaklık normale döndü.

VSync Açık
  • GPU 60-63 °C
  • CPU 80-85 °C (Bazen 92'lere çıktığı oldu.)
  • Sabit 60 FPS
V-Sync Kapalı:
  • GPU 51-53 °C
  • CPU 62-71 °C (Max 81)
  • 70-80 FPS

Bildiğim kadarıyla dikey senkronizasyon yırtılmaları önlemek ve FPS'i sınırlayıp sistemi rahatlatmak için açık olarak kullanılır diye biliyorum. Sizce nasıl kullanmalıyım?
Sistem özelliklerini söyler misin?

Ben V-sync'i hiçbir koşulda önermiyorum. Varsa oyunun FPS sabitleme özelliğini kullanın, yoksa da ekstra bir yazılım veya Nvidia denetim masası yardımı ile sabitleyin. V-sync'in yarattığı gecikmeyi dayanılmaz buluyorum.

Sistem özelliklerini söyler misin?
i5 9300h
GTX 1650
16gb ram
Ben FPS sınırlandırma ayarını manuel olarak veren oyunlarda V-sync'i açmıyorum ve hiç de sorun yaşamadım. Yani V-sync kapalıyken bi fark olmuyorsa görüntüde sadece FPS'i monitörünüzün Hz'sine sabitleyip kullanın bence.
Biraz araştırdım ve bu yazdığınızdan da anladığım kadarıyla Fps sabitleme ve V-Sync birbirinden farklı işlemler. V-Sync kapalı iken Fps i sabitleyip bir deneme yapacağım.
Ben V-sync'i hiçbir koşulda önermiyorum. Varsa oyunun FPS sabitleme özelliğini kullanın, yoksa da ekstra bir yazılım veya Nvidia denetim masası yardımı ile sabitleyin. V-sync'in yarattığı gecikmeyi dayanılmaz buluyorum.
Tamamdır, tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı